Strona główna 0_Slider Były nocne tańce, dziki szalet i noclegowisko bezdomnych. Po sygnałach mieszkańców będą...

Były nocne tańce, dziki szalet i noclegowisko bezdomnych. Po sygnałach mieszkańców będą zmiany przy dziedzińcu pod wieżą ratuszową

0

Przejścia prowadzące do ulicy Wewnętrznej oraz na dziedziniec pod wieżą ratuszową będą zamykane w godzinach nocnych. To odpowiedź miasta na interwencje mieszkańców oraz radnych w sprawie notorycznych przypadków libacji alkoholowych oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych w punkcie położonym w samym centrum Świdnicy. – Nie ma innego wyjścia: trzeba zamknąć, koniec i kropka – mówi prezydent.

Już dwa lata temu na stan przejść prowadzących na dziedziniec odbudowanej w 2012 roku wieży ratuszowej zwracał uwagę przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski. Wskazywał on na przypadki zaśmiecania ścisłego centrum miasta oraz wyczuwalny tam odór związany z wykorzystywaniem przejść jako nielegalnej toalety. Oprócz sugestii skierowania w to miejsce dodatkowych patroli straży miejskiej, Dzięcielski zaproponował montaż kamer monitoringu oraz dodatkowego oświetlenia w najciemniejszych zakątkach. W odpowiedzi prezydent Świdnicy zadeklarowała zwiększenie częstotliwości wizyt strażników oraz rozważenie pozostałych zgłoszonych propozycji.

W następnych miesiącach na stan tego obszaru zwracali uwagę kolejni mieszkańcy. – W przejściach do ulicy Wewnętrznej oraz wieży ratuszowej zrobił się szalet miejski i noclegownia, odbywają się tam libacje alkoholowe. Strach przejść tam w godzinach wieczornych czy wczesnoporannych – wskazywał jeden ze świdniczan. – W samym sercu Rynku, na ulicy Wewnętrznej, gdzie znajduje się wieża ratuszowa, są „bardzo piękne” widoki pozostawiane po działalności ludzkiej, które bardzo zniechęcają do odwiedzania tego miejsca – w szczególności wieczorami, gdy spożywany jest tam alkohol i załatwiane są potrzeby fizjologiczne – opisywał kolejny mieszkaniec.

Ze strony miasta padały deklaracje dotyczące prowadzenia działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w godzinach wieczornych i nocnych. Ich efektem jest przyjęty w ubiegłym tygodniu regulamin określający zasady korzystania z terenu przy ulicy Wewnętrznej.  – Od kilku miesięcy nasiliły się próby naruszania porządku w bloku śródrynkowym. Podjęliśmy próby rozwiązania problemu poprzez zespół złożony z przedstawicieli naszych gminnych jednostek i wydziałów Urzędu Miejskiego. Do wspólnego działania zmotywowały nas powtarzające się sytuacje związane przede wszystkim z zaśmiecaniem przestrzeni, spożywania alkoholu w zaułkach bloku śródrynkowego, niszczenie elewacji, zakłócania ciszy, a nawet sklecania legowisk i sypiania w przejściu między teatrem a wieżą ratuszową, a także na schodach prowadzących do piwnicy przy budynku Rynek 39. Miejski Zarząd Nieruchomości podjął się opracowania regulaminu, który – mamy nadzieję – poprawi sytuację, a przede wszystkim komfort mieszkańców oraz najemców lokali użytkowych – wskazywała Alicja Masny, dyrektor wydziału gospodarki mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, która podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przedstawiała projekt regulaminu.

