Strona główna Wydarzenia Świdnica Elektroniczne tablice na przystankach coraz bliżej

Elektroniczne tablice na przystankach coraz bliżej

0

Blisko 700 tys. złotych wyniesie koszt ustawienia elektronicznych tablic na świdnickich przystankach. Będą one informowały pasażerów o godzinie odjazdu najbliższych autobusów, a także o możliwych opóźnieniach. Montażem 15 tablic zajmie się firma R&G z Mielca. Pierwsze z nich mają stanąć już w czerwcu.

Nowe rozwiązanie ma na celu ułatwienie korzystania ze świdnickiej komunikacji miejskiej. Jeszcze niedawno mieszkańcy mogli sprawdzić rozkład jazdy na tradycyjnych, papierowych tablicach. Nie dla wszystkich było to rozwiązanie wygodne, głównie z uwagi na mnogość linii autobusowych zatrzymujących się przy niektórych przystankach, a tym samym konieczność sprawdzenia wielu rozkładów jazdy. Dodatkowo nie sposób było dowiedzieć się, czy dany kurs jest opóźniony.

Zaczęło się to zmieniać dzięki staraniom MPK Świdnica. – Z myślą o naszych pasażerach stworzyliśmy aplikację na smartfony z systemem Android. Pozwala ona nie tylko sprawdzić, o której zaplanowany jest odjazd autobusu, ale i dowiedzieć się, kiedy rzeczywiście dotrze na przystanek – tłumaczy Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich. Co więcej, na początku lutego wystartowała nowa, bardziej czytelna i nowoczesna strona z rozkładem jazdy miejskich autobusów. Dzięki niej użytkownicy komputerów stacjonarnych oraz smartfonów mogą wygodnie odszukać godzinę odjazdu interesującego ich kursu, wybierając przystanek z listy lub wskazując go na mapie.

Teraz przyszła kolej na stworzenie systemu informacji pasażerskiej i montaż elektronicznych tablic na samych przystankach.  Dwustronne ekrany będą wyświetlały 4 najbliższe odjazdy z danego przystanku. Mają pokazywać przewidywany czas przyjazdu autobusów, uwzględniając ewentualne opóźnienia. Podobne rozwiązanie sprawdza się w wielu dolnośląskich miastach, w tym we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

Do 26 czerwca elektroniczne tablice mają stanąć na 10 przystankach: pl. Grunwaldzki/kiosk, pl. Grunwaldzki/Jonatan, pl. św. Małgorzaty/Łukasińskiego, pl. św. Małgorzaty/Chrobrego, Pobożnego, Kopernika (w stronę centrum), Riedla (w stronę centrum), E. Plater/pętla, Łukasińskiego/Gdyńska, oraz pl. Wolności/Równa.

Z kolei do 30 kwietnia 2019 roku, wykonawca ma czas, by zamontować 5 dodatkowych tablic przy przystankach: Zamenhofa (w stronę centrum), pl. Drzymały, Westerplatte/Śląska, Muzealna (w stronę centrum), Muzealna/baszta.

/mn/