Trwają przygotowania do rozpoczęcia modernizacji oddziału ratunkowego w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy. Dzięki wielomilionowej inwestycji SOR ma być bardziej funkcjonalny i lepiej wyposażony. Dyrektor świdnickiej lecznicy informuje na jakim etapie są obecnie działania związane z realizacją tego zadania.
Przypomnijmy, we wrześniu 2023 roku ogłoszono, że świdnicki „Latawiec” otrzyma z ministerstwa zdrowia blisko 14 mln 647 tys. złotych na modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Realizacja wielomilionowego projektu miałaby potrwać do 2025 roku. – Projekt ten ma na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości świadczonych usług oraz podniesienie komfortu pobytu pacjenta, głównie poprzez skrócenie procesów diagnostycznych – tłumaczył wówczas Grzegorz Kloc, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.
– Planujemy modernizację infrastruktury oddziału ratunkowego, wymianę sprzętu medycznego, a przede wszystkim uruchomienie drugiej pracowni tomograficznej, tak, żeby mogła być dedykowana stricte pacjentom SOR-u, by pacjent, który jest w pilnej potrzebę trafiał od razu do pracowni, nie zakłócając procesów diagnostycznych i leczniczych pozostałych oddziałów szpitalnych – zapowiadał dyrektor. – Oczywiście ten projekt jest tylko jednym filarem tego, co może się dziać w szpitalu, bowiem to jest technika i infrastruktura, natomiast ważniejszym filarem są ludzie i tu trzeba zrobić wszystko, by pozyskać specjalistów na ten oddział – zaznaczał.
Na jakim etapie są obecnie przygotowania do realizacji wielomilionowej modernizacji? – Zgodnie z umową z Ministerstwem Zdrowia wszelkie działania związane z jej realizacją mogły być podejmowane wyłącznie od 1 stycznia 2024 roku. W chwili obecnej trwają prace związane z doprecyzowaniem koncepcji modernizacji. Zgodnie z harmonogramem przetarg na wykonawcę modernizacji ma zostać rozstrzygnięty do końca czerwca bieżącego roku – tłumaczy teraz dyrektor świdnickiego szpitala.
– Ponieważ plan modernizacji obejmuje zarówno przebudowę, jak i zakupy sprzętu, przewidujemy uruchomienie pierwszych przetargów na za zakupy sprzętu medycznego realizowane przez szpital jeszcze w I kwartale br. Umowa przewiduje wydatkowanie 10 mln złotych w 2024 roku i 4 mln 447 tys. złotych w roku 2025, ale pieniądze będą przekazywane dopiero po realizacji i rozliczeniu poszczególnych zakresów. Istnieje jednak możliwość zaliczkowania wydatków, z której szpital będzie korzystał – zapowiada Kloc.
/mn/