Średniowieczne kramy bogatych przekupniów istniały na świdnickim Rynku. Stanowiły jedne z najstarszych sklepów na Śląsku. Ich wizualizacje historyczne 3D z precyzją i zaangażowaniem wykonał absolwent II LO w Świdnicy a obecnie student wrocławskiej uczelni Aleksander Modliński. Zobaczyć je możemy w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Poznamy też ich ciekawą historię i przeznaczenie.
– Sukiennice były najstarszą murowaną budowlą, która powstała na świdnickim placu rynkowym. Pierwsza informacja o nich pochodzi z 1285 r., w 1291 r. określone są one jako theatrum. Tworzył je zespół dwóch hal, przedzielonych długim dziedzińcem forum, przebierającym ze wschodu na zachód – przedstawia na tablicy informacyjnej dzieje świdnickich sukiennic Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa. Co ciekawe, nadal możemy dostrzec ich pozostałości. O ich istnieniu, jak wskazuje doktor archeologii, świadczy chociażby funkcjonujący do dziś tunel pod wieżą ratuszową. Po wybudowaniu theatrum, czyli domu kupieckiego, podjęto się realizacji 32 kramów dla bogatych przekupniów, których relikty odnajdziemy m.in. w Muzeum Dawnego Kupiectwa. – Ostatecznie powstały one przy północnej ścianie domu kupieckiego, będąc jego bliźniaczym rozwiązaniem architektonicznym. Nowo powstałe kramy tworzyły dwa rzędy sklepów, rozciągających się wzdłuż uliczki – pasażu handlowego przebiegającego równolegle do traktu (forum) wewnątrz sukiennic – zauważa dr Karst.
Do czego służyły „Kramy Bogate”? Co w nich sprzedawano? Jak się zmieniały na przestrzeni lat? Kiedy przestały istnieć? Gdzie jeszcze znajdziemy ich ślady? Ich ciekawą historię zobrazowaną na wizualizacjach cyfrowych prezentuje na szklanych tablicach Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. – Oparte są one na wieloletnich badaniach architektonicznych i archeologicznych świdnickiego bloku śródrynkowego, prowadzonych przez prof. Rafała Czernera, dra Czesława Lasotę, uzupełnionych ostatnio przez dra Dobiesława Karsta. Elewacje sklepów w Muzeum Dawnego Kupiectwa są najstarsze na Śląsku, wzniesiono je z cegły wcześniej niż we Wrocławiu, u schyłku XIV w. – wyjaśnia świdnickie muzeum.
Wyjątkowe cyfrowe rekonstrukcje przygotował absolwent II LO w Świdnicy a obecnie student II roku Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na kierunku mediów kreatywnych, animacji i efektów specjalnych, pochodzący ze Świebodzic – Aleksander Modliński. – W maju 2023 roku miałem pierwsze konsultacje z dr. Dobiesławem Karstem. Wliczały się w nie różne szkice i przemyślenia. Bazowaliśmy na materiałach dra Czesława Lasoty i prof. Rafała Czernera. Na przełomie czerwca i lipca 2023 roku, gdy zdałem już maturę, zabrałem się do realizacji kramów. Tworzyłem je w programie Blender, renderowałem w programie Substance Painter. Cały czas konsultowałem modele z dr. Karstem – opowiada Aleksander Modliński. Sam proces tworzenia modeli bez poprawek trwał dwa tygodnie. Ostatecznie wizualizacje „Kramów Bogatych” były gotowe w sierpniu 2023 roku. Na szklanych tablicach możemy podziwiać je w Muzeum Dawnego Kupiectwa od ponad tygodnia. – Z czasem projekt dojrzał i jestem zadowolony z efektu. To projekt ponadczasowy. Starałem się jak najlepiej go wykonać. Był realizowany zgodnie z najnowszymi technikami tworzenia tekstur i modeli. Rezultat jest niesamowity – przyznaje student wrocławskiej uczelni.
To nie pierwsza taka realizacja Aleksandra Modlińskiego. W 2023 roku zaprezentował model 3D Bramy Świdnickiej z murów obronnych w Świebodzicach. Planował wówczas również wizualizację 3D twierdzy świdnickiej. Na jakim jest obecnie etapie? – To jest bardzo duży projekt – na cały zespół ludzi. Na pewno temat twierdzy dalej jest w moich planach, ale nie będę zajmował się całym obszarem twierdzy. Skupię się na wybranych obiektach – dodaje.
/Tekst: AN/
/Informacje – Muzeum Dawnego Kupiectwa/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/