Cały czas przybywa uchodźców z Ukrainy, którzy postanowili szukać schronienia na terenie powiatu świdnickiego. – Na razie jest trochę spokojniej, niż było wcześniej. W dalszym ciągu otrzymujemy telefony z prośbą o zapewnienie miejsc, ale dotyczą one mniejszych grup. Niedawno około 18 osób trafiło na salę sportową do Marcinowic, a kolejnych 11 osób zakwaterowano w domu parafialnym przygotowanym dla uchodźców przez ks. Marka Babuśkę ze Strzegomia – wskazuje Alicja Synowska, powiatowa koordynatorka ds. uchodźców.
– W ewidencjach prowadzonych przez gminy powiatu świdnickiego zarejestrowanych jest 4581 osób. To to około sto osób więcej niż wczoraj – informuje Alicja Synowska, powiatowa koordynatorka ds. uchodźców. Zgodnie z zestawieniem na dzień 30 marca, w Świdnicy schronienie znalazło dotychczas 2361 uchodźców, w gminie Strzegom – 557, w gminie Żarów – 461, w gminie Świdnica – 438, w Świebodzicach – 420, w gminie Marcinowice – 166, w gminie Jaworzyna Śląska – 163, a w gminie Dobromierz – 107 osób.
– W powiecie zostało utworzonych za pośrednictwem samorządów 1350 miejsc. Wolne pozostają obecnie 162 miejsca, jednak w większości są to świetlice lub hale sportowe – wylicza Synowska. Uchodźcy znaleźli schronienie m.in. w Schronisku Młodzieżowym przy ulicy Kanonierskiej w Świdnicy, siedzibie Fundacji Krzyżowa, Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, czy też Zespole Placówek w Bystrzycy Górnej. – Obserwujemy, że w placówkach prowadzonych przez powiat miejsca są cały czas zapełnione. Ma to swoje plusy i minusy. Bycie w takiej zorganizowanej placówce umożliwia organizowanie zajęć dla dzieci oraz dorosłych. Nasze schronisko przy ulicy Kanonierskiej będzie prowadziło warsztaty kulinarne z udziałem uchodźców, podczas których przygotowywane będą potrawy wielkanocne. Organizowane są też wycieczki po Świdnicy oraz gminie Świdnica – wskazuje.
Zakwaterowanie dla uchodźców zostało również zorganizowane na terenie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Świdnicy. Przygotowano tam sto miejsc dla dzieci z pieczy zastępczej. – Zakład został przekazany do dyspozycji wojewody na potrzeby zakwaterowania uchodźców – dzieci-sierot i ich opiekunów. To obecnie łącznie 67 osób – wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak z kolei informowała w minioną niedzielę prezydent Świdnicy, bezpieczną przystań w oddanym do dyspozycji miasta zakładzie poprawczym znalazło już około 70 podopiecznych – dzieci z Iwano-Frankiwska oraz dzieci z domu dziecka z Winnicy. W planach jest również przygotowanie pomieszczeń dla uchodźców w dawnej Szkole Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej. – Może tam powstać sporo miejsc, jednak najpierw konieczne jest przeprowadzenie remontu i odświeżenia pomieszczeń – zaznacza Synowska.
Według danych Straży Granicznej, od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2 mln 368 tys. osób.
/mn/