Strona główna 0_Slider Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Czy dla wszystkich wystarczy miejsc w szkołach średnich?...

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Czy dla wszystkich wystarczy miejsc w szkołach średnich? „Nie było łatwo, ale sytuacja jest pod kontrolą”

0

W poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. W skali całego kraju zdający uzyskali średnio 66% punktów na teście z języka polskiego, 53% z matematyki, a 66% z języka angielskiego, który był najczęściej wybieranym językiem obcym. Sprawdziliśmy, jak wypadli uczniowie z województwa dolnośląskiego. Starostę świdnickiego poprosiliśmy z kolei o komentarz w sprawie obaw związanych z trwającą rekrutacją do szkół średnich. Nie dojdzie sytuacji, w której mogłoby zabraknąć miejsc w naszych szkołach – zapewnia Piotr Fedorowicz.

Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony już po raz piąty i odbył się w dniach 23-25 maja. Po raz pierwszy uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku, po tym, jak w wyniku reformy edukacji naukę w szkołach podstawowych wydłużono z sześciu do ośmiu lat.  Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia podstawówki, a jego wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Do majowych egzaminów w całym kraju przystąpiło 510 404 uczniów, w tym około 13 816 uczniów – obywateli Ukrainy, którzy musieli zmierzyć się z trzema pisemnymi testami: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W przypadku egzaminu z języka obcego największa grupa ósmoklasistów (97,89%) wybrała język angielski. Do egzaminu z języka niemieckiego przystąpiło 1,75% uczniów, trzecim z najczęściej wybieranych języków obcych był rosyjski – 0,31%, natomiast do egzaminu z innych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego) przystąpiło łącznie 0,05% ósmoklasistów.

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 66% punktów możliwych do zdobycia. Uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały umiejętność czytania utworów literackich oraz odbioru tekstów kultury. Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści uzyskali średnio 53% punktów możliwych do zdobycia. Zadaniem, z którym uczniowie najlepiej sobie poradzili, okazało się zadanie sprawdzające umiejętność obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych – poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Za rozwiązanie zadań z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści uzyskali średnio: z języka angielskiego – 66% punktów, z j. francuskiego – 82% punktów, z j. hiszpańskiego – 69% punktów, z j. niemieckiego – 53% punktów, z j. rosyjskiego – 68% punktów, natomiast z j. włoskiego – 69% punktów. – W arkuszu egzaminacyjnym sprawdzane były umiejętności uczniów w pięciu obszarach: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych oraz tworzenie wypowiedzi pisemnej – wyjaśniają przedstawiciele CKE.

Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty zdający otrzymają 6 lipca.

Wyniki w województwie dolnośląskim

Na Dolnym Śląsku do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej przystąpiło 38 352 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym 1 552 uczniów – obywateli Ukrainy.

  • Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 64% punktów możliwych do zdobycia.
  • Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści uzyskali średnio 51% punktów możliwych do zdobycia.
  • Za rozwiązanie zadań z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści uzyskali średnio: z języka angielskiego – 66% punktów, z języka niemieckiego – 51% punktów. Do egzaminu z tych dwóch języków przystąpiła zdecydowana większość ósmoklasistów (ok. 99,9%).

Wyniki w zależności od lokalizacji szkoły:

Ze wstępnymi informacjami o wynikach egzaminu ósmoklasisty w województwie dolnośląskim można się zapoznać na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

Dwa tysiące zdających w powiecie. Starosta zapewnia, że nie zabraknie dla nich miejsc w szkołach średnich

W powiecie świdnickim do testów kończących szkołę podstawową przystąpiło 2020 ósmoklasistów. Z testem z języka angielskiego zmierzyło się 1859 uczniów, z egzaminem z języka niemieckiego – 33 ósmoklasistów, a z języka rosyjskiego – 12. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu dotychczas nie udostępniła wyników na szczeblach powiatowym oraz gminnym.

