Przez dwa lata bocian sam próbował zbudować gniazdo w Pszennie, tuż nad rzeką, w miejscu, gdzie przy ulicznej lampie zbiegają się linie energetyczne. Bez powodzenia! Na pomoc ruszyli ludzie i jest nagroda. Bociany zbudowały piękne gniazdo na specjalnej platformie i właśnie wychowują pierwszego potomka.

Mieszkańcy Pszenna mocno kibicowali bocianom, ale wysiłki ptaków były daremne. Wreszcie o pomoc do Taurona zwrócił się lokalny społecznik. Waldemar Woźniak „wychodził” platformę, która w miejscu, gdzie bociany podejmowały wysiłki samodzielnej budowy gniazda, została zamontowana w styczniu tego roku. Montaż trwał ponad dwie godziny, a pracownicy firmy energetycznej oprócz zainstalowania konstrukcji na zachętę położyli także pozostałości niedokończonego rok wcześniej gniazda.

Nowe mieszkanie wiosną natychmiast zostało zasiedlone, a bociany starannie zbudowały piękne, stabilne gniazdo. I doczekały się jednego pisklaka. Miejsce jest idealne – wokół podmokłe tereny nad rzeką Piławą, pola pełne gryzoni i przychylni ludzie.
/red./
fot. Dawid Sobczyk
Zdjęcie zostało wykonane z dużej wysokości przy użyciu zbliżenia. Ptaki nie były niepokojone.
![O wybuchach i zamachu przy nowej tablicy na Placu Grunwaldzkim [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/16.-rocznica-katastrofy-smolenskiej-ochody-PiS-w-Swidnicy-10-04-2026-11-238x178.jpg)
![400 tysięcy złotych na sezonowe kwiatki w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Swidnica-nasadzenia-wiosenne-bratki-2026.04.08-5-238x178.jpg)






![Koncert z piosenkami Barbry Streisand już za tydzień w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)