Portal Swidnica24.pl zaprasza tradycyjnie na sportowe posumowanie mijającego 2023 roku. W dzisiejszym zestawieniu prezentujemy najważniejsze imprezy i wydarzenia sportowe rozgrywane w Świdnicy i na terenie powiatu świdnickiego. W zestawieniu znalazło się 56 pozycji!
STYCZEŃ
Biegowe otwarcie roku
Blisko 500 zawodniczek i zawodników stanęło na starcie biegów głównych w ramach szóstej edycji Świdnickiego Biegi Noworocznego ZUPBADURA. Śmiałkowie w okolicach hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie walczyli na dystansach 5 i 10 kilometrów, a wcześniej do rywalizacji przystąpiły dzieci walcząc o prym w biegach towarzyszących. W biegu na dystansie 5 kilometrów zdecydowanie najlepszy okazał się Krzysztof Tschirch, dobiegając do mety w czasie 15 minut i 56 sekund. Drugi finalnie był Paweł Czerniak, tracąc 39 sekund, a trzeci Kacper Kurzydło (czas 17:44). Wśród pań pewnie zwyciężyła Anna Ficner, łamiąc barierę 20 minut (19:50). Druga finiszowała Sonia Rozumkiewicz (20:13), a trzecia Magdalena Bednarczyk (20:29). Bieg na 10 kilometrów zakończył się sukcesem Kamila Makosia, który wygrał także w poprzednim roku. Tym razem dobiegł do mety z czasem 33 minut i 38 sekund. Triumfator wyraźnie okazał się lepszy od Jana Kaczora (35:12) i Mariusza Franczaka (37:10). W klasyfikacji kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Anna Czerw (39:26), wyprzedzając Ewelinę Wieczorek (42:39) i Sonię Rozumkiewicz (43:05).
Najmłodsi w akcji
Aż piętnaście zespołów z terenu Dolnego Śląska wzięło udział w turnieju futsalu dla dzieci organizowanym przez klub IgnerHome Polonia-Stal Świdnica i odbywającym się pod patronatem Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Tym razem do walki przystąpili zawodnicy i zawodniczki z rocznika 2016, a areną zmagań w niedzielę, 29 stycznia była hala sportowa na Zawiszowie. Walka odbywała się na trzech specjalnie przygotowanych boiskach. Kibicom swoje umiejętności zaprezentowali piłkarze i piłkarki reprezentujący barwy aż 15 zespołów. Na starcie turnieju nie zabrakło: Parasola Wrocław, Bumerangu Wrocław, Piasta Nowa Ruda, UKS-u Lechia Dzierżoniów, Football Academy Wałbrzych, Akademii Piłkarskiej 13 Świdnica i gospodarzy – IgnerHome Polonii-Stali Świdnica. Na uczestników czekała spora dawka grania – każda z ekip rozegrała bowiem aż 8 meczów i łącznie spędziła na boisku 72 minuty. Tradycyjnie młodzi zawodnicy zbierali cenne szlify turniejowe, a dla niektórych były to pierwsze, poważne zawody.
Walczyli po raz piętnasty
Jak zawsze było to prawdziwe święto futsalu na terenie powiatu świdnickiego. W ostatni weekend stycznia zakończona została piętnasta edycja rozgrywek Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup organizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. To jedyne rozgrywki futsalowe na terenie powiatu świdnickiego. Tytuł mistrzowski zdobył Wektor Świdnica. Dla zawodników był to szósty triumf w rozgrywkach. W tym sezonie byli niepokonani. Żadna z drużyn nie zdołała z nimi nawet zremisować. Pierwsze miejsce oznaczało również udział w finale dolnośląskim, gdzie zobaczyliśmy mistrzów lig futsalu, a organizatorem tego wydarzenia był Dolnośląski Związek Piłki Nożnej (o tym więcej jutro w kolejnym podsumowaniu).
LUTY
Seniorzy zmagali się z zimowymi konkurencjami
Sporo działo się w pierwszych dniach lutego na terenie hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie. Po wizycie uczniów klas czwartych szkół podstawowych, przyszedł czas na seniorów, którzy uczestniczyli w Zimowej Akademii Sportu. Na uczestników czekały między innymi stanowiska do biathlonu, curlingu, hokeja, czy snowboardu. Część ze stanowisk była interaktywna. W pierwszy dzień Zimowej Akademii Sportu od godziny 10.00 do 14.00 w zawodach wzięło udział około 160 dzieci z klas czwartych szkół podstawowych. W piątek, 3 lutego od 10.00 do 13.00 w ramach Senioriady zaplanowano między innymi koleżeńską Sztafetę Pokoleń, a w zmaganiach uczestniczyli świdniccy seniorzy.
Walczyli o miano mistrza Świdnicy
W XIII Szachowych Mistrzostwach Świdnicy wzięło udział 143 uczestników. Najmłodsi szachiści rozegrali 7, a starsi 8 rund. Grano tempem 10 minut + 5 sekund na ruch. Turniej otworzył dyrektor MDK Świdnica – Zbigniew Curyl. Turniej został zrealizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Stowarzyszenia Klub Szachowy GAMBIT MDK. Sprawne przygotowanie i przeprowadzenie zawodów do zasługa pracowników MDK na czele z Leszkiem Matusem oraz rodziców zrzeszonych w Stowarzyszeniu na czele z Marcinem Krukiem i Markiem Śliwowskim. Sędziował Marcin Kruk z pomocą Wojciecha Kowalczuka i Lecha Rębisza.
Zimowe miasteczko zawitało do Świdnicy
18 i 19 lutego jedno z najbardziej rozpoznawalnych zimowych miasteczek gościło na lodowisko OSiR w Świdnicy. Skorzystać można było z doświadczenia najlepszych instruktorów łyżwiarstwa i atrakcji dla wszystkich szukających miejskich, rodzinnych rozrywek podczas ferii. Zimowa ekipa po raz drugi wyruszyła w trasę po całej Polsce, a na swojej mapie miała 16 miejscowości. Jedną z nich była Świdnica, gdzie na 1800 m² lodowiska OSiR w Świdnicy (ul. Śląska 35) Zimowy PGE Narodowy w Trasie oferował szkolenia łyżwiarskie oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy mogli liczyć na bezpłatne szkolenia z wykwalifikowaną kadrą instruktorską prosto z Zimowego Narodowego w ramach cykli tematycznych, którym towarzyszyły animacje na lodowisku i w strefie zabaw, rozgrzewki z układami choreograficznymi, kolorowanki dla dzieci, wielkoformatowe klocki, a także łamigłówki i konkursy wiedzy o Zimowym PGE Narodowym w Trasie z nagrodami oraz tworzenie gifów.
Walka na kręgielni na całego
Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy było organizatorem już trzynastej edycji Samorządowo-medialno-sportowego Turnieju Kręgli Amatorskich. Do sportowej walki i znakomitej zabawy przystąpiło w sumie aż 19 zespołów, a na starcie nie zabrakło tradycyjnie czteroosobowej drużyny reprezentującej portal Swidnica24.pl. Areną zmagań była znów kręgielnia wałbrzyskiego Hotelu Maria, a na kolejną rywalizację zawodnicy musieli czekać trzy lata. Wpływ na to miały obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. W tym roku do walki przystąpiło aż 19 zespołów składających się z minimum czterech graczy. Każda drużyna rozegrała po 4 rundy, a każda gra odbywała się na innym torze. O końcowym triumfie decydowały detale, umiejętności i odrobina szczęścia. Tabela szczególnie w grupie miejsc 6-12 była niesłychanie spłaszczona i 7 zespołów dzieliła różnica zaledwie 13 „oczek”. Tradycyjnie liczyła się jednak przede wszystkim dobra zabawa. Odnotujmy jednak, że na najwyższym stopniu podium i to jak najbardziej zasłużenie znaleźli się reprezentanci Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, uzyskując znakomity rezultat 452 punktów. Podium uzupełniły ekipy Radnych Miasta Świdnica (411) i PZ LZS Świdnica (376). Nasza redakcja – drużyna portalu Swidnica24.pl zameldowała się tuż za pierwszą „10”, kończąc walkę na 11. pozycji. Warto dodać, że uzyskaliśmy swój najlepszy jak dotąd rezultat punktowy – 338, a graliśmy w składzie: Agnieszka Szymkiewicz, Marek Kowalski, Dariusz Nowaczyński i Mateusz Dzień vel Rakoczy.