Regulamin mówi o sposobie otwierania, zamykania, zabezpieczania tego terenu po godzinach pracy lokali gastronomicznych i użytkowania lokali użytkowych. Zwolennikami sporządzenia takiego regulaminu byli także mieszkańcy ulicy Wewnętrznej 1-3-5, którzy tylko i wyłącznie od strony bloku śródrynkowego mają wejścia do swoich domów, a także mieszkańcy Rynku 41-42, którzy z kolei korzystają z tylnego wyjścia i z boksu śmietnikowego znajdującego się na wewnętrznym placu. Regulamin pomoże nam przede wszystkim egzekwować spokój i ciszę, ale także dyscyplinować te osoby, które na ten czas czują się dość bezkarne – podkreślała Masny.

Zgodnie z zapisami regulaminu, w okresie od 1 maja do 30 września otwieranie bram prowadzących do ulicy Wewnętrznej będzie odbywać się o godzinie 8.00, natomiast przejścia będą zamykane o godzinie 22.00. W okresie od 1 października do 30 kwietnia przyjęto, że bramy będą otwierane o godzinie 8.00 a zamykane o godzinie 18.00 (od poniedziałku do piątku) lub 20.00 (od soboty do niedzieli). Godziny te mogą ulec zmianie w przypadku organizacji wydarzeń publicznych na dziedzińcu wieży lub w wieży ratuszowej. Regulamin wprowadza też zakaz „spożywania alkoholu, zażywania narkotyków i wyrzucania niedopałków papierosów i innych odpadów, przedmiotów zanieczyszczających otoczenie” na tym terenie. Pełną treść regulaminu zamieszczamy na końcu artykułu.

Jak przywoływała prezydent Świdnicy, zamykanie bram było praktykowane już wcześniej, po rewitalizacji przestrzeni wewnątrz bloku śródrynkowego. – Początkowo funkcjonowało zamykanie bram. Ono później zaniknęło – z różnych powodów. Było trochę zamieszania z tym, kto otwiera i kto zamyka. Wracamy do pomysłu, który był i był sprawdzony. Dzisiaj porządkujemy to w taki sposób, żeby funkcjonowało to dobrze. Podobny system funkcjonuje w Zaułku Świętokrzyskim – też z akceptacją mieszkańców. Chcą oni czuć się bezpiecznie, chcą żeby tam było czysto. Nie ma innego wyjścia: trzeba zamknąć, koniec i kropka. Zostało to uzgodnione w ramach długich rozmów i myślę, że ten proponowany system jest systemem najlepszym – wskazywała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Podczas dyskusji nad regulaminem Jan Dzięcielski dopytywał o inne kroki dotyczące poprawy sytuacji w rejonie dziedzińca pod wieżą, powracając do zgłaszanej propozycji montażu dodatkowych kamer monitoringu oraz oświetlenia. – Próbowaliśmy ustalić taki sposób działania, który trwale rozwiązałby te problemy. Przede wszystkim to nie nasi mieszkańcy zaśmiecają ten teren. Bywają tam grupy gości mówiących obcojęzycznie. Mieszkańcy wracający z drugiej zmiany w pracy boją się wręcz i twierdzą, że jest to niebezpieczne miejsce. Zaczęliśmy od ustalenia, czy możemy w jakiś sposób ten teren zabezpieczyć trwale i wróciliśmy do pomysłu użytkowania bram. Od każdej strony jest taka brama, która będzie otwierana i zamykana. Są też bramki, przez które mieszkańcy będą mogli przechodzić. Światła były zainstalowane w tunelach, ale są one psute i niszczone. Samo światło i monitoring pewnie nie byłyby wystarczająco skuteczne. Trzeba ten teren na czas godzin nocnych po prostu odciąć od użytkowania osób postronnych, niepożądanych, nie mających żadnego powodu, żeby tam przebywać. W godzinach pracy wieży i godzinach pracy biur, do których wejście jest z bloku śródrynkowego, oczywiście przejście będzie możliwe i będą wzmożone patrole straży miejskiej. Trwałe zamknięcie powinno skutecznie spowodować zaprowadzenie spokoju i porządku. Mamy nadzieję, że regulamin nam w tym pomoże – tłumaczyła dyrektor Masny.

