Hot spot to problem, z którym boryka się nie jeden właściciel czworonoga. Zmiany skórne powodują dyskomfort w postaci świądu oraz bólu. Nieleczone prowadzą do poważnych powikłań. Czym jest hot spot u psa i jakie są jego przyczyny?
Hot spot u psa – co to jest?
Hot spot to jeden z najczęściej pojawiających się rodzajów zapalenia skóry u psa. Ma charakter nagły i ostry. W większości przypadków jest to zmiana powierzchowna, jednak zdarza się, że sięga znacznie głębiej.
Wszelkie zmiany powstają zazwyczaj na łapach, policzkach, zewnętrznej stronie uda oraz w okolicy ogona. Na samym początku to niewielki kawałek zaczerwienionej skóry. Swoim wyglądem przypomina rumień. Jeżeli nie jest leczony, zaczyna się powiększać. Może mieć od 3 cm aż do 15 cm średnicy.
Dodatkowo towarzyszący dolegliwości świąd, zwierzę drapie się, wylizuje sierść i wygryza ją, co skutkuje wysiękiem. Z rany zaczyna sączyć się wydzielina, która może zamienić się w ropną. Taka sytuacja wymaga niezwłocznej interwencji lekarza weterynarii, ponieważ zagraża zdrowiu czworonoga. Objawy u psa, o których przeczytasz więcej na stronie https://rozpieszczony.pl/hot-spot-u-psa-czym-jest-i-jak-go-leczyc-przyczyny-i-objawy/, to:
- rumień,
- świąd,
- wysięk,
- obrzęk,
- wyłysienie
Przyczyny hot spot u psa
Hot spot cechuje sezonowość. Pojawia się głównie wiosną i latem. Ma to związek z czynnikami, które przyczyniają się do powstania zmian skórnych. Należy do nich przede wszystkim wilgoć. Cieplejsze dni sprzyjają zabawą zwierząt w wodzie. Opiekunowie chętnie zabierają swoje psy nad jezioro, nad morze czy kąpią ich na ogródku, ab y w ten sposób schłodzić. Co prawda, to bardzo skuteczny sposób, ale niesie za sobą spore ryzyko powstania zmian skórnych. U czworonogów, a zwłaszcza ras długowłosych takich jak golden retrevier, sierść wysycha bardzo wolno, co skutkuje wilgocią. Brak przewiewu i warunki beztlenowe powodują, że skóra psa jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które są jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zmian skórnych. Przyczyną są również alergie, które osłabiają odporność pupila, na czym korzystają bakterie oraz drobnoustroje. Co więcej, hot spot może postać w wyniku reakcji uczuleniowej w przypadku nadwrażliwości na ukąszenia pcheł, kleszczy, a także innych owadów. U psów o długiej sierści czynnikiem alergizującym może być roślina czy nasiona, które się do niej przyczepiają. Drażnią ją mechaniczne, co skutkuje powstaniem zmian skórnych.
Leczenie hot spota
Hot spot wymaga odpowiedniego leczenia, które zaleca lekarz weterynarii. Po zbadaniu psa, przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z opiekunem i zleceniu ewentualnych badań, weterynarz ustala przyczynę pojawienia się zmian skórnych i wdraża leczenie. Zazwyczaj przepisuje leki sterydowe oraz antybiotyki. Dodatkowo zaleca systematyczne przemywanie rany przy użyciu specjalnych środków odkażających. W przypadku ostrego świądu konieczne będzie założenie psu kołnierza, aby zminimalizować drapanie i wygryzanie sierści, co tylko pogłębia problem.
Artykuł – https://rozpieszczony.pl/
/Artykuł sponsorowany/