MARZEC
Hokejowa rywalizacja w Świdnicy
Na początku marca dobiegła końca trzydniowa walka na terenie lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w ramach Mistrzostw Polski Amatorów w hokeju na lodzie MPA Dywizji 4. Na starcie nie brakowało naszych przedstawicieli – Klubu Hokejowego Odyńce Świdnica. Gospodarze w meczu o utrzymanie musieli jednak uznać wyższość Orłów. Mimo nieporównywalnie gorszej infrastruktury i mniejszej liczby lodowisk niż choćby w sąsiednich Czechach, okazuje się, że hokej na lodzie, przynajmniej ten w wydaniu amatorskim, ma się całkiem nieźle i wyraźnie się rozwija. Istnieje kilka poziomów rozgrywek, każdego roku powstają kolejne kluby. Ekipa świdnickich Odyńców jest tego zresztą najlepszym przykładem. Po kilku latach treningów grupa pasjonatów nie tylko zdecydowanie poprawiła swój poziom gry, ale również formalizuje swoją działalność i jest w trakcie powoływania stowarzyszenia. W poprzednim sezonie Zachodniej Ligi Hokejowej Odyńce zajęły drugie miejsce w stawce pięciu zespołów. Obok Odyńców w Świdnicy oglądaliśmy w Świdnicy takie ekipy jak: ADK Auto Toruń, Amatorzy Oświęcim, Chemik Kędzierzyn-Koźle, Dragons Tychy, Drwale Czarny Dunajec, Grizzlies Gdynia, Humbaki Kraków, Koguty Sanok, Media Team, Orły Oleśnica, Piraci Skarżysko-Kamienna, Siekiery Szamocin, Sokół Śląsk, Torpeda Warszawa i Wataha 71 Wrocław 2. Przez trzy dni rozegrane zostaną aż 34 mecze.
Biegali Tropem Wilczym
Ponad 200 zawodników stanęło na starcie tegorocznego biegu Tropem Wilczym, który odbył się nad świdnickim zalewem Witoszówka. Biegacze pokonali dystans 1963 metrów i w ten sposób uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Impreza miała nie tylko charakter rekreacyjny, bowiem jej głównym celem było przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 1963 metrów (2 pętle trasy), który nie był przypadkowy. Dystans 1963 metrów jest związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika. Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Podobne wydarzenia odbyły się także w wielu innych miastach na terenie powiatu świdnickiego.
Curlingowe zmagania na terenie lodowiska
W marcu miała miejsce druga edycja Świdnickiego Turnieju Curlingowego i pilotażowego Grand Prix Polski Juniorów organizowanego przez Dolnośląski Klub Curlingowy „Dzik” Świdnica. W trzydniowych zawodach wzięło udział 30 drużyn z Polski, Czech oraz Niemiec. W turnieju wystartowali zarówno medaliści ogólnopolskich turniejów jak i drużyny, w których skład wchodziły osoby, dla których był to pierwszy w życiu turniej. Pokazuje to że curling to sport dla wszystkich.
Uczcili pamięć trenera po raz piąty
Drużyna młodzików IgnerHome Polonii-Stali Świdnica po raz drugi z rzędu okazała się najlepsza podczas Międzynarodowego Memoriału Piłkarskiego Grzegorza Solarza. Trzydniowe zmagania rozgrywane w trudnych warunkach atmosferycznych tradycyjnie odbyły się na terenie sztucznego boiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gromadząc na starcie zespoły z trzech polskich województw i Czech. Dopiero czterdziesty mecz turnieju dał odpowiedź na pytanie, kto zostanie najlepszą drużyną tegorocznej imprezy, ba…(!) mógł zadecydować nawet o lokatach 1-3 na koniec turnieju. Przed spotkaniem piłkarze IgnerHome Polonii-Stali Świdnica mieli komplet 9 punktów w grupie mistrzowskiej i mierzyli się z Polonią Leszno (7″ oczek” po bezbramkowym remisie z Górnikiem Wałbrzych). Należy zwrócić uwagę, iż zarówno świdniczanie, jak i leszczynianie przed pierwszym gwizdkiem arbitra legitymowali się liczbą „0” po stronie strat, jeśli chodzi o stracone gole. Biało-zielonym wystarczał remis, Polonia Leszno musiał ten bój wygrać, by marzyć o mistrzowskiej koronie. Goście rozpoczęli dobrze, bowiem po trafieniu samobójczym świdniczan wyszli na prowadzenie i przez długi okres czasu byli w stanie odpierać ataki miejscowych. Na około 10 minut przed końcem pojedynku uderzeniem głową bramkarza ekipy z Leszna zaskoczył Maciej Kaźmierczak i po końcowym gwizdku arbitra rozpoczęło się świętowanie w obozie świdnickiej ekipy.
Powalczyli w Świebodzicach
Druga edycja Super Ligi Judo odbyła się w Świebodzicach. W niedzielę, 5 marca w hali sportowo-widowiskowej OSiR-u Świebodzice byliśmy świadkami ogromnych emocji sportowych, których organizatorem było Stowarzyszenie Super Liga Judo oraz Judo Świebodzice, natomiast ambasadorem wydarzenia Rafał Kubacki, wielokrotny olimpijczyk oraz dwukrotny mistrz świata w judo. Podczas zawodów na tatami łącznie walczyło blisko 600 młodych judoków z 40 klubów, którzy przyjechali do Świebodzic z województwa opolskiego, wielkopolskiego oraz śląska, a także z Czech i Niemiec. Podczas jednego z największego w Polsce turnieju judo dla dzieci, miasto gospodarzy reprezentowała ekipa z Klubu Judo Świebodzice.
Po raz siódmy zagrali dla Kuby
W połowie marca dobiegły końca trzydniowe zmagania młodych piłkarzy ręcznych w ramach siódmej edycji Memoriału Jakuba Marcinkowskiego. Impreza odbywała się od piątku do niedzieli na terenie dwóch hal sportowych (SP 105 i Zawiszów) w dwóch kategoriach wiekowych – chłopców i młodzików. Na starcie znalazło się w sumie 19 drużyn z całej Polski. W kategorii młodzików (rocznik 2008) najlepszą drużyną okazała się Gwardia Opole, wyprzedzając na podium Chrobrego Żórawina i Tęczę Kościan. Gospodarze – szczypiorniści Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej uplasowali się na czwartej lokacie. Na miano MVP zasłużył Oskar Tarnowski z Chrobrego Żórawina, najlepszym bramkarzem został Timothy Taiwo z ekipy DAPR 2009, a strzelcem Kuba Marek z ŚKPR-u. W kategorii chłopców triumfował DAPR 2010. Za dolnośląską kadrą z czterema zawodnikami ze Świdnicy w składzie zameldował się ŚKPR Świdnica i Orzeł Opole. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Wojciech Skrabania z Opola, bramkarzem Franek Wasilewicz ze Świdnicy, a strzelcem Fabian Adamski z drużyny ZEW-u Świebodzin.