Za przyjęciem regulaminu opowiedziało się 17 radnych, przy 4 głosach wstrzymujących. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

REGULAMIN
zasad korzystania z terenu przy ul. Wewnętrznej w Świdnicy,
tj. działek gruntu nr 1998,
1999, 2000, 2006, 2007

1. Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z terenu zlokalizowanego na działkach gruntu nr 1998, 1999, 2000, 2006 i 2007 w obrębie ul. Wewnętrznej w Świdnicy, zwanego w dalszej części Terenem, zarządzanym przez Wydział Dróg i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy a administrowanym przez Miejski Zarząd Nieruchomości w Świdnicy.

2. Najemcy lokali mieszkalnych i członkowie ich rodzin wspólnie zamieszkujący w budynkach przyległych do wymienionych działek gruntu oraz najemcy lokali użytkowych, pracownicy Wydziału Promocji UM, Wydziału Administracyjno-Gospodarczego UM, Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej UM, Straży Miejskiej, Miejskiego Zarządu Nieruchomości, Świdnickiego Ośrodka Kultury, Muzeum Dawnego Kupiectwa posiadają prawo wejścia na Teren przez bramy zamykane na klucz. Bramy zamykane są od strony północnej, południowej, zachodniej i wschodniej Rynku.

3. Najemy lokali mieszkalnych i członkowie ich rodzin wspólnie z nimi zamieszkujący po zamknięciu bram posiadają dostęp do Terenu przez furtkę usytuowaną od strony budynku Rynek 39-40. Furtka wyposażona jest w domofon.

4. Wszystkie bramy otwierane są codziennie rano i zamykane na noc. Najemcy i administratorzy budynków w bloku śródrynkowym mają obowiązek w czasie zamknięcia bram zabezpieczyć dostęp do terenu wewnętrznego przez użytkowane nieruchomości.

5. Otwieranie i zamykanie bram następuje w nw. godzinach:
a) od 1 maja do 30 września: otwieranie godz. 8:00, zamykanie godz. 22:00,
b) od 1 października do 30 kwietnia od poniedziałku do piątku: otwieranie godz. 8:00, zamykanie godz. 18:00, a w sobotę i w niedzielę: otwieranie godz. 8:00, zamykanie godz. 20:00.

6. Godziny zamknięcia mogą zostać zmienione w przypadku zorganizowania przez Gminę Miasto Świdnica lub jej jednostki i instytucje wydarzeń publicznych. Zamykanie następuje w porozumieniu z organizatorem wydarzenia.

7. Na Terenie zabrania się spożywania alkoholu, zażywania narkotyków i wyrzucania niedopałków papierosów i innych odpadów, przedmiotów zanieczyszczających otoczenie.

8. Po zamknięciu bram najemcy lokali mieszkalnych w bloku śródrynkowym oraz członkowie ich rodzin wspólnie z nimi zamieszkujący jak i zaproszone przez nich osoby zobowiązane są do korzystania z Terenu, w sposób nie zakłócający regulaminu porządku domowego i regulaminu korzystania z terenu. W godzinach nocnych przebywanie innych osób poza wymienionymi jest zabronione.

9. Przed zamknięciem bram wszystkie osoby nie będące użytkownikami, mieszkańcami , osobami odwiedzającymi mieszkańców i pracownikami uprawnionych instytucji wykonujących powierzone zadania obowiązane są do opuszczenia Terenu.

10. Prawo wjazdu na Teren posiadają wyłącznie:
a) odbiorcy odpadów komunalnych, dostawcy towarów do lokali użytkowych oraz pojazdy ciężarowe, niezbędne do wykonania prac remontowych,
b) oznakowane pojazdy służb technicznych, pogotowia, służb ochrony mienia, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej na czas niezbędny do wykonywania swych czynności,
c) samochody służbowe Gminy Miasto Świdnica oraz Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy.

/mn/

Poprzedni artykułKancelaria adwokacka – jak dobrze wybrać
Następny artykułZłote mleko – jak wpływa na odporność?