34. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru powoli się rozkręca. W środowe przedpołudnie Planty Miejskie w Strzegomiu wypełniły się muzyką, kolorowymi strojami i uśmiechami uczestników „Śniadania na trawie”, gdzie wspólna zabawa stała się najlepszym językiem porozumienia.
Wydarzenie od lat integruje mieszkańców gminy Strzegom z artystami z różnych stron świata. Jednym z jego stałych punktów jest „Śniadanie na trawie”, podczas którego dzieci i młodzież poznają inne kultury poprzez wspólną zabawę. W środę 5 sierpnia, w parku przy bastei wystąpiły zespoły z Boliwii, Chile, Stanów Zjednoczonych oraz Kostrzanie.
Artyści zaprezentowali tradycyjne tańce, stroje, instrumenty i zwyczaje swoich regionów, a wspólne tańce i rozmowy szybko przełamały bariery językowe. Burmistrz Strzegomia Krzysztof Kalinowski podkreśla, że wydarzenie ma przede wszystkim charakter edukacyjny i pozwala najmłodszym mieszkańcom poznawać bogactwo światowego folkloru oraz różnorodność kultur w bezpośrednim kontakcie z ich przedstawicielami.
Festiwalowe emocje rozpoczęły się już we wtorek wieczorem koncertem zespołów z Chile i Boliwii w świetlicy wiejskiej w Rusku. Kolejnym przystankiem będzie Rogoźnica, gdzie w środę 5 sierpnia o godz. 18.00, zagraniczni artyści ponownie zaprezentują swój repertuar. Wieczorem w czwartek, 6 sierpnia Park Miejski zamieni się w miejsce wielonarodowej potańcówki, otwierającej główną część wydarzenia. Pierwszy koncert festiwalowy zaplanowano na piątek, 7 sierpnia, o godz. 19.00 na stadionie OSiR. Dzień później, również o godz. 19.00, odbędzie się Koncert Galowy.
Finał festiwalu przypadnie na niedzielę, 9 sierpnia. O godz. 12.00 na Rynku odbędą się „Rynek Świata” oraz wspólny polonez, a od godz. 13.00 w Parku Miejskim rozpocznie się Dolnośląski Przegląd Zespołów Ludowych. Zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie koncert zespołu InoRos, który o godz. 20.00 wystąpi na stadionie OSiR. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.
/Za: tekst i foto Anna Stefanko/Radio Sudety24/
![Znane przeboje w wykonaniu młodych artystów. Trwa cykl „Muzyczna Altana” [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/Muzyczna-Altana-koncert-Katharsis-2026.08.09-mix-238x178.jpg)
![Wspólnie tworzą już od 20 lat, w tym roku ich stowarzyszenie zakończy działalność. Świdniccy plastycy pochwalili się swoimi pracami [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/20-lecie-stowarzyszenia-Kanon-wystawa-2026.08.07-mix-238x178.jpg)
![Zamek w Roztoce w hicie Netflixa „1670”. Właściciele zdradzają filmowe kulisy i ciekawostki, a w serialu także Świdniczanin [DUŻO ZDJĘĆ]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/page_zdjecia-z-planu-i-kulisy-3.-sezonu-1670-fot.-Zamek-Roztoka-238x178.jpg)
![Pożar w budynku mieszkalnym przy Pionierów Ziemi Świdnickiej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/Pionierow-pozar-domu-2026.08.11-3-100x75.jpg)
![Wylądował na boku, trafił do szpitala [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/rondo-Popieluszki-wypadek-2026.08.11-3-1-100x75.jpg)
![Szybko i niebezpiecznie na Wrocławskiej [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/Wroclawska-pirat-2026.08-mix-100x75.jpg)
![Niewybuch przy drodze Wirki-Kątki. Na miejsce wezwano saperów [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/droga-Wirki-Katki-niewybuch-2026.08.10-mix-100x75.jpg)


