Co robić, żeby 250 uczniów chciało poświęcić piątkowy wieczór na naukę? Ba, i to z własnej woli? Patent ma II LO w Świdnicy, które przy współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim po raz drugi zaprosiło młodych mieszkańców miasta z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na „Noc z biologią”.
Czy martwe drewno jest naprawdę martwe? Czy pomidor jest jagodą? Jak przeżyć na Marsie? Jak rozpoznać płeć na podstawie cech czaszki i miednicy? Jak powstawały dawne napoje alkoholowe? – to tylko część pytań, na które odpowiedzi adepci nauki poszukiwali pod okiem specjalistów. Młodzież podzielona na 14 grup uczestniczyła w warsztatach i wykładach. Na własnej skórze sprawdzała, czy mózg zawsze właściwie interpretuje bodźce a na podstawie wyhodowanych bakterii przekonała się o tym, że każdy człowiek nosi na sobie całkiem sporo bakterii. Po raz pierwszy w programie znalazły się także warsztaty geologiczne.
Za organizację ze strony szkoły odpowiadała nauczycielka biologii Beata Misiewicz.
Zdjęcia Artur Ciachowski





































![„Przyjdź, oddaj krew i podaruj komuś życie!” Akcja krwiodawstwa w Galerii Świdnickiej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Galeria-Swidnicka-krwiobus-2026.04.25-15-238x178.jpg)

![Poranny pożar sterty słomy w okolicach Roztoki [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Roztoka-pozar-sterty-slomy-2026.04.25-1-100x75.jpg)

![Pożar i ewakuacja na wysokości. Strażackie ćwiczenia na terenie oczyszczalni [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/strazacy-100x75.jpg)


![„Pałac Gruszów? Kulturalnie!”. Rusza drugi sezon z recitalami, koncertami i prelekcją [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Fot.-Palac-Gruszow-2-100x75.jpg)
![Nowowiejski w jazzowej odsłonie. Wyjątkowy koncert trzech znakomitych artystów wkrótce w Świdnicy [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Promo-Nowowiejski-plakat-100x75.jpg)