Święto pięściarstwa w Świdnicy
W połowie marca odbyły się również trzydniowe zmagania w ramach 77. Mistrzostw Dolnego Śląska w boksie. Organizatorem zawodów odbywających się w hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie jest klub Boks Polonia Świdnica oraz Dolnośląski Okręgowy Związek Bokserski. – Niedzielne walki finałowe powoli dobiegają końca.W tym roku klub Boks Polonia Świdnicado rywalizacji o medale naszego wojewódzkiego czempionatu wystawił sześciu swoich reprezentantów. Najlepiej wypadł Eryk Saćko (kategoria kadetów do 63 kg), który dziś wygrał swoją walkę finałową, został mistrzem Dolnego Śląska i wywalczył przepustkę na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, która odbędzie się już w kwietniu w Wałczu – komentował podczas finałowego dnia Adam Gajewski z Boks Polonii Świdnica.
KWIECIEŃ
Szczęśliwa trzynastka i frekwencyjny rekord
Sukcesem organizacyjnym zakończyła się kolejna już, trzynasta edycja Ogólnopolskich Zawodów Pływackich w Sprincie o Puchar Klubu Kibica Rekin Świebodzice. Rekordowe zmagania z udziałem aż 443 zawodniczek i zawodników z 29 klubów z terenu Dolnego Śląska, Śląska oraz Wielkopolski odbyły się w sobotę, 1 kwietnia na terenie Wodnego Centrum Rekreacji w Świebodzicach. Później młodzi sportowcy przystąpili już do walki, starając się stawać na podium i bić rekordy życiowe. Łącznie na liście znalazło się 443 uczestników reprezentujących barwy następujących klubów: GKP 7 Zdrój Trzebnica, Just Swim Beavers Jelenia Góra, Delfin Kłobuck, Balti Bielawa, Górnik Radlin, Harpun Osiecznica, Krotosz Krotoszyn, Swimmers Ślęza, Wankan Legnica, Astromal Leszno, Dziewiątka Dzierżoniów, Jedenastka Jelenia Góra, Juvenia Wrocław, Piast Głogów, Płetval Polkowice, Hydra Legnica, Manta Jelcz-Laskowice, Na Fali Jawor, Torpeda Oleśnica, Alfa Wałbrzych, Delfinek Legnica, Energetyk Zgorzelec, Koral Wrocław, Krośnicka Przystań, Orka Lubań, Rapid Wrocław, Shark Rudna, Śląsk Wrocław i Rekin Świebodzice. Najliczniejszą reprezentację wystawili gospodarze – KS Rekin Świebodzice (74 osób), a następnie UKS Koral Wrocław (48) i MKS Juvenia Wrocław (41).
Świdnickie święto akrobatyki
Ponad 300 zawodniczek i zawodników reprezentujących barwy klubów z całego kraju znalazło się na starcie dwudziestej siódmej edycji Międzynarodowego Turnieju w Akrobatyce Sportowej im. Henryka Chmielewskiego. Areną trzydniowych zmagań od piątku do niedzieli (14-16 kwietnia) była hala sportowo-widowiskowa im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie. Rywalizacja toczyła się w kategorii dwójek kobiet i mężczyzn, dwójek mieszanych, trójek kobiet oraz czwórek mężczyzn w pięciu kategoriach wiekowych (Youth, 11-16. 12-18, 13-19 i Senior) według regulaminów Polskiego Związku Gimnastyki. Organizatorem wydarzenia był klub MKS Polonia Świdnica, który finalnie wywalczył wysoką, szóstą lokatę w klasyfikacji zespołowej. Podopieczni trenerów Piotra Pasa i Angeliki Prześlicy-Stadnik sięgnęli po dwa złote medale. Świdniczanie na najwyższych stopniach podium stanęli w kategoriach MP 12-18 (Miłosz Kołodziej, Igor Makowski) i MG 11-16 (Filip Makowski, Marek Zieliński, Kamil Musiał, Damian Bober).
Rajdowe emocje na trasie
Ponad 80 załóg na trasie, tysiące kibiców na trasach rajdu i dziesiątki tysięcy fanów śledzących zmagania i wyniki w mediach… W niedzielne popołudnie. 23 kwietnia zakończył się 51. Rajd Świdnicki stanowiący pierwszą eliminację Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali inauguracyjną rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Na drugiej pozycji, ze stratą 14,8 s do zwycięzców, finiszowali Sylwester Płachytka i Jakub Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo). Najniższy stopień podium zajęli Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia R4). Łotyszy od zwycięzców dzieliło 45,1 sekundy. 51. edycję Rajdu Świdnickiego rozegrano w dniach 22-23 kwietnia. Zawody były pierwszą z siedmiu rund zaplanowanych w tym sezonie krajowego czempionatu i jednym z pięciu rajdów rozgrywanych na asfaltowych odcinkach specjalnych. Trasa liczyła 393,8 km, z czego 132,6 km to dystans 13 odcinków specjalnych. Rajd był również zaliczany do kalendarza mistrzostw historycznych. Łącznie do rywalizacji przystąpiło 79 załóg, w tym 20 w ramach historycznego czempionatu.
MAJ
Znakomita i zacięta walka na tatami
Na terenie lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się bardzo emocjonująca, trzecia w tym sezonie edycja prestiżowej Super Ligi Judo. O laury walczyło około 500 zawodników i zawodniczek w wieku od 7 do 14 lat z około 32 klubów sportowych. Większość uczestników pochodziła z Dolnego Śląska, ale nie brakowało również zawodników z całej Polski (między innymi z Sanoka) oraz gości zza granicy (Czechy, Ukraina). Młodym sportowcom towarzyszyli wspierający trenerzy i rodzice. Uczestnicy walczyli o medale w czterech kategoriach wiekowych z podziałem na płeć, masę ciała, a w młodszych kategoriach wiekowych nawet z podziałem na stopień zaawansowania judo (inny kolor noszonego pasa). Super Liga Judo to nowoczesny turniej judo. Wydarzenie popularyzuje sport w duchu hasła „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.
Walczyli z czasem i własnymi słabościami
To była kolejna, fantastyczna edycja zmagań triathlonistów w Świdnicy. Impreza pod hasłem Marconi Duathlon Świdnica odbyła się w niedzielę, 14 maja już po raz piąty. Do sportowej rywalizacji przystąpiło w sumie 130 śmiałków. Duathlon to dyscyplina sportowa będąca jedną z odmian triathlonu. Zawodnicy kolejno: biegną, jadą rowerem i znowu biegną. Podobnie jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku na uczestników czekały dwa dystanse – CLASSIC: 10 km biegu (4 pętle), 40 km kolarstwa (4 pętle), 5 km biegu (2 pętle) i SPRINT: 5 km biegu (2 pętle), 20 km kolarstwa (2 pętle), 2,5 km biegu (1 pętla). Start, meta oraz strefa zmian znajdowały się tradycyjnie na terenie stadionu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W kategorii „Sprint” najlepszy z czasem 1:00:14 okazał się Jacek Lesicki z Wrocławia. Za nim uplasowali się kolejno Michał Nawracaj z Jawora (1:02:40) oraz Michał Maksiewicz z Jedliny Zdroju (1:04:39). Wśród pań na tym dystansie najszybsza była Kinga Handzik z Oleśnicy (1:12:01), wyprzedzając Karolinę Malinowską (Świdnica – 1:17:42) i Martynę Markiewicz (Świdnica – 1:21:33). W kategorii „Classic” w klasyfikacji mężczyzn triumfował reprezentujący Świebodzice Paweł Białek (2:07:53), wyprzedzając na podium świdniczanina Krzysztofa Dominikowskiego (2:08:28) oraz Krzysztofa Godlewskiego z Żarowa (2:09:52). W kategorii kobiet najlepsza okazała się Julita Łopatyńska z Kudowy Zdroju (2:35:18).
Tiger Cup w Świdnicy
Około 400 uczestników zgromadziły na starcie zawody w taekwondo z cyklu Tiger Cup. W sobotę, 20 maja na terenie lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji swoje umiejętności prezentowały „Tygrysy” z sekcji z Dzierżoniowa, Bielawy, Świebodzic, Pilawy Górnej i Świdnicy. Turniej Tiger Cup to nie tylko prezentacja umiejętności zawodników, ale również promocja taekwon-do i jego wartości. Dzięki profesjonalnej oprawie i miłej atmosferze to wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród zawodników, ale również wśród kibiców i sympatyków sztuk walki.
