„Jak być prawdziwym mężczyzną” – druga książka Scotta Stuarta, australijskiego Ojca Roku ukazała się 19 maja nakładem wydawnictwa Znak Emotikon.
Po sukcesie książki „Mój cień jest różowy” Scott Stuart powraca do nas z kolejną opowieścią dla dużych i małych, tym razem na warsztat biorąc postrzeganie męskości. Odmieniana przez wszystkie przypadki “męskość”, bywa powodem do dumy, daje przywileje, ale jest też prawdziwym wyzwaniem w obliczu zmieniających się obyczajów i przełamywania stereotypu tradycyjnego podziału ról społecznych pomiędzy kobietami i mężczyznami.
– Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna? Powinien walczyć, to jasne, ale o słuszne sprawy i nie mieczem czy szablą, ale na przykład chodząc na manifestacje w obronie słabszych. Powinien być silny, żeby pomagać innym. Powinien być odważny, żeby mieć odwagę powiedzieć „przepraszam” i umieć się przyznać do strachu. Powinien też umieć okazywać uczucia. I powinien być wolny, żeby móc sobie wybrać taki sposób na życie, jaki mu najbardziej odpowiada. Wtedy będzie szczęśliwy. Do tego przekonuje nas Scott Stuart, ojciec małego mężczyzny – mówi Michał Rusinek, tłumacz o bardzo kolorowym cieniu – jak sam podkreśla, autor przekładu książki „Jak być prawdziwym mężczyzną”.
W tej inspirującej i zabawnej historii autor rozprawia się ze archetypowymi wzorcami męskości, pokazując, jak wspierać dzieci w ich wyborach i wychować pewnych siebie chłopców. W humorystyczny i postępowy sposób obala tradycyjne stereotypy, upomina się o chłopięce (męskie) emocje, i uczy chłopców nowej definicji bycia „prawdziwym mężczyzną”.
Wikingowie to byli wprost okropni brutale,
co walili się ciągle po łbach.
Wtedy bycie mężczyzną oznaczało po prostu,
że wzbudzało się w innych strach.
Choć walczyli zaciekle całe dnie oraz noce,
choć walczyli osobno i wspólnie,
myślę, że Wikingowie mimo wszystko
nie byli mężczyznami dobrymi szczególnie.
[…]
Czas najwyższy na zmianę, dziś są inne sposoby,
by mężczyzną prawdziwym się stać.
Czas, by zmienić nawyki i by to, co najlepsze,
w sobie odkryć i innym to dać.
Druga książka autorstwa Scotta Stuarta, ojca i wpływowego Tiktokera, który pokazuje jak wspierać dzieci w ich wyborach, jest swoistym manifestem nowego pokolenia chłopców. Napisana w duchu wychowania w otwartości jest doskonałym pretekstem do refleksji i rozmów rodziców i dzieci o tym, co znaczy być prawdziwym mężczyzną.
Scott Stuart mieszka w Melbourne, w Australii z żoną i synkiem i zajmuje się pisaniem książek, które dają dzieciom siłę. Jego pierwsza książka „Mój cień jest różowy” powstała pod wpływem osobistych doświadczeń autora z 3-letnim wówczas synem, który przeżywał fascynację postacią Elsy z „Krainy lodu”, a jego zamiłowanie do noszenia stroju księżniczki, nie wpisywało się w powszechnie przyjęte schematy społeczne. Stuart od ponad dziesięciu lat związany jest z branżą rozrywkową również w zakresie projektowania, ilustracji i animacji. Pracował przy projektach, m.in. dla Disneya, Warner Bros & Dreamworks. Odkąd sięga pamięcią, zawsze uwielbiał opowiadać bajki. Scott Stuart jest naturalnym ambasadorem wychowania w otwartości, bez stereotypów płciowych, wspierania dzieci w ich indywidualnych wyborach. Jego książki dodają odwagi w byciu sobą… W Australii Scott Stuart został okrzyknięty mianem Ojca Roku. Nagrany przez niego film na Tik Toku z udziałem syna miał ponad 17 milionów odtworzeń. Scott utworzył też zbiórkę na kickstarterze, by na podstawie książki zrobić swój własny film animowany. Zbiórka zakończyła się sukcesem!
Książkę na język polski przełożył Michał Rusinek.
Więcej o autorze dowiemy się w mediach społecznościowych:
https://www.instagram.com/scottcreates/
https://www.facebook.com/scottcreatess
/Materiały wydawnictwa Znak Emotikon/