Czy świdniczanie zasługują na bezpłatną komunikację miejską? Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę, w związku z trwającym Europejskim Tygodniem Mobilności, pytanie takie zadali przedstawiciele Świdnickiego Forum Rozwoju „Świdnica Jutra”.
Co roku Europa obchodzi w dniach 16–22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania, w tym korzystania z komunikacji miejskiej. Wiele miast wprowadza w tym czasie ofertę bezpłatnych przejazdów Działacze lokalnego ruchu miejskiego, przekonują, że da się utrzymać sprawny i efektywny transport wyłącznie ze środków budżetowych.
–Naszą naczelną, priorytetową propozycją dla świdniczan, jest program bezpłatnej komunikacji autobusowej dla każdego mieszkańca. W tych wyborach pytamy świdniczanki i świdniczan: Czy chcą skończyć ze zbędnymi biletami i korzystać w mieście, z bezpłatnego przejazdu autobusem? Czy Świdniczanie zasługują na bezpłatny i darmowy transport publiczny?– pytał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i kandydat na prezydenta Marcin Paluszek.
Nie jest to pierwsza inicjatywa związana z bezpłatnym transportem, jaką przeprowadzili mieszkańcy skupieni w Świdnickim Forum Rozwoju. W marcu tego roku apelowali do władz miasta o wprowadzenie takiego rozwiązania, złożyli także projekt uchwały o darmowych przejazdach dla dzieci i młodzieży.
Środki pozyskiwane ze sprzedaży biletów stanowią tylko niewielką część kosztów funkcjonowania transportu zbiorowego. Idea nieodpłatnej komunikacji polega na zrezygnowaniu z tej części wpływów. Brak konieczności dystrybucji, druku, kontroli biletów, windykacji i biurokracji, stanowi źródło oszczędności. Bezpłatna komunikacja miejska w różnych formach, funkcjonuje z powodzeniem w kilkudziesięciu miastach i powiatach w Polsce- przekonywał Tomasz Owsiany, lider list komitetu w okręgu obejmującym Zawiszów i Zarzecze.
Na konferencji przedstawione zostały także inne pomysły na sfinansowanie projektu, takie jak likwidacja zbędnego dwutygodnika miejskiego wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną i optymalizacja zatrudnienia w urzędach, spółkach miejskich i radach nadzorczych. Ruch miejski poruszył również temat nieefektywnej i drogiej promocji miasta w mediach. Samorządowcy przekonywali, że są w stanie zaoszczędzić na różne sposoby blisko trzy miliony złotych i sfinansować pomysł bezpłatnej komunikacji.
–Doświadczenia polskich i zachodnioeuropejskich miast wykazują, że jak dotąd nieodpłatny transport publiczny najlepiej działa w miastach liczących około 50 tys. mieszkańców. Szacujemy koszt takiego programu, na około 3,5 mln zł. Budżet Świdnicy to niemal 270 mln, a więc wygospodarowanie tych środków jest możliwe i dzisiaj pokazaliśmy przykłady, skąd na to potrzebne rozwiązanie znajdziemy pieniądze. Korzyści z bezpłatnej komunikacji publicznej, są poważne i oczywiste. Czas na Świdnicę!– mówił Marcin Paluszek.
Na konferencji wyliczano zalety rozwiązania, takie jak: zmniejszenie korków na ulicach, mniejszy problem zanieczyszczeń, hałasu i problemów z miejscami parkingowymi, które doskwierają świdniczanom od wielu lat. To także konkretne pieniądze w kieszeniach świdnickich rodzin.
Cały program ruchu Miejskiego Świdnickie Forum Rozwoju dostępny jest na stronie: www.swidnicajutra.pl lub www.sfr.org.pl
/Artykuł sponsorowany/
/Materiał sfinansowany ze środków KW Świdnickie Forum Rozwoju/