Sanepid, Państwowa Inspekcja Pracy i prokuratura ustalają przyczyny wczorajszego podtrucia tlenkiem węgla w dwóch świebodzickich zakładach. Ewakuowano ponad 100 osób, 16 wymagało pomocy lekarskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Do emisji tlenku doszło wczoraj rano w odlewni przy ulicy Wałbrzyskiej. Substancja przedostała się do sąsiadującej przez ścianę szwalni. Stężenie tlenku osiągnęło 200 ppm. Wiele osób skarżyło się na zawroty głowy i mdłości. Właściciel szwalni zadecydował o przebadaniu wszystkich pracownic w pobliskiej przychodni zdrowia.
Wiadomo już, że źródłem tlenku był piec odlewniczy. Nie wiadomo jednak, czy doszło do jego awarii, czy zabrakło właściwej wentylacji. Ustalą to inspektorzy PIP-u. Inspekcja nie wydała zakazu powrotu do pracy, jednak do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności piec został wyłączony z użytkowania.

![Pożar warsztatu samochodowo-wulkanizacyjnego [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-ul-Wroclawska-Swidnica-5-238x178.jpg)
![Pod prąd na skrzyżowaniu w Świdnicy [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/manewry-na-skrzyzowaniu-Komunardow-i-Chrobrego-238x178.jpg)

![Pożar warsztatu samochodowo-wulkanizacyjnego [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-ul-Wroclawska-Swidnica-5-100x75.jpg)
![Pod prąd na skrzyżowaniu w Świdnicy [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/manewry-na-skrzyzowaniu-Komunardow-i-Chrobrego-100x75.jpg)

![Pożar w zakładzie lakierniczym w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-lakiernia-100x75.jpg)


![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)
![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)