Strona główna 0_Slider Strącił gniazdo z jaskółkami, stanie przed sądem

Strącił gniazdo z jaskółkami, stanie przed sądem

0

Do trzech lat więzienia i wysoka grzywna grożą mieszkańcowi Świebodzic, który w sierpniu strącił ze swojego okna gniazdo z pisklętami jaskółek. – Sprawa jest precedensowa, znaleźliśmy tylko jeden proces w Polsce, dotyczący właśnie jaskółek – mówi prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin. Dzięki empatii świadka zdarzenia pisklęta udało się uratować.

Zdjęcie udostępnione przez Fundację Dzika Nadzieja w mediach społecznościowych

1 sierpnia 2023r. 42-letni mieszkaniec Świebodzic podczas porządków strącił z rogu okna gniazdo jaskółcze. – Gniazdo spadło z wysokości 2 piętra i rozbiło się na twardym podłożu. Wypadły z niego 3 pisklęta, jedno z nich doznało urazu w postaci oderwania części nogi – relacjonuje prokurator Marek Rusin. Zdarzenie obserwowała przypadkowa osoba, która szybko powiadomiła policję. – Za jej sprawą ptaki trafiły do Fundacji Dzika Nadzieja. Nie miały wiele szans na przeżycie, ale dzięki szybkiej reakcji udało się je uratować – dodaje prokurator. – Jaskółki oknówki nie są trudne w wychowaniu, w przeciwieństwie do innych ptaków są odporne na stres, poza tym były już dość duże. Zostały odkarmione świerszczami bananowymi i wypuszczone na wolność. Nawet ta jaskółka z ranną nóżką dała radę. Myślę, że na wiosnę wszystkie założą własne gniazda – mówi Robert Bajek w Fundacji.

Mimo szczęśliwego zakończenia prokuratura nie zrezygnowała z dochodzenia, które właśnie zakończyło się skierowaniem do Sądu Rejonowego w Świdnicy aktu oskarżenia. Wcześniej na policję trafił wniosek o ukaranie za zniszczenie gniazda.

Michał T. usłyszał zarzut, że działając w zamiarze ewentualnym usiłował zabić trzy zwierzęta w postaci trzech piskląt jaskółek oknówek. Mężczyzna nie przyznał się, twierdząc, że zanim strącił gniazdo, upewnił się, że jest puste. Nie daliśmy wiary tym wyjaśnieniom. Po pierwsze był świadek zdarzenia. Ponadto zadaliśmy pytanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, skąd otrzymaliśmy opinię, że nie sposób nie zauważyć obecności piskląt jaskółek oknówek w gnieździe, ponieważ są one bardzo głośne i praktycznie cały czas, poza karmieniem, domagają się piskiem jedzenia – mówi Marek Rusin. Prokuratura uzyskała także opinię lekarza weterynarii, z której wynikało, że pisklęta w chwili strącenia gniazda nie były zdolne do samodzielnego życia. – Na pewno nie były w stanie zdobyć pokarmu, a gdyby nie udzielono im pomocy, na pewno padłyby ofiarą jakiegoś drapieżnika – dodaje prokurator.

– Każdy z nas wie, jak jaskółki budują gniazda. Jest to w pewnym sensie uciążliwe, ale warto pamiętać, że jaskółka oknówka podlega ochronie prawnej, a wynika to z kilku aktów prawnych. Jednym z nich jest ustawa o ochronie przyrody i na jej mocy, wraz z aktami wykonawczymi, jaskółka oknówka podlega ścisłej ochronie gatunkowej. To znaczy, że nie można ani niszczyć gniazd, ani ptaków zabijać – podkreśla Marek Rusin. Warto jednak pamiętać, że nie wolno niszczyć gniazd ptaków każdego gatunku.

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych. Nie wolno niszczyć ptasich gniazd zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych, na balkonach, pod dachami, na klatkach schodowych oraz w parkach, grodach i sadach. Za niszczenie gniazd ptaków grozi kara grzywny lub ograniczenie wolności do lat 2. Zakaz obowiązuje w okresie od 1 marca do 15 października. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska można je usuwać jedynie w okresie od 16 października do końca lutego, ale tylko ze względów bezpieczeństwa lub sanitarnych.

Zniszczenie gniazda jest wykroczeniem i prokuratura w tym zakresie wydała polecenie policji o ukaranie 42-letnie Michała T. Grzywna może sięgnąć 5 tysięcy złotych. Mężczyzna za usiłowanie zabicia piskląt z zamiarem ewentualnym stanie przed sądem, za co grozi kara do 3 lata pozbawienia wolności. – To wynika z Ustawy o ochronie zwierząt. Ptaki są kręgowcami, a więc z cała pewnością obejmuje je ten akt prawny – podkreśla prokurator Rusin. – Jeśli ktoś ptakom będzie dokuczał, wprawiał w stres, płoszył, uderzał kijem może odpowiadać za znęcanie się.

Jak podkreśla Marek Rusin, sprawa ma charakter wyjątkowy. Prokuratorzy znaleźli tylko jeden proces dotyczący jaskółek, którą zajmował się Sąd Rejonowy w Kętrzynie.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułOpieka nad osobami leżącymi – jak stworzyć bezpieczne i komfortowe środowisko?
Następny artykułJak odżywiać się na diecie wegetariańskiej?