Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej doszło do zmian, które – patrząc na głosowania – stworzyły w świdnickim samorządzie niespotykaną sytuację – szeroką koalicję stanowią radni prezydent Świdnicy-radni KO-radni PiS, w opozycji znaleźli się również radni KO i PiS. Klub KO oficjalnie po dwóch latach przerwy nawiązał ścisła współpracę z lewicową prezydent miasta (w zamian za funkcje i stanowisko wiceprezydenta), a PiS oficjalnie zerwał współpracę. Z partyjnych nakazów niektórzy radni obu klubów wyłamali się.

Dzisiaj Klub Terenowy Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy wydał oświadczenie w związku z wczorajszymi wydarzeniami. Nie ma w nim jednak odniesienia do zachowania radnych PiS, którzy w większości zignorowali uchwałę komitetu i zagłosowali za absolutorium dla Beat Moskal-Słaniewskiej. Poseł Ireneusz Zyska wskazuje wręcz, że prezydent nie mogła liczyc na poparcie Prawa i Sprawiedliwości, a jednak je otrzymała od większości radnych klubu.
Publikujemy treść oświadczenia, podpisanego przez posła Ireneusza Zyskę.
OŚWIADCZENIE
Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy z dnia 26.06.2026 r.
W imieniu Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy, oświadczam, że:
1/ zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy, do jakiej doszłona sesji Rady Miejskiej w dniu 25 czerwca 2026 r., jest konsekwencją złamania przez Prezydent Miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską w listopadzie 2025 r. warunków współpracy z Prawem i Sprawiedliwością oraz w związku z tym złożenia w dniu 3 grudnia 2025 r. oświadczenia przez posła Ireneusza Zyskę, szefa Komitetu PiS w Świdnicy, o zakończeniu współpracy;
2/ w wyniku zdarzeń, o których mowa w pkt 1, Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal- Słaniewska nie mogła już liczyć na stabilną większość w Radzie Miejskiej z udziałem radnych Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, w tym nie mogła liczyć na poparcie Prawa i Sprawiedliwości w sprawie udzielenia jej wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy za 2025 rok;
3/ zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy jest wynikiem transakcji politycznej, zawartej przez Prezydent Miasta Świdnicy z Koalicją Obywatelską i ma charakter biznesowy, gwarantujący obu stronom korzyści polityczne i finansowe;
4/ w związku z powyższym, odnosząc się do słów posła Koalicji Obywatelskiej Roberta Jagły, cyt. „Pogoniliśmy PiS ze Świdnicy”, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec próby wprowadzenia przez posła Jagłę do debaty publicznej prymitywnej, chamskiej i nie polegającej na prawdzie narracji, w której przedstawiciel ugrupowania rządzącego w naszym kraju sprowadza funkcjonowanie samorządu terytorialnego do języka konfrontacji, brutalnej walki o wpływy oraz pogardy dla osób o innym światopoglądzie;
5/ Prawo i Sprawiedliwość nie zostało znikąd „przegonione”, ani ze Miasta Świdnicy, ani z Rady Miejskiej. Jesteśmy obecni zarówno w Radzie Miejskiej, jak i wśród mieszkańców Świdnicy i nadal pracujemy na rzecz lokalnej wspólnoty mieszkańców. Przewodniczący Komitetu Terenowego PiS w Świdnicy podjął autonomiczną, odpowiedzialną decyzję o zakończeniu współpracy z Prezydent Miasta Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską. Powody tej decyzji zostały przedstawione w oświadczeniu z dnia 3 grudnia 2025 r. i wynikały z fundamentalnych różnic, jakie ujawniły się w decyzjach Prezydent Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, dotyczących braku poszanowania Konstytucji i wartości chrześcijańskich oraz złamania kontraktu wyborczego zawartego przez Beatę Moskal- Słaniewską z mieszkańcami miasta, wśród których są osoby o różnym światopoglądzie. Nasza decyzja wynikała z deklaracji ideowej, zasad i programu Prawa i Sprawiedliwości;
6/ Dwuletnia współpraca Prawa i Sprawiedliwości z Prezydent Miasta Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską miała charakter merytoryczny i dotyczyła wyłącznie zapewnienia stabilnej większości w Radzie Miejskiej dla realizacji projektów służących rozwojowi miasta i poprawie jakości życia mieszkańców. W ramach tej współpracy Prawo i Sprawiedliwość nie domagało się stanowisk w Urzędzie Miejskim, funkcji wiceprezydenta miasta, ani miejsc w zarządach spółek komunalnych. Kierowaliśmy się wyłącznie dobrem Świdnicy i jej mieszkańców;
7/ obecna sytuacja ukazuje różnice między postawą służby publicznej przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, a interesownym podejściem działaczy Koalicji Obywatelskiej, wyrażającej się w logice dzielenia łupów. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji absolutoryjnej przedstawiciele KO publicznie zapowiadali objęcie funkcji przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej oraz stanowiska zastępcy prezydenta miasta. Na sesji doszło do skonstruowania nowej większości, której fundamentem stał się podział najważniejszych stanowisk w samorządzie terytorialnym Miasta Świdnicy;
8/ mieszkańcy Świdnicy odbierają tą sekwencję wydarzeń, jako polityczną transakcję, w której poparcie dla Prezydent Miasta zostało powiązane z uzyskaniem konkretnych funkcji i wpływów przez działaczy Koalicji Obywatelskiej;
9/ słowa posła Roberta Jagły nie są więc świadectwem troski o mieszkańców Świdnicy, lecz potwierdzeniem, że dla Koalicji Obywatelskiej najważniejsze okazało się przejęcie politycznej kontroli nad Miastem Świdnicą i obsadzenie kluczowych stanowisk. Mieszkańcy sami ocenią, czy taki model sprawowania władzy odpowiada standardom służby publicznej i szacunku dla innych uczestników życia samorządowo-politycznego.
10/ Prawo i Sprawiedliwość pozostaje wierne swoim wartościom. Nadal pracujemy dla dobra Polski i Polaków, a w Świdnicy, która jest sercem naszej Małej Ojczyzny, dla dobra wszystkich mieszkańców, bez względu na wyznawane przez nich poglądy i sympatie polityczne. Będziemy konsekwentnie patrzeć władzy na ręce, oceniać każdy projekt przez pryzmat interesu mieszkańców i racjonalności wydatkowania środków
publicznych oraz sprzeciwiać się decyzjom, które uznamy za szkodliwe. Naszym celem w samorządzie nie były i nie są stanowiska. Naszym celem zawsze była i pozostaje odpowiedzialna służba na rzecz wspólnoty mieszkańców Świdnicy.
W imieniu Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy
Ireneusz Zyska
Poseł na Sejm RP
![Prezydent Świdnicy z absolutorium i nową koalicją. Radni apelowali o większą rozwagę finansową w kolejnych latach i mówili o braku dialogu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Rada-Miejska-w-Swidnicy-sesja-absolutoryjna-2026.06.25-103-238x178.jpg)








