Strona główna Kultura Ślady polskości w Niemczech. Spotkanie autorskie w Świdnicy

Ślady polskości w Niemczech. Spotkanie autorskie w Świdnicy

0

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie ze współautorem książki „Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop” doktorem Andrzejem Kaluzą. Rozmowę przeprowadzi Krzysztof Dix. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 20 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Fotografii (Rynek 44). Wstęp wolny.

„Polaków i Niemców łączy ponadtysiącletnie sąsiedztwo. Wielopłaszczyznowe kontakty, a przede wszystkim migracje z Polski do Niemiec miały większy wpływ na niemiecką codzienność, niżby się to mogło wydawać. Świadectwem tego są już nie tylko polsko brzmiące nazwiska i powiązania rodzinne, wyjazdy na saksy, życie polonijne, lecz także sukcesy Polaków czy migrantów z Polski w niemieckim życiu publicznym i naukowym, na arenach sportowych, w muzyce, sztuce czy literaturze.

Niniejszy kalejdoskop, wydany w języku niemieckim w 2018 roku, oferuje więcej niż tylko encyklopedyczne wzmianki o postaciach czy wydarzeniach. Stanowi raczej zaproszenie do zapoznania się z często nieznanymi lub wymagającymi ponownego odkrycia śladami polskości w Niemczech. Po niemieckiej premierze książki i wielu spotkaniach z publicznością narodził się pomysł wydania kalejdoskopu w języku polskim. Wiele postaci i wydarzeń wymienionych w hasłach tej książki stanowić będzie naszym zdaniem novum także dla czytelnika polskiego.”

/materiały – organizatora/

Poprzedni artykułKompletnie pijany świdniczanin pojechał do pracy w Wałbrzychu
Następny artykułKolejny pokaz przedstawienia „E(ro)tycznie” w świdnickim teatrze