Po raz drugi pobiegli w Świebodzicach
Blisko 300 śmiałków znalazło się na starcie zawodów biegowych Świebodzicka Piątka & Dycha. W niedzielę, 21 maja ze świebodzickiego Rynku na trasę ruszyły zawodniczki i zawodnicy startujące na 5 oraz 10 km. W ramach sportowej imprezy odbyły się także biegi towarzyszące dla dzieci. Na dystansie 5 kilometrów wśród panów najlepszy okazał się Dariusz Szczepanik z Pszenna (wynik: 16:42), wyprzedzając o 50 sekund Michała Liberadzkiego z Poznania i o 58 sekund Jacka Zgłobickiego z Kamiennej Góry. W kategorii pań najlepsza okazała się Olga Ochal z Bydgoszczy (17:07), która uwaga… była druga w klasyfikacji generalnej, przegrywając tylko z wspomnianym Dariuszem Szczepanikiem. Za nią w klasyfikacji kobiet finiszowały Małgorzata Kułakowska ze Świdnicy i Edyta Gardecka z Wałbrzycha, które straciły do zwyciężczyni ponad 3 minuty. Na dwukrotnie dłuższym dystansie najszybszy okazał się Jan Kaczor (Wałbrzych – czas 32:48). Na kolejnych stopniach podium zameldowali się Dzmitry Prudnikau z Wrocławia (35:34) i Krzysztof Biel z Jaśkowic (37:06). Wśród pań triumfowała Julita Sikora z Ligoty Pięknej (45:19), zostawiając w pokonanym polu Karolinę Potoniec z Rogoźnicy (47:08) oraz Sylwię Suszko z Lubina (47:50).
Walczyli o prym w dolnośląskim czempionacie
Aż 260 zawodniczek i zawodników z całego województwa wzięło udział w sobotę, 20 maja na terenie hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Szachach Szybkich, które zostały zorganizowane przez Klub Szachowy „Mikama” Świdnica. Turniej został rozegrany tempem 10 minut+5 sekund na uczestnika w kilku kategoriach wiekowych z podziałem na chłopców i dziewczyny.
Kolarski Dobromierz
Dobromierz znajdował się w majowy weekend na ustach wszystkich kibiców kolarskich z terenu całego makroregionu. W dniach 21-22 maja odbył się Puchar Polski i eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie szosowym – Mistrzostwa Makroregionu w kategorii młodzików. Frekwencja dopisała, a walka o medale była niesłychanie zacięta. W sportowej rywalizacji wzięło udział blisko 500 uczestników.
CZERWIEC
Zacięta walka w Świebodzicach
W sobotę, 3 czerwca na terenie kompleksu sportowego przy ul. Rekreacyjnej w Świebodzicach odbyła się fantastyczna impreza rowerowa pod hasłem Ligi MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej. Na stadionie zebrała się bardzo liczna grupa miłośników kolarstwa w wieku od 2 do 14 lat wraz z trenerami, rodzinami i opiekunami. W wyścigach udział wzięło około 165 uczestników m. in. z: Brzegu, Włoszakowic, Jeleniej Góry, Leszna, Chojnowa, Oborników Śląskich, Polkowic, Jaworzyny Śląskiej, Głuchołazów, Wałbrzycha oraz Świebodzic. Jedna z zawodniczek przyjechała na wyścig nawet z Kołobrzegu.
Walka o lekkoatletyczne laury
Blisko pół tysiąca zawodniczek i zawodników stanęło na starcie organizowanych przez Dolnośląski Związek Lekkiej Atletyki „Dolnośląskich Zawodów Lekkoatletyka dla każdego.” Areną zmagań jest Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zawody rozgrywane w kategoriach wiekowych U-14 i U-16 rozpoczęły się w samo południe. Młodzi lekkoatleci o medale imprezy, która po raz drugi od czasu zmodernizowania świdnickiego obiektu odbywa się właśnie w Świdnicy, walczyli przez około sześć godzin. W programie były konkurencje biegowe indywidualne i sztafetowe, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową, rzut oszczepem, pchnięcie kulą.
Jubileuszowy Turniej Piłki Siatkowej
Po raz dziesiąty Warsztat Terapii Zajęciowej w Świdnicy zorganizował Turniej Piłki Siatkowej. W dzisiejszych zmaganiach uczestniczyło 7 drużyn. Gościny na rozgrywki użyczył Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy, a turniej zaszczyciło wielu gości. Na parkiecie rywalizowały drużyny Senior + Świdnica, DPS Jaskulin, ŚDS Świdnica, ŚDS Świebodzice, WTZ Mokrzeszów, WTZ Strzegom, ZSS Świdnica. – Współpraca w zakresie integracji Osób z Niepełnosprawnościami, propagowanie zdrowego stylu życia, wspólne działania w obszarze budowania więzi przyjacielskich wśród OzN – to główne cele, jakie już po raz dziesiąty przyświecały nam w organizacji imprezy. Serdecznie dziękujemy Zespołowi Szkół Specjalnych w Świdnicy za współpracę przy organizacji turnieju. Podziękowania kierujemy także w stronę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Nasze wydarzenie sportowe wiele zyskuje również dzięki niezrównanej ekipie sędziowskiej pod kierunkiem Michała Tomiałowicza, który okazał się dodatkowo świetnym komentatorem sportowym – przekazywali organizatorzy.
Tenisowe granie przy Śląskiej
Jak zwykle początek sezonu tenisowego w Świdnicy nierozłącznie wiąże się z organizowanym tu Memoriałem Bogdana Szymańskiego w tenisie ziemnym. Tym razem na 18 czerwca zaplanowano jedenastą już edycję turnieju pamięci tego propagatora „białego sportu” w naszym mieście. Przy sprzyjającej pogodzie rywalizowano systemem brazylijskim do dwóch przegranych spotkań, choć czas i ilość kortów pozwoliła na rozegranie przez każdą drużynę co najmniej czterech meczów w turnieju. Tak więc każdy mógł nagrać się do woli. Bardzo wyrównany poziom w deblach do końca nie pozwalał wytypować zwycięzców, co skutkowało zaskakującymi finałami. W meczu o pierwsze miejsce spotkały się deble, które do tej pory nie przegrały swoich spotkań. Ostatecznie po bardzo zaciętym boju, dopiero w super tie-breaku para Marek Orzechowski i Marek Lis pokonała duet Łukasz Zięta i Ryszard Serafin (6-7, 6-3 i 10/6).
Triumf Holendrów w Morawie
Reprezentacja Holandii zwyciężyła w rozegranym w Strzegomiu czwartym etapie Pucharu Narodów w WKKW podczas zawodów LOTTO Strzegom Horse Trials. Drugie miejsce zajęli Amerykanie, a trzecie Belgowie. Holendrzy na pozycję liderów awansowali z trzeciego miejsca po ujeżdżeniu po udanych przejazdach wymagającej próby terenowej i nawet kilka błędów na parkurze nie wpłynęło na końcową klasyfikację – 133,8. Najlepszy wynik w ekipie wywalczyła Janneke Boonzaaijer na ACSI Champ de Tailleur. Zawodniczce przydarzyła się jedna zrzutka podczas próby skoków, mimo to z wynikiem 40,5 zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Sanne De Jong na klaczy Enjoy, trzecia po crossie, zaliczyła dwie zrzutki i uplasowała się na piątym miejscu – 43,8. W ekipie startowali także Merel Blom-Hulsman na Chinuk R oraz Stephan Hazeleger na Gold Rush.
