Brzmienie dawnych szałamai rozbrzmiało podczas koncertu finałowego w Strzegomiu w wykonaniu niemieckiego zespołu Capella de la Torre. 24 sierpnia, we wnętrzach perły śląskiego gotyku – Bazyliki Mniejszej – zakończyło się trzydniowe forum muzyki wokalnej Strzegom a Cappella.

– Cykl zapoczątkowany w 2020 roku poprzedziły wcześniejsze Koncerty Nocne, które pokazały, jak ważne jest, by strzegomska bazylika regularnie rozbrzmiewała muzyką klasyczną – przypomina burmistrz Strzegomia i pomysłodawca wydarzenia, Krzysztof Kalinowski.
W niedzielny wieczór goście z Berlina zaprezentowali koncert Trionfo dei Piffari, przypominając, jak renesansowi piszczałkowie potrafili bawić publiczność w miastach Europy. – Nazwę „Capella de la Torre” można rozumieć dwojako. Na początku XVI wieku Hiszpan Francisco de la Torre skomponował prawdopodobnie najsłynniejszy utwór na zespół instrumentów dętych – Danza Alta. Oprócz tego hołdu dla kompozytora, nazwę można odczytać dosłownie – „de la torre” znaczy „ze szczytu wieży”. Zespoły dęte w tamtych czasach często grały właśnie z wież i balkonów – wyjaśnia Tomasz Smagłowski, kierownik organizacyjny festiwalu.
Artyści w kilkunastu utworach odtworzyli brzmienie dawnych składów dętych, które niegdyś uświetniały uroczystości miejskie. Oczarowali publiczność wdziękiem i niezwykłym kunsztem, a muzyka sprzed wieków zabrzmiała świeżo także dla współczesnego ucha.
Wydarzenie powróci do Strzegomia w sierpniu przyszłego i kolejnego roku.
/red./
fot. Sebastian Tyniecki

![Wystawa, której nie zobaczymy drugi raz. Znakomity fotograf Tomasz Gudzowaty odsłania rozedrgany świat sumo w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/page-wystawa-Are-bure-bokeh-Tomasza-Gudzowatego-w-Swidnicy-25-06-2026-238x178.jpg)
![Gołębie opanowały scenę w Świdnicy. Młodzi alchemicy zachwycili nowym spektaklem „Dziób w dziób” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Alchemia-Teatralna-spektakl-Dziob-w-dziob-2026.06.24-6-238x178.jpg)






