Od poniedziałku, 26 kwietnia, zostanie zniesiona część ograniczeń, obowiązujących od marca. – Pewne apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń tej trzeciej fali mamy za sobą, apogeum hospitalizacji też mamy za sobą, jednak cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – stwierdził podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony – stwierdził minister, dodając, że są zróżnicowane dane. Śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie to województwa z najwyższymi wskaźnikami zakażeń. Podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie są na drugim biegunie. Zróżnicowane w zależności od regionów jest także obłożenie łóżek dla chorych z COVID-19 – stwierdził minister zdrowia.
Te parametry były podstawą do podjęcia decyzji, co będzie działo się w najbliższych tygodniach. Dolny Śląsk znalazł się wśród pięciu województw, gdzie zostały utrzymane dotychczasowe obostrzenia.
W pozostałych 11 województwach od 26 kwietnia przywrócona zostanie nauka hybrydowa w klasach 1-3, a także funkcjonowanie całej branży kosmetyczno-fryzjerskiej.
W przyszłym tygodniu ma zostać przywrócony bardziej szczegółowy plan dla innych branż. Minister wskazał na przywracanie funkcjonowania w maju branż hotelarskiej, gastronomicznej, a także do kwestii wesel, komunii i uprawiania sportu.
/red./