LIPIEC
Szukali następców olimpijczyka
Od soboty, 1 lipca na drogach gminy Jaworzyna Śląska pojawiły się setki kolarzy. Zawodnicy rywalizowali w wyścigu „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”. W wydarzeniu, oprócz reprezentantów klubów kolarskich z kraju i zagranicy, brała udział plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy z medalistą olimpijskim z Nowic – Tadeuszem Mytnikiem na czele. Medalista olimpijski wskazywał, że przesłaniem wyścigu jest pokazanie, że sport pozwala człowiekowi poznać siebie i uczy pokory. – Bo pokora daje wszystko – podkreśla utytułowany kolarz. W sobotę w Nowicach odbywała się rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas. W niedzielę zawodnicy wystartowali wspólnie z terenu przedszkola „Chatka Puchatka” w Jaworzynie Śląskiej. Organizatorzy dla kibiców przygotowali szereg atrakcji, w tym poczęstunek oraz możliwość porozmawiania i zrobienia wspólnych zdjęć z polskimi sławami sportu.
Zabawa dla najmłodszych
Ponad 250 zawodniczek i zawodników stanęło na starcie trzeciej edycji Biegu Małego Gladiatora. Tym razem naszpikowany przeszkodami bieg odbył się na terenie boiska sportowego w Grodziszczu i przeznaczony był dla małych wojowników w wieku od 6 do 12 lat! Popularne biegi z przeszkodami zwane runmagedonami coraz częściej są organizowane również w formule KIDS. W Świdnicy przed pandemią odbyły się dwie edycje takiego biegu. W tym roku postanowiono wznowić tę świetną zabawę, która pozwala bezkarnie brudzić się, wspinać na ściany i czołgać w błocie pod czujnym okiem organizatorów. Impreza odbyła się dziś w Grodziszczu. Uczestnicy biegali w grupach po kilkanaście osób w każdej. Pierwsza fala wystartowała o 10.00, a ostatnie odbyły się po godzinie 13.00. Dla każdego uczestnika organizatorzy przewidzieli worek sportowy, mus owocowy i wodę, a na wszystkich czekały ponadto lody, wata cukrowa, różnego rodzaju gry, dmuchańce i doskonała zabawa. W trakcie trwania imprezy trwało również losowanie atrakcyjnych gadżetów dla startujących w zawodach młodych sportowców.
Kolorowy peleton przejechał przez nasz powiat
Niesamowite emocje, walka do samego końca, finalnie zakończona przecięciem „kreski” przez Polaka – Rafała Majkę, nota bene absolwenta Szkoły Mistrzostwa Sportowego w kolarstwie w Świdnicy. Trzeci etap jubileuszowej 80. edycji prestiżowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbył się 31 lipca. Za nami wymagający, górski etap o długości 163,3 km prowadzący z Wałbrzycha do Dusznik-Zdroju. W pierwszej fazie etapu kolorowy peleton przejechał także przez powiat świdnicki, a konkretnie Lubachów. Wszystko skończyło się kapitalnym sukcesem biało-czerwonych. Jako pierwszy na „kresce” pokazał się Rafał Majka (Polska/UAE-Team Emirates), a po raz drugi na podium podczas tegorocznej pętli w Polsce zameldował się Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos). Naszych kolarzy rozdzielił Matej Mohorić (Słowenia/Bahrain-Victorious). Mimo, że zwycięstwo Rafała Majki zostało odniesione już koło 16.30, to przyszło nam poczekać w niepewności jeszcze przez kilkanaście minut. Wszystko za sprawą analizy finiszu przez sędziów i możliwej dyskwalifikacji Rafała Majki. Mowa o punkcie regulaminu, który mówi o tym, iż na ostatnich 100 metrach przed finiszem, zawodnik musi jechać w linii prostej, nie zajeżdżając drogi przeciwnikom. Po analizie VIDEO wszystko zostało utrzymane. Zwycięstwo powędrowało na konto Rafała Majki, absolwenta Szkoły Mistrzostwa Sportowego w kolarstwie w Świdnicy.
SIERPIEŃ
Walka o medale krajowego czempionatu
W pierwszych dniach miesiąca w Białym Lesie w Wierzbnej odbyły się Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody. Była to jedna z najważniejszych krajowych imprez jeździeckich w Polsce. Zawody obejmowały cztery kategorie wiekowe: dzieci, juniorów, młodych jeźdźców i seniorów. Częścią wydarzenia będą też nieoficjalne Mistrzostwa Polski kobiet – tzw. Ladies Cup. Ogółem na hipodromie w Wierzbnej pojawiło się około 200 koni oraz 130 zawodników z całej Polski.
Sierpniowe zawody szczypiorniaka
Trzy dni grania w trzech halach i trzech kategoriach wiekowych, 16 drużyn z trzech państw, mnóstwo bramek i pozytywnych wrażeń. Tak w liczbach przedstawiała się 12. edycja Festiwalu Piłki Ręcznej Świdnica Cup. Wśród chłopców triumfował Olimp Grodków, wśród młodzików Gwardia Opole, a wśród juniorów młodszych Chrobry Głogów. Gospodarze – ŚKPR Świdnica w każdej kategorii finiszowali na trzecim stopniu podium! Turniej od 24 do 26 sierpnia odbywał się w hali przy SP 105, hali Zawiszów i hali lodowiska. Dla wszystkich zespołów było to świetne przetarcie przed sezonem ligowym.
Coco Jumbo i wszystko jasne…
Bardzo duże zainteresowanie towarzyszyło dwunastej edycji turnieju Domino Streetball Cup. Do rywalizacji rozgrywanej w hali sportowej, a także boisku otwartym przy Szkole Podstawowej nr 1 na Zawiszowie przystąpiły 24 drużyny seniorskie i 35 ekip dziecięco-młodzieżowych. W sumie odbyło się 170 pojedynków! W turnieju seniorskim po raz siódmy na dwanaście rozegranych edycji świdnickiego święta koszykówki ulicznej najlepsi okazali się zawodnicy reprezentujący barwy ekipy Coco Jumbo z Wrocławia. Koszykarze ze stolicy Dolnego Śląska, którzy jednocześnie obronili tytuł sprzed roku, pokonali w niedzielę, 27 sierpnia w wielkim finale zespół Generations Świdnica. Na najniższym stopniu podium uplasowali się przedstawiciele Nabitych kopyt. Aż 35 drużyn wystartowało w rywalizacji juniorskiej. W młodszej kategorii rocznika 2011-2012 zwyciężyli gracze Górnika Wałbrzych Team, wyprzedzając na podium Spartę Legnica i Rakuzan. W starszej kategorii roczników 2009-2010 na najwyższym stopniu podium stanęli koszykarze Giovanee Bello, Drugą lokatę wywalczyły Zakrętki, a trzecią Czerwone Diabły.
WRZESIEŃ
Zagrali dla Wiesia
Przy optymalnej pogodzie z lekkim wiatrem w niedzielę, 3 września odbyła się już dziewiąta edycja turnieju tenisowego mikstów upamiętniająca postać Wiesia Kułakowskiego, znanego i lubianego propagatora tej dyscypliny sportu. Zwycięzcami mikstów została para Dominika Banach i Łukasz Zięta, którzy dość gładko w finale wygrali z drużyną Katarzyna Kałat i Ireneusz Wiercigroch. O miejsce trzecie w bardzo wyrównanym spotkaniu powalczyli zeszłoroczni zwycięzcy Joanna Baziak i Piotr Baziak z parą Lidia Ek i Piotr Ek. O zwycięstwie pary Ek przy remisie w gemach 6-6 zadecydował dopiero super tie-break (10-8).
