Strona główna 0_Slider W lany poniedziałek strażacy szykują wodne bitwy

W lany poniedziałek strażacy szykują wodne bitwy

0

Będzie polewanie i zabawy w pianie. Strażacy z jednostek ochotniczych szykują wodne bitwy w Żarowie, Dobromierzu i Jaroszowie.


Śmigus-dyngus, potocznie zwany lanym poniedziałkiem, jest tradycją kultywowaną w Polsce od pokoleń. Dla wielu osób obyczaj ten jest nieodłącznym elementem Wielkanocy. Na strażacki lany poniedziałek zapraszają druhowie z kilku jednostek ochotniczych działających na terenie powiatu świdnickiego.

Druhowie z Żarowa zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do bitwy wodnej, która odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 10.30 przy Szkole Podstawowej, ul. 1 Maja 2 w Żarowie. – Zabierzcie ze sobą wiaderka, psikawki, balony i rzeczy na zmianę. Wodę i dobrą zabawę gwarantuje Ochotnicza Straż Pożarna w Żarowie – zachęcają organizatorzy.

Wielką bitwę na wodę organizują strażacy z OSP Dobromierz. – Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, będzie dużo wody, śmiechu oraz niezapomnianych chwil – przekonują. Początek imprezy w poniedziałek o godzinie 10.00 na dobromierskim Rynku.

Wodne atrakcje na lany poniedziałek zapowiadają również druhowie z OSP w Jaroszowie, na razie jednak nie podali szczegółów.

Poniedziałek wielkanocny ma bogatą obrzędowość ludową. Po spokojnej i rodzinnej niedzieli wielkanocnej w poniedziałek zaczynało się „szalone” świętowanie, podczas którego kwitło życie towarzyskie. Wtedy to odbywały się odwiedziny rodzinne i sąsiedzkie. Drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego integrował społeczność wiejską i sprzyjał nawiązywaniu znajomości, szczególnie pośród ludzi młodych.

W ramach śmigusowo-dyngusowego zwyczaju najczęściej to chłopcy oblewali dziewczęta. Kawalerowie w ukryciu czyhali z wiadrami i specjalnie zrobionymi z drewna sikawkami lub w wyższych sferach flaszeczkami perfum, by oblać lub przynajmniej skropić pannę. Dziewczęta wrzaskliwie protestowały przeciwko oblewaniu, ale każda chciała być zmoczona, ponieważ to świadczyło o jej atrakcyjności. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście, a te, które się obraziły, mogły mieć później kłopot ze znalezieniem męża. Wierzono, że woda nie tylko symbolizuje życie, ale także daje urodę – ponoć panna oblana wodą pięknieje i utrzymuje urodę przez cały rok.

Policjanci tradycyjnie apelują, by przy zabawie nie przekroczyć granic, które mogą zostać zakwalifikowane jako wybryki chuligańskie.

/opr. red./
Wykorzystano materiały Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

Poprzedni artykułCzym jest obuwie ochronne: wszystko, co powinni wiedzieć ci, którzy nie pracują w biurze
Następny artykułSłodycze na Wielkanoc – jak stworzyć wyjątkową atmosferę świąt dzięki słodkim upominkom?