Starszy ogniomistrz Piotr Herba z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy dołączył do polskich ratowników, którzy spędzą sierpień w Hiszpanii. Nasi strażacy będą wspierać lokalne służby w walce z zagrożeniem pożarowym w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

W piątek, 31 lipca, Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu stała się punktem koncentracji dolnośląskich strażaków wchodzących w skład modułu GFFF Poland (ang. Ground Forest Firefighting – moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi). Przed wyjazdem ratownicy przeszli kompleksową weryfikację dokumentów oraz obowiązkowe badanie medyczne i psychologiczne, a także wzięli udział w odprawie służbowej.
Z Wrocławia ratownicy udali się do Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Już w sobotę z lotniska Kraków–Balice polecą bezpośrednio do Hiszpanii, gdzie wraz ze strażakami z modułu Rzeszów rozpoczną pierwszą zmianę misji.
Świdnicki akcent w międzynarodowej ekipie
Cała polska misja potrwa od 1 do 30 sierpnia 2026 roku i obejmie 105 strażaków, którzy będą pełnić służbę rotacyjnie w trzech 35-osobowych zmianach. Całość działań skoncentrowana będzie w hiszpańskim regionie Kastylia-La Mancha (Castilla-La Mancha).
W składzie 13-osobowej reprezentacji Dolnego Śląska na pierwszą zmianę znalazł się przedstawiciel świdnickiej komendy – st. ogn. Piotr Herba z KP PSP w Świdnicy.
Głównym zadaniem polskich strażaków w Hiszpanii będzie bieżące wspieranie tamtejszych służb w zwalczaniu pożarów lasów oraz utrzymanie stałej gotowości do podjęcia działań ratowniczych w przypadku wystąpienia pożarów wielkopowierzchniowych.
Wyjazd odbywa się w trybie tzw. prepozycjonowania w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM). Oznacza to stacjonowanie sił ratowniczych na miejscu w okresach najwyższego ryzyka pożarowego, co pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia.
/opr. red./
fot. KW PSP we Wrocławiu
![Szybko i niebezpiecznie na Wrocławskiej [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/Wroclawska-pirat-2026.08-mix-238x178.jpg)
![Niewybuch przy drodze Wirki-Kątki. Na miejsce wezwano saperów [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/droga-Wirki-Katki-niewybuch-2026.08.10-mix-238x178.jpg)
![Ruszył remont na Osiedlu Zawiszów. Uwaga na zmiany w organizacji ruchu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/rondo-Popieluszki-remont-2026.08.10-10-238x178.jpg)
![Szybko i niebezpiecznie na Wrocławskiej [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/Wroclawska-pirat-2026.08-mix-100x75.jpg)
![Niewybuch przy drodze Wirki-Kątki. Na miejsce wezwano saperów [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/droga-Wirki-Katki-niewybuch-2026.08.10-mix-100x75.jpg)
![Pożar samochodu przy skrzyżowaniu Esperantystów i Stęczyńskiego [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/Steczynskiego-pozar-samochodu-2026.08.10-2-100x75.jpg)
![Zderzenie osobówki i motocykla na Osiedlu Młodych [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/08/Riedla-kolizja-2026.08.08-5-100x75.jpg)