Wbiegali na szczyt
Dokładnie 28 pań i 64 panów przystąpiło do rywalizacji podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji cieszącego się sporym zainteresowaniem Świdnickiego Biegu na Wieżę Ratuszową. Na uczestników czekała tradycyjnie pętla wokół Rynku, a następnie 222 schody na sam szczyt Wieży Ratuszowej. W kategorii pań najlepsza okazała się dziś Katarzyna Budziewska z czasem 2:18,062. Zwyciężczyni na podium dość wyraźnie pokonała Annę Ficner (2:21,499) oraz Justynę Wołowicz (2:27,869). Wśród panów najszybszy okazał się Bartłomiej Wojsław (2:02,165). Kolejne stopnie podium obsadzili z kolei Nikita Neboha (2:07,822) oraz Paweł Rozumkiewicz (2:08,398).
Pięściarskie zmagania w Świdnicy
40 zawodniczek i zawodników reprezentujących barwy trzech krajów wzięło udział w międzynarodowych zawodach bokserskich organizowanych przez Stowarzyszenie Boks Polonia Świdnica. Biało-zielonych barw Boks Polonii Świdnica bronili: Filip Kuśpiel, Oliwier Węgrzyniak, Robert Gniot, Dawid Król, Nina Kołakowska, Gracjan Zachacz, Anatolyi Voichuk, Oleg Mareev, Igor Malinowski i Rafał Żarczyński. Nasi pięściarze wystąpili pod okiem trenerów Roberta Gniota i Andrzeja Dziedzica.
Bieg Pojednania w Krzyżowej
W czwartek, 28 września na terenie Fundacji „Krzyżowa” odbył się X Międzypokoleniowy Przełajowy Bieg Pojednania pod hasłem „Aktywna Wieś – Krzyżowa”, który był jednocześnie Dolnośląskim Finałem Jesiennych Biegów Przełajowych LZS. – W imprezie udział wzięło ponad 700 zawodników, startujących w 9 grupach wiekowych. Trzeba przyznać, że jubileuszowa edycja biegów, podobnie jak poprzednie edycje sprzyjała budowaniu zespołowych więzi i przyjaźni między zawodnikami. Biegi przełajowe to świetna forma aktywności fizycznej, która może dostarczyć wiele przyjemności i korzyści zdrowotnych. Są doskonałym uzupełnieniem treningu innych dyscyplin sportowych, ponieważ rozwijają różne umiejętności fizyczne. Ponadto udział w biegach przełajowych może zachęcać do większego szacunku i troski o środowisko naturalne, ponieważ uczestnicy widzą jego piękno i wartość, a miejsce, gdzie odbywały się zawody, czyli Fundacja „Krzyżowa” jest tego doskonałym przykładem – komentowali organizatorzy przedsięwzięcia.
Galeria Świdnicka opanowana przez siłaczy
To była zacięta i emocjonująca walka rozgrywana w mocnej, międzynarodowej obsadzie… W ostatni dzień września miały miejsce zawody siłowe o „Puchar Świdnickiego Dzika w wyciskaniu sztangi leżąc” oraz piąty „Międzynarodowy Turniej Młodych Talentów w podnoszeniu ciężarów”. Siłacze swoje umiejętności zaprezentowali na terenie Galerii Świdnickiej. O Puchar Świdnickiego Dzika powalczyli siłacze z całej Polski, rywalizując w klasyfikacji pań i panów w kilku kategoriach wagowych, a także trzech kategoriach OPEN. Zawody miały charakter otwarty, a dodatkowo odbyły się zawody dedykowane tylko mieszkańcom Świdnicy na Najsilniejszego Świdniczanina i Najsilniejszą Świdniczankę. Ponadto rozegrany został Turniej Młodych Talentów w podnoszeniu ciężarów, podczas którego zaprezentowali się zawodnicy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
PAŹDZIERNIK
Rekordowa frekwencja na strzegomskim półmaratonie
Sprzyjająca aura, duch zdrowej rywalizacji oraz malownicza trasa przyciągnęły rekordową liczbę uczestników szóstej edycji Aryzta Półmaraton Strzegom. W biegu głównym i towarzyszącym – Biegu Piekarza wzięło udział 281 osób. Wśród zawodników pojawili się zawodnicy z Kenii, Maroka i Ukrainy. Rywalizacja, podobnie jak w latach poprzednich, przebiegała po atestowanej trasie drogami gminy Strzegom i Dobromierz przez miejscowości: Żółkiewka, Żelazów, Godzieszówek, Roztoka, Jugowa oraz Tomkowice. Uczestnicy mieli do pokonania ponad 21 kilometrów na dystansie półmaratonu, a mniej zaprawieni – 12,5 kilometra.
Memoriałowe granie już po raz czwarty
Cztery zespoły przystąpiły do rywalizacji w ramach czwartej edycji siatkarskiego Memoriału im. Kazimierza Bordulaka. Wydarzenie organizowane przez TKKF Chemik Żarów odbyło się w sobotę, 7 października na terenie hali Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Finalnie na najwyższym stopniu podium zameldowali się reprezentanci TKKF-u Chemik II Żarów, wyprzedzając Chemika I Żarów, naszą drużynę ze Swidnica24.pl i ekipę Kubusiów Wieruszów. Nagrodę MVP dla najlepszego zawodnika turnieju otrzymał Bartek Paliwoda, a z tytułu „Najlepszy gwóźdź” mógł cieszyć się Jakub Borowy. Daria Pękała otrzymała z kolei puchar i pamiątkowy dyplom dla najsympatyczniejszej oraz najszybciej robiącej postępy zawodniczki TKKF Chemik Żarów.
Dwa dni pełne mocnych wrażeń
W weekend (21-22 października) na terenie hali sportowo-widowiskowej świebodzickiego OSiR-u odbył się Otwarty Puchar Polski Muaythai PZMT IFMA dla dzieci i kadetów. Impreza miała dużo szerszy zasięg, ponieważ wystąpili w niej również zawodnicy z Węgier, Ukrainy i Niemiec. Miłośnicy mocnego sportu zgromadzili się w sobotę i niedzielę na emocjonujących walkach, którego organizatorem był doświadczony i znany Klub Fighter Kaczmarek Grodowski, który oprócz działalności sportowej wspiera także akcje charytatywne oraz inicjatywy organizowane przez miasto, promując Świebodzice w kraju oraz poza jego granicami. W Pucharze Polski wzięło udział aż 240 zawodników niemal z całej Polski. Rywalizowano na dwóch matach oraz w ringu.
Walczyli o miano mistrzów Dolnego Śląska
Żarów gościł w sobotę, 28 października najlepszych młodych szachistów z terenu naszego województwa. W tym dniu rozegrane zostały Drużynowe Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich. Po 6 latach przerwy impreza rangi mistrzowskiej powróciła do hali sportowej GCKiS w Żarowie. W zawodach rywalizowały 34 zespoły z całego województwa, a wśród nich 4 drużyny gospodarzy turnieju, czyli klubu szachowego Goniec Żarów. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali burmistrz Leszek Michalak oraz Anna Suchodolska, zastępca dyrektora GCKiS w Żarowie. Pierwszy zespół Gońca Żarów do ostatniej rundy rywalizował z najlepszymi zespołami o jak najwyższe miejsce. Niestety porażka w 7. rundzie sprawiła, że drużyna zakończyła ostatecznie zmagania na 14. miejscu. Przy wygranej żarowscy juniorzy zajęliby rewelacyjną 4. lokatę. Zawody zwyciężyła z kompletem punktów Polonia Wrocław I, przed MUKS MDK Śródmieście Wrocław I i MUKS MDK Śródmieście Wrocław II.
