W Świdnicy stanęły ptasie bufety – proste urządzenia, z których za drobną opłatą można pobrać ziarno do dokarmiania ptaków. Świdniccy urzędnicy podpatrzyli pomysł w Żarowie, gdzie automaty stoją od lutego, a ich inicjatywa zbiegła się ze staraniami Prokuratury Rejonowej, by uchronić zwłaszcza kaczki i łabędzie przed cierpieniem, powodowanym przez niewłaściwą karmę.

Automaty stanęły nad zalewem Witoszówka w okolicy bosmanatu oraz w Parku Centralnym przy moście. Urządzenia zostały postawione przez warszawską firmę „Ptasi Bufet”, a miasto użyczyło tereny pod ich instalację. Pełen serwis i wszystkie koszty obsługi ponosi firma – informuje magistrat.
Na urządzeniach znajduje się instrukcja obsługi – wystarczy 2 zł, aby otrzymać porcję odżywczych ziaren dla ptaków. Należy je pozostawiać na brzegu, nie wrzucać do wody. Automat oklejony jest informacjami o zasadach karmienia, a także o szkodliwości dokarmiania ptaków chlebem, zawierającym szkodliwą dla nich sól oraz konserwanty.
Ptasie bufety wpisały się w działania, które podjęła przy współpracy ze Strażą Miejską i Urzędem Miejskim Prokuratura Rejonowa w Świdnicy. Prokuratorzy chcą dotrzeć do mieszkańców z ulotkami o szkodliwości dokarmiania ptactwa pieczywem, uzupełnionymi informacjami o odpowiedzialności karnej za narażanie zwierząt na cierpienie. Zawarta w pieczywie sól prowadzi do kwasicy, które może spowodować śmierć.
/asz/
fot. UM Świdnica


![Odblaski w zasięgu ręki. MOPS zaprasza, policja przypomina [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/odblaski-Swidnica-MOPS-3-238x178.jpg)



![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/Bohaterow-Getta-100x75.jpg)

![Cztery osobowości jazzu i jeden koncert. W Świdnicy zagra European Jazz Collective [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/European-Jazz-100x75.jpg)
![Lokalna historia i ciekawostki w najnowszym 52. „Roczniku Świdnickim” [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/52-Rocznik-Swidnicki-2026.01.13-1-100x75.jpg)