Strona główna 0_Slider II tura wyborów samorządowych. Gdzie głosować? Jak oddać ważny głos? Co grozi...

II tura wyborów samorządowych. Gdzie głosować? Jak oddać ważny głos? Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

0

21 kwietnia zostanie przeprowadzone powtórne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych miastach i gminach, w których przed dwoma tygodniami żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące udziału w głosowaniu, a także listę lokali wyborczych na terenie Świdnicy. W nocy z piątku na sobotę zaczęła obowiązywać cisza wyborcza, której należy przestrzegać na terenie całego kraju, a nie tylko w tych miejscach, gdzie odbywa się ponowne głosowanie.

II tura wyborów odbędzie się w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia. Głosowanie rozpocznie się o godzinie 7.00 i potrwa do godziny 21.00. Do lokali wyborczych udadzą się mieszkańcy czterech gmin powiatu świdnickiego. Uprawnionych do głosowania jest ponad 41 tys. mieszkańców Świdnicy, przeszło 20 tys. mieszkańców Świebodzic, ponad 23 tys. mieszkańców gminy Strzegom, a także przeszło 17 tys. mieszkańców gminy Świdnica. Z listą kandydatów można zapoznać się w przedwyborczej zapowiedzi.

W dniu wyborów w autobusach świdnickiej komunikacji miejskiej nie trzeba będzie kasować biletów. Każdy pasażer będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy takie udogodnienie będzie obowiązywać również w przyszłości podczas kolejnych wyborów prezydenckich, parlamentarnych oraz samorządowych.

Gdzie świdniczanie oddadzą swój głos?

21 kwietnia w Świdnicy wyborcy będą oddawać głosy w 23 lokalach wyborczych, zgodnie z podziałem miasta na stałe obwody głosowania. Listę ulic przypisanych do poszczególnych obwodów zamieszczamy poniżej. Z wykazem można się również zapoznać w serwisie Państwowej Komisji Wyborczej.

Dodatkowe dwa odrębne lokale wyborcze działać będą w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” oraz w Areszcie Śledczym w Świdnicy.

Z wykazem wszystkich lokali wyborczych w regionie można zapoznać się w serwisie Państwowej Komisji Wyborczej.

Od północy obowiązuje cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Od tej godziny aż do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej. Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zniechęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. W czasie ciszy wyborczej nie wolno też zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Naruszenia zakazów związanych z ciszą wyborczą jest karalne. Grozi za to grzywna od 50 zł do 5 tys. złotych. Dotkliwa kara grozi też za podanie do publicznej wiadomości wyników sondaży przedwyborczych oraz badań przeprowadzanych w dniu głosowania. W takich przypadkach grzywna może wynieść od 500 tysięcy do miliona złotych.

Zobacz materiał PKW na temat ciszy wyborczej, który przygotowany został na wybory samorządowe w dniu 7 kwietnia

/PKW, opr. mn/

Poprzedni artykułStudio Borycka, sklep internetowy z odzieżą damską na każdą okazję – modna odzież damska online
Następny artykułPolicjant spotkał się z podopiecznymi OREW-u [FOTO]