LISTOPAD
Świdnicki półmaraton po raz ósmy
Stadion Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji tętnił 4 listopada życiem. Wszystko za sprawą ósmej edycji RST Półmaratonu Świdnickiego, w której tradycyjnie mogli uczestniczyć mniej lub bardziej wytrawni biegacze, jak również dzieci. Wszystko za sprawą biegów towarzyszących dla najmłodszych, „Dzikiej Piątki” i oczywiście biegu głównego na dystansie 21 kilometrów i 97,5 metra. W „Dzikiej Piątce” – biegu na dystansie 5 kilometrów do mety dotarło 255 osób. Wśród panów najszybszy okazał się Jakub Pawiłojć ze Świebodzic. Triumfator uzyskał czas 17:36, dość wyraźnie pokonując swoich konkurentów. Podium obsadzili ponadto Łukasz Dyczkowski z Kamiennej Góry (17:55) i Sergiusz Solarski z Wałbrzycha (18:03). W kategorii pań na piątce najlepsza była Justyna Wołowicz ze Świdnicy, dobiegając do mety w czasie 19:38. Dominika Sasin ze Świdnicy była druga (20:20), a Justyna Napierko trzecia (Kamienna Góra – 20:40). Na połówce królewskiego dystansu zwyciężył w kategorii open Andrzej Witek z Wrocławia (1:08:41). Dodajmy, że to wynik o około 2,5 minuty lepszy niż przed rokiem. Za nim na podium uplasowali się Jacek Stadnik z Zielonej Góry (1:12:14) oraz Kamil Mańkowski z Wrocławia (1:12:55). W klasyfikacji pań najszybsza była świdniczanka Sonia Rozumkiewicz (1:24:12), wyprzedzając Annę Czerw z Trzebnicy (1:25:28) i Magdalenę Bednarczyk ze Strzegomia (1:26:01). Bieg główny ukończyło łącznie 1112 kobiet i mężczyzn.
Finałowa walka
W listopadzie nastąpił koniec zmagań w roku kalendarzowym 2023 w ramach Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych. W czwartek, 9 listopada na terenie stadionu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się już czwarta i ostatnia tura rywalizacji z „Królową Sportu” rozgrywana jesienią sezonu 2023/2024. Świdnickie Czwartki Lekkoatletyczne organizowane są przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Świdnicką Grupę Biegową, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Lokalną Organizację Turystyczną Księstwo Świdnicko-Jaworskie, wicemistrza Polski w skoku w dal Mateusza Jopka oraz Urząd Miejski w Świdnicy. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Mikro Granty, którego Operatorem jest Fundacja Orły Sportu, finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Podczas zawodów poznaliśmy łączne wyniki klasyfikacji generalnej. Dla najlepszych trójek zawodniczek i zawodników przygotowane były atrakcyjne nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy, którzy wystartowali w przynajmniej trzech z czterech jesiennych edycji Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych otrzymali pamiątkowy medal.
Biegli dla Niepodległej
Ponad 1200 uczestników zgromadził na starcie jubileuszowy – piętnasty Świdnicki Bieg Niepodległości. Wszyscy chętni śmiałkowie chcący uczcić to narodowe święto w sposób aktywny spotkali się dziś w samo południe na terenie świdnickiego Rynku. Zgłoszenia do biegu i wydawanie opasek uprawniających do odebrania medalu na mecie odbywało się już od godziny 11.00. Start biegu odbył się tradycyjnie w Rynku przy Wieży Ratuszowej punktualnie o godzinie 12.00. Trasa jak zawsze została wytyczona ulicami świdnickiej starówki: Rynek – Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek. Długość okrążenia wynosiła 1250 metrów. Aby odebrać medal należało pokonać trasą przynajmniej jeden raz, ale bardziej ambitnym i wysportowanym organizatorzy proponowali wykonanie dwóch, trzech lub maksymalnie czterech okrążeń.
Przedszkolaki dały radę
To był aktywny dzień pełen emocji i uśmiechów na twarzy dzieci. W poniedziałek, 20 listopada na terenie hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie odbył się Festiwal Piłki Nożnej dla Przedszkolaków. Nie liczyły się wyniki, a dobra zabawa i aktywność ruchowa, tak ważna wśród dzieci. Na starcie piłkarskich zmagań stanęło około 150 zawodników i zawodniczek w wieku od 4 do 6 lat z 15 przedszkoli. Dopisali też kibice, licznie wypełniając halę Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Walka toczyła się na trzech przygotowanych boiskach, a na uczestników czekały puchary i statuetki dla najlepszych graczy. Organizatorami wydarzenia był klub MKS Polonia Świdnica i Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy.
Dali popis umiejętności
Halę widowiskowo-sportową strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji opanowali zawodnicy z czternastu klubów sportowych z województwa dolnośląskiego oraz innych regionów, którzy rywalizowali o najlepsze miejsca na podium podczas czwartego turnieju Super Ligi Akrobatyki Sportowej. Super Liga Akrobatyki Sportowej to cykl zawodów sportowych w akrobatyce sportowej dla dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska oraz zaproszonych klubów z innych regionów. W zawodach zorganizowanych w sobotę, 25 listopada wzięło udział blisko 500 zawodników w wieku od 5 do 18 roku życia na różnym poziomie przygotowania sportowego, którzy reprezentowali kluby: Stowarzyszenie Aktywności Sportowo-Artystycznej „MAGNIFICA”, Stowarzyszenie AKRO Wrocław, Stowarzyszenie Arte-Fit Dzierżoniów, UKS Dziewiątka Wałbrzych, Stowarzyszenie Sportowe „Altius” Wrocław, AKRO-FIT Jelenia Góra, ZTA „Aurum” Złotoryja, KS Silesia Żarów, UKS „Acro Club” Świdnica, MDK Śródmieście Wrocław, Fundacja Fenix, KS „Posnania” Poznań, UKS „Jedynka” Leszno oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Fabryczna”.
Mistrzostwa sumo w Świdnicy
Hala widowiskowo-sportowa im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie była w niedzielę, 26 listopada areną zmagań zawodniczek i zawodników rywalizujących w Mistrzostwach Dolnego Śląska w sumo. Zawody zostały rozegrane w trzech grupach wiekowych: dzieci (roczniki 2011-2015), młodzików i młodziczek (2009-2011) oraz kadetów i kadetek (2006-2008 z możliwością startu rocznika 2009). Uczestnicy przydzielani byli do odpowiednich kategorii wiekowych – grupy dzielone co 3-5 kg. Mistrzostwa Dolnego Śląska w sumo zorganizowane zostały przez Dolnośląski Okręgowy Związek Sumo, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz kluby – UKS Judo Świdnica i MKS Juvenia Wrocław. Na starcie nie brakło gospodarzy – reprezentantów UKS-u Judo Świdnica, którzy pokazali się z dobrej strony.
Wspólne ślizganie z medalistką olimpijską
Miłośnicy jazdy na łyżwach mieli okazję spotkać się w niedzielę, 25 listopada ze srebrną medalistką olimpijską z Soczi oraz trzykrotną medalistką mistrzostw świata – Natalią Czerwonką. Utytułowana łyżwiarka wraz ze swoim zespołem zaprosiła dzieci i młodzież do wspólnej zabawy z elementami nauki jazdy na łyżwach. Natalia Czerwonka uczestniczyła w zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. W 2014 roku podczas igrzysk w Soczi spełniła swoje marzenia i wywalczyła srebrny medal olimpijski w wyścigu drużynowym wraz z Katarzyną Bachledą-Curuś, Luizą Złotkowską i Katarzyną Woźniak. Czerwonka to także dwukrotna medalistka mistrzostw świata w drużynie w 2012 (brąz) i 2013 roku (srebro). Jest także wicemistrzynią Europy z 2012 roku na 3000 m. W 2013 roku wywalczyła na Uniwersjadzie srebro na 1500 m. Wcześniej na Uniwersjadzie Hrabin 2009 zdobyła brąz drużynowo.
