Strona główna Magazyn Książka Polecamy: „Historia Igrzysk Olimpijskich i MKOI” Davida Millera

Polecamy: „Historia Igrzysk Olimpijskich i MKOI” Davida Millera

0

Monumentalna, bogato ilustrowana, pasjonująca opowieść o wskrzeszeniu igrzysk olimpijskich przez Pierre’a de Coubertina, o często dramatycznym przebiegu  zorganizowanych do tej pory igrzysk, o działalności Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, łącznie ze skandalem wywołanym wyborem Salt Lake City w 1998 roku oraz  kontrowersjami związanymi z wyborem Pekinu i Soczi na organizatorów igrzysk, a także o coraz skuteczniejszej walce z dopingiem.

Jest to także opowieść o najsławniejszych uczestnikach igrzysk – od Spiridona Louisa, zwycięzcy pierwszego maratonu, poprzez takich bohaterów jak Jim Thorpe, Paavo Nurmi, Sonja Henie, Jesse Owens, Fanny Blankers-Koen, Emil Zátopek, Herb Elliott, Kip Keino, Mark Spitz, Franz Klammer, Sebastian Coe i Carl Lewis, Hicham El Guerrouj i Michael Phelps, aż po bohaterów zimowych igrzysk w Vancouverze w 2010 roku.

Na potrzeby tej książki autor przeprowadził wywiady z działaczami ruchu olimpijskiego z całego świata. Szczegółowo i bez ogródek przedstawił również liczne kryzysy: nazistowskie igrzyska w 1936 roku, terrorystyczny zamach na sportowców z Izraela podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku, trzy bojkoty, pojawienie się zawodowców w 1988 roku, skandale wokół dopingu Bena Johnsona i Marion Jones oraz debatę na temat najnowszych wydarzeń.

Książkę uzupełnia napisany przez Kajetana Hądzelka rozdział poświęcony historii i teraźniejszości polskiego ruchu olimpijskiego, zawierający m.in. zestawienie wszystkich polskich medalistów igrzysk olimpijskich.

David Miller pracuje jako dziennikarz od ukończenia Cambridge University w 1956 roku. Był sprawozdawcą na wielu letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich oraz finałach mistrzostw świata w piłce nożnej. Jest autorem biografii Matta Busby’ego, Stanleya Matthewsa, Sebastiana Coe i Juana Antoniood Aten do Pe Samarancha. Był głównym korespondentem sportowym „The Timesa”. Obecnie pisze dla „Daily Telegraph”.

Empik

Poprzedni artykułZnakomity występ naszych bokserek
Następny artykułZ wypożyczalni: Osiem i pół