Blisko 870 maturzystów z powiatu świdnickiego przystąpiło we wtorek do egzaminu dojrzałości. Na początek zmierzyli się z testem z języka polskiego. Wyniki majowych matur zostaną ogłoszone 9 lipca.
Maturalny maraton rozpoczął się 7 maja i potrwa do 24 maja. Podobnie jak w ubiegłych latach, maturzyści w pierwszej kolejności zmierzyli się z językiem polskim. W kolejnych dniach przeprowadzone zostaną testy z matematyki i języka obcego. Absolwenci szkół ponadpodstawowych będą też musieli obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego, a także do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz obcego. Sesja ustna odbędzie się w dniach 11-16 maja oraz 20-25 maja.
W powiecie świdnickim do matury przystąpi 866 absolwentów szkół ponadpodstawowych. Które przedmioty wybierali najczęściej? Wśród języków obcych tradycyjnie bezkonkurencyjny okazał się język angielski, który zdawać będzie 861 osób. Test z języka niemieckiego wybrało 12 osób, 5 zmierzy się z egzaminem z języka rosyjskiego, a 1 osoba przystąpi do testu z języka francuskiego. W przypadku pozostałych przedmiotów, 148 osób przystąpi do egzaminu z geografii, 146 z biologii, 79 z fizyki, 62 z chemii, 52 z historii, 34 z wiedzy o społeczeństwie, 30 z informatyki, 12 z historii sztuki, 3 z filozofii, 2 z historii muzyki, a jedna osoba zdawać będzie test z języka łacińskiego i kultury antycznej.
Z jakimi nastrojami do egzaminu z języka polskiego przystąpili maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy? – Zobaczymy co będzie, a raczej będzie dobrze. Dzisiaj nie ma już czym się stresować, stres był wcześniej – komentowali absolwenci „Banacha”, Filip i Łucja. – Spodziewamy się „Przedwiośnia”, może jakiegoś tematu związanego z rodziną. „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”.
Co wolno, a czego nie wolno podczas egzaminu?
Wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej szczegółowo precyzują, co maturzysta może przynieść na egzamin dojrzałości, jakie przedmioty powinien mieć przy sobie, a o jakich powinien zapomnieć. Oto niektóre z zasad dotyczących udziału w egzaminach:
- Zdający ma obowiązek zgłosić się na każdy egzamin w części ustnej i pisemnej punktualnie, zgodnie z ogłoszonym harmonogramem. Na egzamin należy zgłosić się z dokumentem stwierdzającym tożsamość (z aktualnym zdjęciem).
- Zdający nie może wnosić do sali egzaminacyjnej – ani w części ustnej, ani w części pisemnej – żadnych urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z nich w tej sali.
- Zdający w trakcie części pisemnej egzaminu może korzystać wyłącznie z materiałów i przyborów pomocniczych wymienionych w komunikacie dyrektora CKE o przyborach. Zdający nie może wnosić do sali innych materiałów i przyborów.
- Zdający może wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.
- Zdający ma obowiązek zakodować swój arkusz egzaminacyjny zgodnie z informacją przekazaną przez przewodniczącego zespołu nadzorującego, sprawdzić poprawność wpisanych przez siebie danych oraz danych na naklejkach przygotowanych przez OKE, zapoznać się z instrukcją na stronie tytułowej oraz stronie 2. arkusza egzaminacyjnego oraz sprawdzić kompletność arkusza przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań.
- Zdający ma obowiązek pracować samodzielnie, nie zakłócać pracy innym zdającym.
- Egzamin zdającego z danego przedmiotu w części ustnej lub części pisemnej może zostać unieważniony, jeżeli zespół przedmiotowy lub zespół nadzorujący stwierdzi:
- 1) niesamodzielne rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych przez zdającego,
- 2) wniesienie przez zdającego do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego lub materiałów i przyborów niewymienionych w wykazie ogłoszonym przez dyrektora CKE, lub korzystanie przez zdającego w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego, lub niedozwolonych materiałów i przyborów,
- 3) zakłócanie przez zdającego prawidłowego przebiegu części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym.
Wyniki z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) maturzyści będą mogli sprawdzić w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem www.wyniki.edu.pl oraz ziu.gov.pl. Login oraz hasło do
logowania przekazuje zdającemu dyrektor szkoły, w której zdający przystępował do egzaminu maturalnego (do ZIU można zalogować się również za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej). Wyniki będą udostępnione w ZIU 9 lipca 2024 r. od godz. 8:30.
/CKE, mn/