Strona główna 0_Slider Pierwszy taki dom na Dolnym Śląsku. Do ukończenia budowy potrzebna jest jeszcze...

Pierwszy taki dom na Dolnym Śląsku. Do ukończenia budowy potrzebna jest jeszcze spora suma [FOTO]

0

Jego przyszli lokatorzy będą mogli wykonać ważny krok ku samodzielności, jednocześnie otrzymując fachowe wsparcie i całodobową opiekę. W budynku przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego mieścić się będą mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz gabinety do specjalistycznej rehabilitacji. W celu ukończenia inwestycji potrzeba jeszcze trzech milionów złotych. Świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zabiega obecnie o pozyskanie brakującej kwoty.

Budynek z mieszkaniami wspomaganymi stanął na terenie sąsiadującym z trzema placówkami świdnickiego PSONI: Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, Niepublicznym Przedszkolem Specjalnym „Tęczowy Świat” oraz Środowiskowym Domem Samopomocy „Tęcza”. Na realizację inwestycji o wartości 9 mln złotych udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 6 mln 250 tys. złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podpisanie umowy z wykonawcą oraz symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę budynku nastąpiło w kwietniu 2024 roku.

W piwnicy nowego budynku przewidziano utworzenie szatni dla pracowników, pralni, suszarni oraz archiwum. Na parterze mieścić się będą dwie sale rehabilitacyjne, z których będą korzystali mieszkańcy obiektu oraz podopieczni placówek PSONI, a także mieszkanie kryzysowe wykorzystywane w przypadkach, gdy osoba niepełnosprawna znajdzie się chwilowo bez opieki, ponieważ jej rodzic lub opiekun przykładowo trafi do szpitala. Na kolejnych piętrach przewidziano z kolei dziesięć mieszkań o powierzchni 20 m² z aneksami kuchennymi, toaletami oraz łazienkami, a także części wspólne z salonem, jadalnią i pomieszczeniami dla pracowników, którzy przez 24 godziny na dobę będą wspierać mieszkańców.

Cała inwestycja miała zostać ukończona do października 2025 roku, jednak dotrzymanie tego terminu nie jest pewne. – Brakuje nam trzech milionów. Dostaliśmy 150 tys. złotych z powiatu, dołożyliśmy ponad 120 tysięcy zebranych podczas organizowanych przez nas akcji – balu charytatywnego, koncertów i kiermaszów. Środki te przeznaczyliśmy ukończenie prac przy dachu, żeby nas nie zalewało – mówi Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. – Powiat świdnicki wsparł budowę realizowaną przez PSONI kwotą 150 tys. złotych. Właśnie dzisiaj poszedł przelew do stowarzyszenia – potwierdza starosta Piotr Fedorowicz.

– Z uwagi na ubiegłoroczną powódź trudno było nam zwracać się do poszczególnych samorządów o udzielenie wsparcia z lokalnych budżetów na 2025 rok – etyka nam na to nie pozwalała. Teraz jest tylko nadzieja w rządzie, a także w Banku Gospodarstwa Krajowego, do którego złożyliśmy wniosek o udzielenie pożyczki dla organizacji pozarządowych w wysokości 3 mln złotych, czyli tyle, ile nam brakuje – wskazuje Kowalska. O budowie mieszkań wspomaganych oraz o potrzebach finansowych związanych z tę inwestycją rozmawiano podczas Dnia Otwartego PSONI zorganizowanego w piątek, 4 lipca. W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści z regionu: senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska oraz poseł Robert Jagła.

/mn/

Poprzedni artykułGmina Świdnica na spotkaniu miast partnerskich w Lampertheim [FOTO]
Następny artykułMartwe pstrągi w Bystrzycy. Wędkarze zaalarmowali służby [FOTO/VIDEO]