Strona główna 112 Świdniccy policjanci w morderczym biegu

Świdniccy policjanci w morderczym biegu [FOTO]

8

Pokonał nie tylko imponujący dystans, ale także niezwykle trudne zimowe warunki. Sierż. sztab. Aleksander Sobieraj z Wydziału Prewencji KPP Świdnica zwyciężył w kategorii policjantów w „Setce Komandosa”. Bieg na 102 kilometry zorganizowała Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu.

Ideą imprezy jest rywalizacja w trudnych warunkach reprezentantów różnych służb mundurowych. W zawodach biorą udział m.in. policjanci, żołnierze, strażacy, funkcjonariusze Służby Więziennej, czy Straży Granicznej, a także osoby cywilne.

W tegorocznym biegu trasa prowadziła przez las, a zawodnicy startowali w nocy –  punktualnie o godzinie 22:00. Pierwsze 10 kilometrów należało pokonać w pełnym umundurowaniu ćwiczebnym, z plecakiem o wadze 10 kilogramów, natomiast kolejne 30 kilometrów w umundurowaniu bez plecaka. Na pozostały dystans 60 kilometrów obowiązywał strój dowolny.

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała zawodników, padający śnieg, na termometrze minus 10 stopni Celsjusza i zimny, silny wiatr, nie powstrzymały 202 zawodników, którzy pojawili się na starcie II edycji „Setki Komandosa”. Bieg ukończyło 167 osób.
Pierwsze miejsce w kategorii policjantów i 36 w klasyfikacji generalnej zajął sierż.sztab. Aleksander Sobieraj z Wydziału Prewencji KPP Świdnica. Świdnicki funkcjonariusz biega od 9 lat. W tym czasie pokonał kilkanaście maratonów i ultramaratonów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przebiegł m.in. dystans 171 kilometrów w jednym z najtrudniejszych ultramaratonów w Europie – „UTMB”, gdzie trasa  o przewyższeniu 10,5 tys. metrów prowadzi wokół masywu Mont Blanc. Zajął także drugie miejsce wśród ponad 1000 reprezentantów różnych służb mundurowych z całego świata, w biegu po górach z obciążeniem podczas misji w Kosowie.
Sukcesem pochwalić może się także sierż. Daniel Domaradzki z Wydziału Prewencji KPP Świdnica, który również ukończył z powodzeniem trasę Setki Komandosa.