Strona główna Kultura Kolejny pokaz przedstawienia „E(ro)tycznie” w świdnickim teatrze

Kolejny pokaz przedstawienia „E(ro)tycznie” w świdnickim teatrze

0

Młodzi alchemicy znów zaprezentują swój spektakl „E(ro)tycznie”. Przedstawienie powstało na podstawie sztuki uczennicy I LO w Świdnicy Zuzanny Kleiny, która została nagrodzona w organizowanym przez Świdnicki Ośrodek Kultury Ogólnopolskim Konkursie Sztuka Teatralna w 2022 roku. Pokaz już w niedzielę, 16 kwietnia o godz. 18.00 w świdnickim teatrze. Wstęp wolny.

Premiera sztuki E(ro)tycznie – styczeń 2023, fot. Wojciech Skiślewicz

Styczniowa premiera spektaklu w reż. Andrzeja Błażewicza, który przygotowała grupa młodzieżowa Alchemii teatralnej, okazała się wielkim frekwencyjnym sukcesem. Teraz, dzięki wznowieniu, chcemy dać szansę jeszcze większej liczbie widzów na obejrzenie tego przedstawienia – informuje Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Współczesne ciało, szczególnie ciało młodej kobiety podlega nieustannej presji. W świecie, który ciągle stawia żądania wobec pruderii, a jednocześnie doprasza się eksponowania siebie jako obiektu pożądania trudno zawalczyć o swoją podmiotowość i wejście w intymność na własnych zasadach. Sprzeczne społeczne oczekiwania rozpięte między fantazją o świętej, nietykalnej i drugą o wyuzdanej, zawsze gotowej do zaspokojenia cudzych popędów doprowadzają do napędzającej się spirali nacisków i oczekiwań wobec tego jak mają zachowywać się młode kobiety, do jakiego schematu i wzorca mają się dopasować w zależności od sytuacji i kontekstu. Wypowiedziane wobec nas słowa, skierowane spojrzenia zbiera się na całe życie i choć są niewidzialne pozostają, zapisują się w ciele jak rany. Może wreszcie nadszedł czas, żeby wszyscy realni i metaforyczni „wujkowie” zastanowili się 10 razy zanim rzucą „niewinny żart”. Mamy nadzieję, że spektakl dobitnie uświadomi widowni skalę zjawiska i da siłę by stawiać granice tam, gdzie ich potrzebujemy – przedstawiają sztukę młodzi alchemicy.

/oprac. AN/
/Materiały – organizatora/

Poprzedni artykułŚlady polskości w Niemczech. Spotkanie autorskie w Świdnicy
Następny artykułModliszówka to nie tor wyścigowy. Wspólna akcja policjantów ze Świdnicy i Wałbrzycha