Wielkie święto folkloru w Strzegomiu, Festiwal Mąki w Siedlimowicach czy koncert duetu ZGRANE w ramach cyklu „Muzyczna Altana” w Świdnicy. Podpowiadamy, jak można spędzić najbliższy weekend w mieście i okolicy.
33. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu
W Strzegomiu trwa 33. Międzynarodowy Festiwal Folkoru. Za miłośnikami sztuki i kultury ludowej już kilka koncertów z udziałem zespołów folklorystycznych z różnych zakątków świata. W tym roku występują artyści z takich krajów jak Argentyna, Ghana, Meksyk, Paragwaj, Polska, Turcja i Ukraina. Wydarzenie wypełnione dźwiękami tradycyjnej muzyki, barwnymi strojami i tańcem potrwa do niedzieli, 10 sierpnia. Gwiazdą finałowej gali będzie legendarny Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Szczegóły na plakacie oraz w artykule: „Od Meksyku przez Paragwaj po Turcję. Barwne pokazy kultur cdn.”.
Koncert w Parku Centralnym w Świdnicy
Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny, niezwykły, plenerowy koncert w ramach cyklu „Muzyka mi Leży”. W piątek, 8 sierpnia o godz. 19.00 scena przy restauracji w Parku Centralnym ożyje dźwiękami wielopokoleniowego zespołu Viatori pod wodzą Ryszarda Fidlera oraz grupy Pasjonaci.
Viatori to zespół o imponującej, ponad 35-letniej historii, który przez lata współtworzyło ponad 70 muzyków. W dorobku mają 13 projektów płytowych i koncerty w Polsce i za granicą. Na świdnickiej scenie zaprezentują autorskie utwory Ryszarda Fidlera – szczere, dojrzałe i głęboko zakorzenione w osobistych doświadczeniach.
Z kolei Pasjonaci to efekt spotkania podczas ubiegłorocznych działań “Manufaktury Zespołów” ŚOK miłośników polskiej muzyki rozrywkowej z lat 70-tych. W ich wykonaniu usłyszymy nowe aranżacje pięknych, nieco zapomnianych utworów z przeszłości – wszystko z sercem i autentycznością.
Wstęp wolny. Szczegóły na stronie organizatora.

Festiwal Mąki i konkurs Chlebowzięci w Siedlimowicach
Tuż przy zabytkowym młynie w Siedlimowicach ponownie zostanie zorganizowany Festiwal Mąki. – W siedlimowickim młynie czas płynie wolniej, a natura łączy się tu z dziedzictwem przemysłowym. Spotkajmy się w sobotę, 9 sierpnia na 9. edycji Festiwalu Mąki, by wspólnie bawić się na święcie lokalnych smaków, rzemiosła i historii – zapowiada Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
W programie: pokazy wypieku tradycyjnych podpłomyków, warsztaty dla dzieci i dorosłych, muzyka na żywo, jarmark produktów regionalnych i rękodzieła, spacer zielarski, strefa wielu smaków. Jednym z obowiązkowych punktów programu będzie konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci”. Więcej informacji – TUTAJ.
Koncert duetu ZGRANE w zabytkowej altanie w Parku Młodzieżowym
Trwa wakacyjny cykl bezpłatnych koncertów „Muzyczna altana” w Parku Młodzieżowym. W niedzielę, 10 sierpnia o godz. 16.00 wystąpi duet ZGRANE. Tworzą go dwie przyjaciółki, które odważnie opowiadają o swoich emocjach poprzez muzykę. W ich repertuarze znajdziemy zarówno autorskie kompozycje, jak i własne interpretacje ulubionych coverów, wzbogacone o delikatne brzmienie skrzypiec. ZGRANE mają już na swoim koncie występ w „Szansie na sukces” i prezentację podczas Super Premier w Opolu. Ich koncert to spotkanie pełne autentyczności i dobrej energii.
Koncert zespołu folklorystycznego ITAKYRY z Paragwaju w Świebodzicach
Już w najbliższą niedzielę, 10 sierpnia o godz. 17.00 w Parku Miejskim w Świebodzicach wystąpi zespół folklorystyczny ITAKYRY z Paragwaju.
– Nazwa zespołu pochodzi od rodzinnej miejscowości Itakyry, położonej w jednym z najbardziej zalesionych regionów Paragwaju – Alto Paraná. To miejsce pełne dzikiej przyrody, yerba mate i rdzennej kultury. W wielu swoich występach korzystają z tradycyjnych paragwajskich instrumentów – m.in. harfy paragwajskiej, która jest jednym z symboli narodowej muzyki w tym kraju. Jej dźwięk przenosi słuchaczy prosto do Ameryki Południowej. Jednym z ich znaków rozpoznawczych jest taniec z butelką na głowie – wymagający niesamowitej równowagi, elegancji i precyzji. Na żywo robi piorunujące wrażenie! W swoich choreografiach łączą tradycyjne rytmy z nowoczesną scenografią i ekspresją sceniczną. Każdy występ to eksplozja kolorów, emocji i rytmu. Stroje tancerzy i tancerek są ręcznie haftowane, bogato zdobione i odzwierciedlają ducha paragwajskiej tożsamości – to prawdziwe dzieła sztuki! – przedstawia artystów UM w Świebodzicach.
Wstęp wolny.
/zebrała: AN/