Do katorżniczej pracy trafiło tu 120 tysięcy więźniów z 26 państw. 40 tysięcy w nieludzkich warunkach straciło życie. Zostały zabudowania obozowe i kilkaset przedmiotów – figurki szachowe, łyżki, nieśmiertelniki, okulary. 243 pamiątki będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Gross Rosen. Otwarcie ekspozycji jest częścią zaplanowanej na 14 marca konferencji, podsumowującej pierwszą część projektu Kamienne Piekło. Początek o godzinie 10.00, wstęp otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
7 lipca 2008 r. List Intencyjny w sprawie przedsięwzięcia KAMIENNE PIEKŁO uroczyście podpisali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Fundacja „Kamieniołomy Gross-Rosen” i Muzeum Gross-Rosen. Sygnatariusze podjęli decyzję o realizacji inwestycji, na które składają się dwa komplementarne projekty. Pierwszy, właśnie zakończony, to kompleksowy program konserwatorsko-budowlany. Drugi, na realizację które muzeum stara się pozyskać środki, polega na przekształceniu historycznego kamieniołomu w Pomnik Zagłady, według koncepcji wybitnego architekta Mirosława Nizio, współtwórcy m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i zwycięzcy konkursu na wrocławskie Muzeum Współczesne. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną oba przedsięwzięcia.
W ramach projektu „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I” wykonane zostały prace konserwatorskie na 31 historycznych obiektach poobozowych; zrekonstruowano jeden typowy barak więźniarski i jedną wieżę strażniczą; oczyszczono teren Muzeum z drzew i krzewów samosiejek, w tym z tzw. części oświęcimskiej; prowadzono badania archeologiczne.
Ważną częścią konferencji będzie także otwarcie stałej wystawy zabytków archeologicznych pt. „Zostały rzeczy, pamięć, żal…”. Prezentowane na niej będą 243 przedmioty znalezione w ramach prac archeologicznych.
opr. asz



![To nie był zwykły koncert świąteczny w Świdnicy. Amerykańscy żołnierze zagrali z rozmachem [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/koncert-swiateczny-Zespol-i-Chor-Armii-USA-w-Europie-i-Afryce-17-12-25-Swidnica-76-238x178.jpg)
![Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas świdnickiego jarmarku [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-na-jarmarku-w-Swidnicy-1-238x178.jpg)
![Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas świdnickiego jarmarku [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-na-jarmarku-w-Swidnicy-1-100x75.jpg)





![Kto wygrał zaproszenia na świąteczny koncert zespołu i chóru Armii USA w Świdnicy? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/04/Orkiestra-Sil-Powietrznych-Stanow-Zjednoczonych-w-Europie-21-04-2023-Swidnica-5-100x75.jpg)