Strona główna 0_Slider Uwierzyła w łatwy zarobek on-line, straciła 27 tysięcy złotych

Uwierzyła w łatwy zarobek on-line, straciła 27 tysięcy złotych

0

Do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosiła się 32-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która padła ofiarą oszustwa internetowego. Kobieta straciła ponad 27 tysięcy złotych, wierząc w obietnicę szybkiego i łatwego zarobku.

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia o zdalnej pracy, na które natrafiła w jednym z portali społecznościowych. Klikając w link, została przekierowana do komunikatora WhatsApp, gdzie nawiązała kontakt z osobą przedstawiającą się jako „koordynator”. Zaproponowano jej proste zadanie – klikanie „polubień” na popularnej platformie sprzedażowej, by zwiększyć widoczność produktów. Za jedno kliknięcie miała otrzymać aż 20 złotych – relacjonuje asp. Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Na próbę kobieta wykonała jedno zlecenie, przesyłając potwierdzenie polubienia na wskazany adres e-mail. Następnie rozmówca poprosił o zainstalowanie aplikacji do „łatwiejszej komunikacji”, przez którą przesyłał kolejne zadania – m.in. polubienia produktów, a potem wpłaty określonych kwot, które miały być rzekomo przeznaczone na „zakupy testowe” lub inwestycje. Każda wpłata miała się wiązać z natychmiastowym zyskiem – 30% prowizji.

Na początku wszystko wyglądało wiarygodnie – kobieta rzeczywiście otrzymała przelew na 60 złotych za pierwsze wykonane zadania. Zachęcona tym, zaczęła inwestować większe kwoty – od kilkuset złotych do kilku tysięcy. W sumie wykonała kilkanaście przelewów na różne rachunki bankowe. Zgodnie z danymi z aplikacji, do wypłaty miała zgromadzoną kwotę ponad 38 tysięcy złotych. Niestety, po wypłacie kilkuset złotych i kolejnej próbie wypłaty jej konto zostało zablokowane, a kontakt z rzekomym „pracodawcą” urwał się.

Dopiero wtedy 32-latka zorientowała się, że padła ofiarą wyrafinowanego oszustwa i zgłosiła sprawę policji. To już druga osoba, która w ostatnim czasie zawiadomiła o oszustwie na „polubienia”.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Zachowaj czujność wobec ogłoszeń w mediach społecznościowych – szczególnie tych, które wymagają szybkiego działania, instalacji aplikacji czy przelewów.
  • Zawsze weryfikuj firmę, z którą podejmujesz kontakt – sprawdź opinie, numer telefonu, adres e-mail i stronę internetową.
  • Nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł ani tych wskazanych przez obce osoby.
  • Nie udostępniaj danych osobowych, danych logowania, numerów kont czy skanów dokumentów nieznanym osobom.
  • Zbyt atrakcyjne oferty z dużym zyskiem w krótkim czasie często są oszustwem.

/Źródło KPP w Świdnicy/

Poprzedni artykuł„Nieulotne. Po śladach Czerwonego Barona”. Zbliża się drugi Świdnicki Spacer z Historią
Następny artykułZbycie lub wyrejestrowanie pojazdu bez kolejki