Budowę trzech lub czterech budynków komunalnych przy ulicy Leśnej w latach 2022-2026 zakłada wieloletni program gospodarowania świdnickim zasobem mieszkaniowym, który pod koniec stycznia został przyjęty przez miejskich radnych. Budowa pierwszego budynku ma ruszyć jeszcze w tym roku. Na razie nieukończone hospicjum wykorzystują bezdomni
O mieszkaniowych planach świdnickiego magistratu w sąsiedztwie świdnickiego szpitala „Latawiec” informowaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. – Przy ulicy Leśnej wybudowany zostanie czterokondygnacyjny, wielorodzinny budynek. Powstanie 25 lokali mieszkalnych jedno, dwu i trzypokojowych z przynależnymi komórkami lokatorskimi. Zaprojektowano również 40 miejsc parkingowych, w tym 2 miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie 2465,40 m² – wyliczała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Mieszkaniowa inwestycja, której wartość szacowana jest na 5 mln złotych, została ujęta w tegorocznym budżecie miasta. – Na realizację inwestycji miasto otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 4 milionów 300 tysięcy złotych z Funduszu Dopłat, w ramach realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego rządowego programu budownictwa komunalnego – informowała Dzwonkowska, dodając przy tym, że ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy budowy budynku przewidywane jest na początek 2022 roku. – Planuje się, że prace potrwają do końca pierwszego kwartału 2023 roku – zaznaczyła.
Na budowie jednego wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy Leśnej ma się nie zakończyć. Zgodnie z przyjętym pod koniec stycznia wieloletnim programem gospodarowania gminnym zasobem mieszkaniowym, w latach 2022-2026 planuje się budowę w sumie trzech lub czterech budynków komunalnych, mieszczących po około 20 lokali każdy.
Przyjęty przez świdnickich radnych program zakłada również realizację prac remontowych przy istniejących budynkach komunalnych. – Z opracowanego przez Miejski Zarząd Nieruchomości w 2020 roku planu potrzeb remontowych w gminnym zasobie mieszkaniowym wynika, że na remonty całego zasobu należy przeznaczyć około 14 mln zł. Gmina nie dysponuje wystarczającymi środkami, aby przeznaczyć taką kwotę na powyższy cel. W związku z tym, prace remontowe będą wykonywane sukcesywnie. (…) W pierwszej kolejności realizowane są najpilniejsze potrzeby – na bieżąco usuwane są awarie i przeprowadzane remonty, których zaniechanie mogłoby zagrażać życiu lub zdrowiu mieszkańców. W następnej kolejności znajdują się remonty pustostanów, naprawy i wymiany pokryć dachowych, a w dalszej grupie remonty różnych instalacji, wentylacji, elewacji z dociepleniem. Listę kończą prace pozostałe, m.in. poprawiające estetykę części wspólnych budynków i lokali – stwierdzono w dokumencie.
– Plan remontowy opracowany przez MZN dotyczy budynków będących w 100 % własnością Gminy oraz lokali usytuowanych w tych budynkach i budynkach wspólnot mieszkaniowych. Nie uwzględnia natomiast części wspólnych w budynkach będących własnością wspólnot mieszkaniowych. Na rzecz wspólnot mieszkaniowych MZN reprezentujący Gminę, przekazuje zaliczki na fundusz remontowy, zgodnie z uchwałami poszczególnych wspólnot mieszkaniowych. Plany remontowe nie obejmują budynków komunalnych w złym stanie technicznym, które należałoby przeznaczyć do remontu kapitalnego lub wyburzenia. Należą do nich: 1) ul. Długa 2A; 2) ul. Spółdzielcza 17-19; 3) ul. Wrocławska 14, 23A,26A, 92; 4) ul. Zygmuntowska 2, 2A, 4A, 6; 5) ul. Wyspiańskiego 5A (oficyna); 6) ul. Przechodnia 10 (oficyna); 7) Pl. Grunwaldzki 7; 8) ul. Westerplatte 39A – dodano w programie.
Nieukończona budowa hospicjum przy ulicy Leśnej:
/mn/
fot. Dariusz Nowaczyński