Jak pokochać swoje ciało i czuć się w nim dobrze? Jak zaakceptować siebie? Jak poradzić sobie z emocjami, które pojawiają się podczas myślenia o swoim ciele? Jak ważne są regularne wizyty i ginekologów i samobadanie? Na te i wiele więcej pytań odpowiedzi poznały uczestniczki spotkania „Moje ciało jest OK, Twoje ciało jest OK”.
W zajęciach poświęconych zdrowiu ginekologicznemu, które poprowadziła Agę Szuścik – kreatywnie objaśniająca ginekologię, profilaktykę onkologiczną, ginekologiczne doświadczenie pacjenckie oraz przestrzeń między sztuką a medycyną – wzięło udział 106 uczennic ze szkół podstawowych z Lutomi Dolnej, Witoszowa Dolnego, Grodziszcza i Pszenna.
– Każda z nas ma za sobą historię onkologiczną. Jedna przeżyła chorobę w wieku nastoletnim, inna już w dorosłym. Zgodnie jednak twierdzimy, że swoje zdrowie, a nawet życie – zawdzięczamy przede wszystkim badaniom. Profilaktyka jest niezwykle istotna. Ważne jest także, abyście nie bały się rozmawiać o swoich problemach czy zauważonych u siebie niecodziennych objawach. Rozmawiajcie z mamą, babcią, czy nauczycielką. Świat, w którym obecnie żyjecie, stoi otworem dla Waszego zdrowia – mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica, witając uczestniczki spotkania.
Celem przedsięwzięcia była nauka o dbaniu o intymne części ciała, o ciałopozytywności, anatomii, dobrych nawykach w toalecie, miesiączce, wizycie u ginekologa i profilaktyce. Wszystko zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, bez kontrowersji, z uśmiechem i luzem. O część praktyczną, związaną z nauką o samobadaniu piersi zadbali członkowie Fundacji eRAKobiet. Stoisko informacyjne, dotyczące endometriozy i zagrożeń z nią związanych, przygotowała Fundacja Endomama.
/UG Świdnica, opr. mn/