Wojewoda Dolnośląski wydał Rozporządzenie nr 10 z dnia 26 września 2025 r., które wprowadza zasady bezpieczeństwa na obszarze Powiat Jaworski, Powiat Świdnica, Powiat Legnicki oraz miasta Legnica w związku z wykryciem ogniska ptasiej grypy.

Na obszarze strefy objętej zakażeniem obowiązują następujące nakazy i zakazy:
– Utrzymywanie drobiu i innych ptaków w odosobnieniu – w kurnikach, zamkniętych obiektach budowlanych lub innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie.
– Karmienie i pojenie ptaków wyłącznie w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, tak aby uniemożliwić dostęp dzikiego ptactwa do pokarmu i wody.
– Zakaz organizowania targów, pokazów, wystaw i konkursów z udziałem drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli.
Rozporządzenie wprowadzono na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, po tym gdy 25 września 2025 r. potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) H5N1 u dzikich ptaków – łabędzi niemych – na terenie Miasto Jawor.
/informacja Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu/

![Osiedle Młodych lat 80.XX wieku. Zdjęcia sprzed 40 lat podbijają internet i serca [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Osiedle-Mlodych-Swidnica-lata-80.XX-wieku-fot.-Tomasz-Pietrzyk.Daniel-Kaleta-9-238x178.jpg)

![Zalane piwnice i podtopione posesje. Bilans niedzielnej burzy nad regionem [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/burza-2026.06.21-mix-100x75.jpg)

![Ulewa i potężna burza sparaliżowały region, drzewo zablokowało tory [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/page-15-100x75.jpg)



