TAURON chce zmian w zakresie odpowiedzialności za obiekty hydrotechniczne na Dolnym Śląsku. Firma chce wdrożenia zmian prawnych i własnościowych, o czym Grzegorz Lot, prezes spółki poinformował podczas ubiegłotygodniowego Dolnośląskiego Forum Przeciwpowodziowego na Zamku Czocha. Mowa była m.in. o zaporze w Lubachowie.
We wrześniu 2024 roku w trakcie jednego z posiedzeń rządowego sztabu kryzysowego przekazano, że „Tauron Ekoenergia zbyt późno poinformował Wody Polskie o ekstremalnym odpływie wody ze zbiornika Lubachów w czasie wezbrania powodziowego, co doprowadziło do pogorszenia warunków pracy zbiornika Mietków”, stanowiąc tym samym potencjalne zagrożenie dla miejscowości położonych w pobliżu tego akwenu oraz dla części Wrocławia. – Informacja o tym zrzucie wody, braku informacji i braku kooperacji, jest – powiem szczerze – szokująca – oceniał uczestniczący w posiedzeniu sztabu kryzysowego premier Donald Tusk. Przedstawiciele grupy Tauron tłumaczyli później, że doszło do niekontrolowanego przelania się wody przez koronę tamy w Lubachowie, a wszelkie działania podejmowano zgodnie z wytycznymi regionalnych Centrów Zarządzania Kryzysowego.
17 marca z inicjatywy posła Marka Chmielewskiego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie doszło do spotkania podmiotów i instytucji zainteresowanych uporządkowaniem kwestii zarządzania i nadzoru nad jeziorem Bystrzyckim oraz tamą w Lubachowie. – To strategiczny zbiornik, który zapewnia wodę pitną dla mieszkańców aglomeracji dzierżoniowskiej. Sprawne funkcjonowanie wymaga współdziałania wszystkich zaangażowanych podmiotów – jasne zasady to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności – wskazywał Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Wód Polskich, spółki Tauron Ekoenergia, spółki Wodociągi i Kanalizacja z Dzierżoniowa, władze samorządu wojewódzkiego oraz samorządowcy z powiatów dzierżoniowskiego, wałbrzyskiego i świdnickiego.
10 kwietnia z inicjatywy TAURON-u zostało zorganizowane Dolnośląskie Forum Przeciwpowodziowe, gdzie temat został omówiony w kontekście całego województwa.
– Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu i stabilność infrastruktury hydrotechnicznej to nierozerwalnie powiązane ze sobą kwestie. Jako firma odpowiedzialna społecznie rozumiemy wagę tych wyzwań, dlatego kluczowe jest dla nas wypracowanie przejrzystych rozwiązań prawnych, które jasno określą zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów i umożliwią budowanie długoterminowych strategii inwestycyjnych w bezpieczeństwo regionu – jednak z poszanowaniem interesu akcjonariuszy firm takich jak TAURON. Rolą TAURONA jest produkcja, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej – mówi Grzegorz Lot, prezes TAURON Polska Energia.
„Kluczowe obiekty hydrotechniczne, pełniące funkcje przeciwpowodziowe, generują znaczne koszty utrzymania, modernizacji i zapewnienia bezpieczeństwa. Jednak w obecnym stanie prawnym wyłącznie ich właściciele ponoszą ten ciężar finansowy. Wyzwanie stanowi fakt, że niepubliczni właściciele strategicznych obiektów hydrotechnicznych są w praktyce całkowicie wykluczeni z dostępu do publicznych (krajowych i unijnych) programów i środków finansowych przeznaczonych na ochronę przeciwpowodziową, utrzymanie i modernizację infrastruktury. Środki te w praktyce w całości dedykowane są organom administracji publicznej.” – wskazuje TAURON.
– Brak systemowego wsparcia i bariery finansowe prowadzą do postępującej degradacji starzejącej się infrastruktury hydrotechnicznej. Utrudnia to lub całkowicie uniemożliwia realizację niezbędnych, kosztownych modernizacji, ogranicza zdolność do szybkiego reagowania na skutki powodzi i w długoterminowej perspektywie zmniejsza bezpieczeństwo – mówi Wiesław Zieliński, wiceprezes TAURON Ekoenergia.
TAURON chce podzielić się odpowiedzialnością za obiekty hydrotechniczne. Podczas forum mowa była o zaporze pilichowickiej, leśniańskiej, złotnickiej i lubachowskiej.
„Zbiornik Lubachów, wraz z otaczającą infrastrukturą mają istotne znaczenie dla lokalnej społeczności z uwagi na jego rekreacyjny charakter i ujęcie wody dla Aglomeracji Dzierżoniowskiej. Zbiornik pełni też kluczową rolę regulacyjną dla rzeki Bystrzycy, zapewniając bezpieczeństwo hydrologiczne Wrocławia i okolic. Dlatego TAURON zwróci się z wnioskiem o przekazaniu tych aktywów do podmiotu należącego do samorządu, co pozwoli na uzyskanie niedostępnych dla TAURONA dotacji i przyczyni się do zaangażowania środków samorządowych w realizację zadań ustawowych.” – zapowiada spółka. W komunikacie nie została podana informacja, o jaki podmiot i o jaki samorząd chodzi.
/red./