Bolesne wspomnienia tych, którzy przeżywają piekło wojny na Ukrainie, ale także tych, którym los Ukrainek i Ukraińców jest bliski, przeplatają się z piękną muzyką. I tak ma być aż do godz. 20.00 w niedzielę. Trwa niezwykły projekt ludzi kultury, a miejscem czuwania i koncertowania jest świdnicki Kościół Pokoju. – To jest nasz sprzeciw przeciwko wojnie – powiedziała Anna Rudnicka, dyrektorka Świdnickiego Ośrodka Kultury.
– Poprosiliśmy ludzi z całego świata o napisanie krótkich tekstów o tym, jak przeżywają wojnę. I dostaliśmy wspaniały wielki zbiór, opowieść rzekę, z takich miast jak Toronto, Tbilisi, Tokio, Mediolan, pisane przez ludzi w różnym wieku, także dzieci. I to jest oś tej opowieści, te teksty będą przez 24 godziny odczytywane. Wydarzenie ma charakter spontanicznego zrywu, zgłosili się do nas artyści , którzy wystąpią w czasie tych godzin i zdecydowaliśmy, że artyści nie będą przedstawiani. Jesteśmy tutaj w trakcie artystycznego czuwania w intencji pokoju, wołania o pokój przed 9 maja, przed tak zwaną paradą zwycięstwa w Moskwie. Specjalnie wybraliśmy tę datę, by wyrazić swój sprzeciw dla przemocy, okrucieństwa, wojny – mówił w powitaniu Krzysztof Popiołek, reżyser wydarzenia.
Czuwanie ludzi kultury w intencji pokoju rozpoczął hymn Ukrainy, zaśpiewany przez aktorów Teatru Narodowego z Kijowa, którzy przesłali do Świdnicy swoje nagranie, oraz zagrany na żywo na organach symfonicznych Kościoła Pokoju. W imieniu gospodarzy miejsca, parafii ewangelicko-augsburskiej, uczestników i artystów witał ks. Paweł Meler, a w imieniu miasta prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Obecni byli m.in. starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, radny sejmiku dolnośląskiego Jacek Iwancz, poseł Katarzyna Mrzygłocka i senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Wśród widzów obecni byli uchodźcy z Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w domach świdniczan, a także w parafii ewangelicko-augsburskiej.
Podczas koncertu, przez całą dobę będzie czynna restauracja 7Niebo na placu Pokoju. Wydarzenie przygotowali wspólnie Świdnicki Ośrodek Kultury, parafia ewangelicko-augsburska, Stowarzyszenie Animatorów Forum Kraków, Społeczna Rada Kultury Dolnego Śląska, Fundacja Dobrych Czasów, Otwarta Akademia Kultury z Dniepru.
/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński