Strona główna 0_Slider Mogą ruszać prace przy przebudowie niebezpiecznego skrzyżowania. Jaki czas na budowę?

Mogą ruszać prace przy przebudowie niebezpiecznego skrzyżowania. Jaki czas na budowę?

0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą Bickhardt Bau Polska, której powierzona została przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania drogi krajowej nr 5 oraz tzw. łącznika autostradowego pod Mielęcinem. W jego miejscu wybudowane zostanie rondo.

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 oraz powiatowej trasy prowadzącej do Świdnicy i Żarowa uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu świdnickiego. W ostatnich latach doszło tam do kilkudziesięciu kolizji i wypadków, także śmiertelnych. O podjęcie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na feralnym skrzyżowaniu wielokrotnie zabiegali lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy, a także sami drogowcy, którzy zapowiadali budowę w jego miejscu ronda.

Na początku lutego 2021 roku przebudowa niebezpiecznej krzyżówki w Mielęcinie została wpisana na krajową listę inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa, a niedługo później GDDKiA zleciła opracowanie dokumentacji projektowej. W sierpniu 2023 roku poinformowano o uzyskaniu pozwolenia na budowę, natomiast w połowie lutego 2024 roku ogłoszono zamówienie na przebudowę skrzyżowania. Pod koniec marca poinformowano o wyłonieniu wykonawcy prac, z którym właśnie podpisano umowę. Realizację zadania powierzono firmie Bickhardt Bau Polska za kwotę około 11,6 mln złotych.

Obecnie droga krajowa nr 5 krzyżuje się z drogą powiatową łączącą Gościsław z Mielęcinem (DP nr 3396D). Jest to skrzyżowanie kolizyjne z uwagi na dużą liczbę pojazdów, które dojeżdżają do strefy ekonomicznej w Żarowie. Inwestycja swoim zakresem obejmie przede wszystkim przebudowę skrzyżowania zwykłego na skrzyżowanie skanalizowane typu rondo czterowlotowe z jednym bypassem w kierunku Wrocławia. Rondo będzie posiadało oświetlenie drogowe. Dodatkowo zostanie wybudowane odwodnienie drogi wraz z kanalizacją deszczową oraz wykonane zostaną urządzenia ochrony środowiska – tłumaczy Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Drogowe zadanie ma zostać zrealizowane w przeciągu 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

Mieszkańcy, ale także drogowcy czekają na przebudowę skrzyżowania wiele lat. Zarówno samorządowcy, jak i sami mieszkańcy wspólnie zabiegaliśmy, aby ten kolizyjny i niebezpieczny odcinek drogowy w końcu został przebudowany. Cieszę się, że przetarg został rozstrzygnięty i podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Czekamy z wielką niecierpliwością, aż ruszą pierwsze prace drogowe – komentuje burmistrz Żarowa, Leszek Michalak.

/UM Żarów, GDDKiA Wrocław, mn/

Poprzedni artykuł„Kultowe Kino” już w maju w Multikinie!
Następny artykułNowoczesne trendy w produkcji saun – Design, technologia i wygoda