GRUDZIEŃ
Cztery pory roku…
W dość ekstremalnych warunkach odbyła się ostatnia w tym roku odsłona Świdnickich Biegów Parkowych – Grand Prix 2023. Dokładnie stu śmiałków walczyło na trasie wyznaczonej na terenie Parku Centralnego. – Cztery świdnickie parki, cztery biegi i cztery pory roku – to świetny pomysł na spędzanie niedzielnego poranku! – taki cel od samego początku przyświecał organizatorom wydarzenia. Edycja zimowa jak ulał przypasowała do dzisiejszej aury, dość trudnej dla biegaczy. Wszystkie edycje Świdnickich Biegów Parkowych – Grand Prix 2023 rozegrane zostały na dystansie około 5 kilometrów. Podczas ostatniej edycji w Parku Centralnym zameldowało się dokładnie 100 osób, by stanąć do sportowej rywalizacji (34 kobiety i 66 mężczyzn). W klasyfikacji pań na najwyższym stopniu podium zameldowała się świdniczanka – Sonia Rozumkiewicz, dobiegając do mety w czasie 21:19 sek. Blisko minutę straciła do niej Angelika Czarnecka ze Świebodzic (22:15), a podium uzupełniła Brygida Szymańska z Jaroszowa (22:27). Wśród panów nie było dziś mocnych na Jana Kaczora z Wałbrzycha. Triumfator linię mety przekroczył w czasie 17:58 sek. Dokładnie pół minuty za nim przybiegł Bartłomiej Wojsław z Marcinowic (18:28), wyprzedzając po walce Dariusza Szczepanika z Pszenna (18:31).
Walczyli z czasem, metrami i własnymi słabościami
Do historii przeszła w grudniu czwarta edycja imprezy „30 minut na maksa. Popłyńmy razem na rekord Świdnicy.” Impreza organizowana przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zgromadziła na starcie 46 osób w wieku od 9 do 69 lat i odbyła się na pływalni przy ulicy Równej. Idea zawodów była bardzo prosta. Każdy z uczestników miał za zadanie przepłynąć jak największą liczbę długości basenów w czasie 30 minut. Dla najlepszych pań i panów przewidziano puchary i nagrody, dla wszystkich – pamiątkowy medal i certyfikat wzięcia udziału w zawodach. Zawody rozpoczęły się o godzinie 10.00 i trwały do godziny 15.00. W tym czasie przeprowadzonych zostało 10 bloków, a w każdym popłynąć mogło 5 śmiałków. W kategorii pań, ale również i klasyfikacji open najlepsza okazała się Dominika Sasin, która przepłynęła 2125 metrów (85 długości basenu w czasie 30 minut). Na kolejnych miejscach podium w kategorii pań znalazły się Aleksandra Wojnowska i Karolina Malinowska. Obie zawodniczki uzyskały wynik 1750 metrów, lecz jako druga sklasyfikowana została o dwa lata młodsza Aleksandra. Wśród panów rywalizacja była niezwykle wyrównana. Trzech najlepszych zawodników dzielił dystans zaledwie 100 metrów. Finalnie najlepszy okazał się Marcin Markiewicz, uzyskując wynik 1900 metrów. Tuż za nim „finiszowali” znacznie młodsi „koledzy po fachu”. Drugi był Kacper Dzień vel Rakoczy (1850 metrów), a trzeci Krystian Jasiczek (1800). Obaj zawodnicy z rocznika 2010 są jednocześnie uczniami klasy siódmej o profilu pływackim w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy.
Charytatywne strzelanie dla Agatki
Sporym sukcesem zakończyły się Otwarte Charytatywne Zawody Strzeleckie organizowane przez Klub Sportów Obronnych Świdnica. Wszystko by pomoc trzyletniej Agatce Salamon z Jaworzyny Śląskiej. – Wydarzenie odbywające się w sobotę, 9 grudnia na terenie strzelnicy Klubu Sportów Obronnych Świdnica przy ul. Łącznej przyciągnęło wielu entuzjastów sportu, którzy z zapałem rywalizowali, a jednocześnie wspierali szczytny cel. Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania, co jest dowodem na to, jak wielu ludzi jest gotowych do pomocy i jak sport może nas wszystkich połączyć. Każdy uczestnik, niezależnie od wyników, przyczynił się do sukcesu tego wydarzenia. Chcielibyśmy wyrazić głęboką wdzięczność dla wszystkich gości, którzy byli z nami w tym dniu. Wasza obecność dodała wydarzeniu blasku i podkreśliła jego znaczenie. Podziękowania należą się również zawodnikom. Wasza rywalizacja była zacięta, ale zawsze fair. Każdy strzał, każdy punkt był krokiem do przodu w naszej wspólnej misji. Dzięki wspólnym wysiłkom, udało się zbliżyć do celu – pomocy dla Agatki. Łącznie zebrano 17.260 zł! Każdy gest, każda złotówka ma ogromne znaczenie. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych zawodach! – przekazywał szczęśliwy Paweł Stępień z KSO Świdnica.
Pływackie zakończenie roku
Klub Sportowy Neptun Świdnica był w sobotę, 16 grudnia organizatorem szóstej edycji ogólnopolskich zawodów pływackich odbywających się pod hasłem Neptun Świdnica Swimming Meeting. W imprezie wzięło udział 208 zawodników i zawodniczek z 19 klubów, a główne role odegrali reprezentanci powiatu świdnickiego. Prawdziwe polowanie na medale urządzili sobie podczas ostatnich w tym roku zawodów reprezentanci Klubu Sportowego Rekin Świebodzice. Podopieczni Krzysztofa Winiarczyka, Jacka Rapczyńskiego i Daniela Rapczyńskiego wyłowili z wody imponującą liczbę 62 medali, wyraźnie deklasując pod względem ilości krążków pozostałe ekipy. Na szyjach zawodniczek i zawodników Rekina zawisło odpowiednio 15 złotych, 21 srebrnych i 26 brązowych krążków. Zmagania rozgrywane były w kategoriach wiekowych roczników 2010, 2011, 2012, 2013 oraz 2014 i młodsi. Na pływaków czekały dystanse 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym, 50 i 100 metrów stylem klasycznym, 50 i 100 metrów stylem motylkowym, 50 i 100 metrów stylem grzbietowym, 100 metrów stylem zmiennym, a także w sztafetach mieszanych 4 x 50 metrów stylem zmiennym.
Zebrano ponad 50 tysięcy złotych
Ponad 51 tysięcy złotych udało się zebrać podczas jedenastej edycji Halowego Charytatywnego Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanego przez Fundację Wspierania Sportu „Łączy nas Football”. Tym razem mali i duzi piłkarze zwarli szyki, by wesprzeć zbiórki na leczenie dwóch ciężko chorych dziewczynek – Lili Fulbiszewskiej i Agatki Salamon. W celu wsparcia zbiórek prowadzonych na rzecz obu dziewczynek Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football” postanowiła zorganizować charytatywną imprezę. W niedzielę w hali sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na świdnickim Zawiszowie rozegrane zostały piłkarskie turnieje dla dzieci oraz dorosłych, a na boisku w szczytnym celu rywalizowali m.in. byli reprezentanci Polski w piłce nożnej oraz klubów Ekstraklasy – Tomasz Hajto, Maciej Żurawski, Piotr Świerczewski, Piotr Włodarczyk, Jarosław Lato oraz Błażej Augustyn. Udało się zebrać dokładnie 51 319,72 zł.
XX Silesian Winter Cup
Już po raz dwudziesty w okresie między świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem w Świdnicy odbywał się halowy turniej piłkarski Silesian Winter Cup. W jubileuszowej edycji imprezy, która od 27 do 30 grudnia miała miejsce w hali Zawiszów im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno zaprezentowało się 48 zespołów z Polski i Czech. Nie brakowało uznanych marek i liczących się piłkarskich szkółek. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach wiekowych (U 12, U 11, U 10, U 9) na boisku otoczonym bandami. W kolejnych dniach najlepsi okazali się przedstawiciele Łużyckiej Akademii Sportu Zawidów, GKS-u Krupiński Suszec oraz dwukrotnie Zagłębia Lubin.
/MDvR/