Strona główna 0_Slider Biały Marsz pamięci kobiet, ofiar obozu Gross-Rosen

Biały Marsz pamięci kobiet, ofiar obozu Gross-Rosen

0

Fela Szeps, Felice Schargenheim, Gerda Klein, Halinka Elczewska, Ruth Eldar, Valerie Straussova, Alize Besser. Siedem kobiet, które znalazły się wśród tysięcy więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego filii. Ich pamięci dedykowany jest Biały Marsz, którego inicjatorką jest świdnicka pisarka Agnieszka Dobkiewicz, autorka „Dziewczyn z Gross-Rosen”. Marsz wyruszy 5 czerwca z centrum Rogoźnicy do pierwszej obozowej bramy.


– Grossroseńskie dziewczyny, przywiezione do filii tego obozu z całej Polski i Europy, 80 lat temu gnano w marszach śmierci, podczas których traciły życie, zdrowie i człowieczeństwo. Przypomnijmy ich tragedię, by nigdy więcej nikt nie ośmielił się zrobić czegoś takiego ponownie. Niech to będzie nasza walka o ich pamięć i protest przeciwko wojnom, jakie się rozgrywają na świecie
– apeluje Agnieszka Dobkiewicz i zaprasza przede wszystkim dziewczyny i kobiety. – Ubierzcie się na biało, weźcie ze sobą biała różę – zachęca.

Uczestniczki Białego Marszu poniosą na transparentach wizerunki sześciu kobiet. Bedzie jeszcze siódmy, ale bez zdjęcia. Nie zachowało się żadna fotografia Alize Besser. – Są to bohaterki moich dwóch książek, „Małej Norymbergi” i „Pożydowskiego”. Od nich zaczęło się moje myślenie o upamiętnianiu losów kobiet w Gross-Rosen. Dla mnie i wielu Czytelniczek obóz ma właśnie ich twarz. Chcę, by przemówiły w imieniu tysięcy uwięzionych w jego filiach – mówi pisarka.

Inicjatywę aktywnie wsparły Justyna Gąsior, radna Rady Powiatu Świdnickiego wraz ze społeczną Radą Kobiet Powiatu Świdnickiego, Małgorzata Kus-Pożoga, dyrektorka wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, burmistrz Strzegomia Krzysztof Kalinowski i wojewoda Anna Żabska. Patronat nad marszem objęło Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Marsz rozpocznie się 5 czerwca o godz. 14.00 przed świetlicą w Rogoźnicy i przejdzie ulicą Ofiar Gross-Rosen do pierwszej bramy obozowej byłego obozu, którym dzisiaj opiekuje się Muzeum Gross-Rosen. Trasa będzie liczyła 2,5 kilometra.

/red./
Na zdjęciach więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, bohaterki książek Agnieszki Dobkiewicz:

Poprzedni artykułDzisiejsze Świdnickie Czwartki Lekkoatletyczne są przełożone!