Tematyczna gra terenowa, miniwystawa z archiwalnymi zdjęciami, perfomatywne czytanie i wiele innych. Inspirując się 45-leciem istnienia żarowskiej rzeźby, Fundacja Inicjatywa B oraz partnerzy 7 maja roku o godz. 16.00 zapraszają do udziału w tematycznym wydarzeniu promującym „Nagą Pannę”. Wstęp wolny.
– W 2023 roku obchodzimy 45. rocznicę powstania „Nagiej Panny”, którą w 1978 roku w „Żarowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych”, w budynku piecowni stworzył Ryszard Waldemar Zamorski. Rzeźba chodź jest tylko kopią wałbrzyskiej figury, stała się dla mieszkańców Żarowa dziełem sztuki, które na stałe kojarzone jest z centrum naszego miasta – tłumaczy Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.
Wydarzenie edukacyjno-artystyczne planowane w przeddzień imienin „Nagiej Panny” odbędzie się na placu k. „Nefrytu” o godz. 16.00. To właśnie o tej porze rozpocznie się autorska gra terenowa pt. „Czy słońce, czy deszcz”, którą Fundacja Inicjatywa B zaprojektowała specjalnie na jubileusz istnienia rzeźby.
– W oparciu o autorski scenariusz uczestnicy gry poznają historię żarowskiej rzeźby poprzez zadania i zagadki przygotowane przez organizatorów. W ramach terenowej zabawy będzie można zdobyć gadżety tematyczne; związane bezpośrednio z „Nagą Panną” tj. wydruki 3D, postery oraz vlepki. Jednak, aby wygrać upominki, osoby biorące udział w projekcie będą musieli odwiedzić kilka punktów w Żarowie, odszukać skrytki, używać smartfonów i wrócić na metę z kompletem punktów – dodają organizatorzy.
Aby wziąć udział w grze należy wysłać zgłoszenie na adres: [email protected] podając następujące dane: imię i nazwisko, wiek, numer telefonu oraz adres e-mail. Liczba miejsc ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
W ramach „45. Rocznicy” Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przedstawią rzeźbę na archiwalnych fotografiach. Będzie to doskonały moment na rozmowy z mieszkańcami i pozyskiwanie kolejnych archiwaliów związanych z „Nagą Panną”, które mogą w przyszłości przydać się do kolejnych działań animacyjnych wokół figury z parasolem. Dwustronna tablica eksponowana będzie w centrum miasta przez około 2 miesiące.
Kolejnym punktem programowym będzie performatywne czytanie wierszy o „Nagiej Pannie”. Aktorzy Teatru Bezdomnego im. Bohumila Hrabala zaprezentują wybrane utwory literackie nadesłane przez mieszkańców Żarowa w ramach „Konkursu na wiersz, z parasolką lub bez”, który w formie on-line odbył się w 2020 roku wg pomysłu Fundacji Inicjatywa B.
Jednym z gadżetów promujących „Nagą Pannę” będzie poster, będący przedrukiem rysunku Michała Hajdukiewicza. Chcąc rozszerzyć koncepcję uwieczniania rzeźby za pomocą różnych technik, Fundacja Inicjatywa B zaprasza miłośników Urban Sketchingu do malowania żarowskiej rzeźby podczas nadchodzącego wydarzenia.
– Urban sketching – Rysowanie „tu i teraz” („on location”), czyli tworzenie szkicowanych obrazków z „Nagą Panną” w roli głównej. Plener pokazowo poprowadzi Michał Hajdukiewicz, miłośnik plenerowego malowania.
Całość wydarzenia dopełni strefa z leżakami, tematyczny poczęstunek – Koło Gospodyń Wiejskich z Imbramowic przygotuje dla uczestników wydarzenia tematyczne babeczki i napoje oraz mini stoisko z lokalnymi gadżetami.
Wydarzenie na facebooku można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/events/242995638138197/
Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Partnerzy: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala, Agencja Reklamowa Geospace, KGW Imbramowice, Jacek Marczyński oraz Ślężański Ośrodek Kultury.
Więcej informacji o rzeźbie: https://inicjatywab.pl/naga-panna/
/Materiały organizatora/