243 pamiątki tragedii

  1

  Do katorżniczej pracy trafiło tu 120 tysięcy więźniów z 26 państw. 40 tysięcy w nieludzkich warunkach straciło życie. Zostały zabudowania obozowe i kilkaset przedmiotów – figurki szachowe, łyżki, nieśmiertelniki, okulary. 243 pamiątki będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Gross Rosen. Otwarcie ekspozycji jest częścią zaplanowanej na 14 marca konferencji, podsumowującej pierwszą część projektu Kamienne Piekło. Początek o godzinie 10.00, wstęp otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

  7 lipca 2008 r. List Intencyjny w sprawie przedsięwzięcia KAMIENNE PIEKŁO uroczyście podpisali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Fundacja „Kamieniołomy Gross-Rosen” i Muzeum Gross-Rosen. Sygnatariusze podjęli decyzję o realizacji inwestycji, na które składają się dwa komplementarne projekty. Pierwszy, właśnie zakończony, to kompleksowy program konserwatorsko-budowlany. Drugi, na realizację które muzeum stara się pozyskać środki, polega na przekształceniu historycznego kamieniołomu w Pomnik Zagłady, według koncepcji wybitnego architekta Mirosława Nizio, współtwórcy m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i zwycięzcy konkursu na wrocławskie Muzeum Współczesne. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną oba przedsięwzięcia.

  W ramach projektu „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I” wykonane zostały prace konserwatorskie na 31 historycznych obiektach poobozowych; zrekonstruowano jeden typowy barak więźniarski i jedną wieżę strażniczą; oczyszczono teren Muzeum z drzew i krzewów samosiejek, w tym z tzw. części oświęcimskiej; prowadzono badania archeologiczne.
  Ważną częścią konferencji będzie także otwarcie stałej wystawy zabytków archeologicznych pt. „Zostały rzeczy, pamięć, żal…”. Prezentowane na niej będą 243 przedmioty znalezione w ramach prac archeologicznych.

  opr. asz

  Poprzedni artykułGimnazjum w Pszennie i II LO zwycięzcami
  Następny artykułDyrektorka pogotowia powołana