Jak informuje starosta Piotr Fedorowicz, w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe zabezpieczone są miejsca dla wszystkich ósmoklasistów z terenu powiatu świdnickiego. – Nie było łatwo. W trzech szkołach adaptowaliśmy dodatkowe pomieszczenia na sale lekcyjne w celu przyjęcia nowych uczniów. Mamy świadomość, że będzie ich więcej. Sprawy są jednak pod kontrolę i nie dojdzie sytuacji, w której mogłoby zabraknąć miejsc w naszych szkołach – podkreśla starosta świdnicki.

W roku szkolnym 2023/2024 w dwunastu szkołach ponadpodstawowych podległych powiatowi przygotowano w sumie 1932 miejsca dla absolwentów podstawówek. Od 1 września otwartych zostanie 61 oddziałów klasowych, z czego: 24 w liceach ogólnokształcących, 27 w technikach oraz 10 w branżowych szkołach I stopnia. W ofercie ogólniaków znalazły się klasy o profilu m.in. lingwistycznym, artystycznym, biologiczno-chemicznym, mundurowym lub menadżersko-językowym, natomiast w ofercie techników znalazły się propozycje nauki zawodów takich jak m.in. technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik programista, technik ekonomista, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik budownictwa, czy też technik elektronik.

Trwa rekrutacja do szkół średnich. Które były wybierane najchętniej?

Obecnie trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Dwa tygodnie temu poinformowano, że na etapie wyboru szkół średnich  placówki oświatowe prowadzone przez powiat świdnicki wybrało z pierwszej preferencji 1889 absolwentów podstawówek, a 130 osób zdecydowało się na szkoły prowadzone przez inne organy prowadzące. W bieżącym roku największą popularnością cieszą się:

  • III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie – o jedno miejsce w tym liceum ubiega się 1,78 kandydata,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy – wskaźnik popularności to dla tego liceum 1,54 kandydata na jedno miejsce,
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Świdnicy – o jedno miejsce w tym liceum ubiega się 1,51 kandydata,
  • Technikum nr 4 Politechniczne w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy – wskaźnik popularności wynosi 1,18 kandydata na jedno miejsce,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach – wskaźnik popularności wynosi 1,15 kandydata na jedno miejsce,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu – wskaźnik popularności wynosi 1,05 kandydata na jedno miejsce.

Najpopularniejsze profile w liceach ogólnokształcących oraz zawody w technikach

Wśród liceów hitem tego roku jest klasa psychologiczno-społeczna w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy, do której chce się dostać 3,06 kandydata na jedno miejsce. Jest to równocześnie najwyższy wynik wśród wszystkich szkół ponadpodstawowych. Na kolejnych miejscach uplasowały się klasa biologiczno-chemiczna (medyczna) z zajęciami laboratoryjnymi w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy (2,34 kandydata) oraz klasa politechniczna w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy (1,97 kandydata).

Wśród techników przewodzą w tym roku ex-aequo klasa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy kształcąca w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej, a także klasa w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy kształcąca w zawodzie technik programista, gdzie o jedno miejsce ubiega się 2,00 kandydatów. Na kolejnych miejscach znajdują się technik fotografii i multimediów (1,94 kandydata) w Zespole Szkól Ekonomicznych w Świdnicy, technik ekonomista (1,69 kandydata) w Zespole Szkół w Strzegomiu, technik elektryk (1,63 kandydata) w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy, technik mechatronik (1,41 kandydata) w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy oraz technik informatyk (1,09 kandydata) w Zespole Szkół w Strzegomiu.

/OKE Wrocław, CKE, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułKolejne fantastyczne, „kosmiczne” osiągnięcia Franciszka Halickiego [FOTO]
Następny artykułZbliża się jubileuszowy 80. Tour de Pologne. Peleton przejedzie przez powiat świdnicki [HARMONOGRAM/MAPKI]