Strona główna Wydarzenia Świdnica 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. W Świdnicy uczczono pamięć obrońców ojczyzny...

81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. W Świdnicy uczczono pamięć obrońców ojczyzny [FOTO]

2

Myślę, że wszyscy – młodsi i starsi – znamy w szczegółach minutowych 1 września i napaść niemiecką na nasz kraj. Warto zatrzymać się i uczcić pamięcią ofiary drugiego, zbrodniczego totalitaryzmu, jakim był Związek Sowiecki – mówił Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, podczas uroczystości upamiętniającej 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

17 września 1939 roku o 3 nad ranem zastępca komisarza ludowego spraw zagranicznych Związku Radzieckiego, Władimir Potiomkin przedstawił ambasadorowi Polski Grzybowskiemu notę zawierającą niezgodne z prawdą oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu polskiego za granicę. Niezgodne z prawdą i wręcz zbrodnicze działanie nastąpiło już o godzinie 5.30, kiedy runęła lawina potężnej Armii Sowieckiej na bezbronną Polskę, Polskę krwawiącą, Polskę uwikłaną z kilkukrotnie liczebniejszym przeciwnikiem niemieckim. Zadano nam cios nożem w plecy. W tym samym czasie, 17 września o godzinie 11.00 nastąpił jeden z najcięższych nalotów na stolicę Polski. Niemiecka Luftwaffe bombami zapalającymi zniszczyła m.in. Zamek Królewski w Warszawie – mówił dyrektor MDK podczas uroczystości zorganizowanej na terenie placówki, przywołując przebieg wydarzeń sprzed 81 lat.

Nasi żołnierze, osaczeni z dwóch stron, niejednokrotnie walczyli do ostatniego naboju, do ostatniej kropli krwi. Znane są przykłady z historii tego heroicznego boju – wskazywał Curyl, przypominając, że trzeba było kilkudziesięciu lat, aby ostatni żołnierze Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej ostatecznie opuścili terytorium Polski. – Dzięki staraniom naszych przyjaciół harcerzy, dokładnie 10 lat temu – w 2010 roku posadziliśmy dąb katyński. Od 10 lat czcimy pamięć obrońców Polski, czcimy pamięć poległych i zamordowanych oficerów w Katyniu, czcimy pamięć syna patrona Młodzieżowego Domu Kultury Mieczysława Kozara-Słobódzkiego – Bogusława, który również został zamordowany w tej zbrodniczej akcji – przywoływał.

Podczas uroczystości na terenie Młodzieżowego Domu Kultury uczczono pamięć Bogusława Słobódzkiego oraz wszystkich obrońców Polski poległych w czasie II wojny światowej, a także złożono symboliczną wiązankę kwiatów przy płycie pamięci. Wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu uczestników zajęć pracowni muzycznych i teatralnych MDK Świdnica.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZastrajkują w obronie klimatu. „Chcemy zwrócić uwagę na nierówności społeczne związane z kryzysem klimatycznym”
Następny artykułW sobotę inauguracja sezonu. Na start pojedynek z Wolsztyniakiem