W świdnickim Areszcie Śledczym trwa trzecia edycja programu resocjalizacyjnego „Psy na spacerniaku”, który udowadnia, że psia przyjaźń może mieć terapeutyczną moc nawet za murami więzienia.

– Za nami kolejne zajęcia, podczas których osadzeni uczyli się podstawowych komend, rozpoznawania sygnałów stresu u psów oraz technik nagradzania. Mieli oni możliwość pracy pod okiem wykwalifikowanych dogoterapeutów zarówno z psami wyszkolonymi do terapii, jak i z psami ze schroniska, gdzie opiekowali się nimi podczas spacerów, karmienia i prostej pielęgnacji – opisuje Barbara Furtak-Gałan, rzeczniczka Aresztu.
Dla osadzonych to zupełnie wyjątkowy program resocjalizacyjny, bowiem daje rzadką możliwość nawiązania bliskiej relacji ze zwierzęciem i zdobycia praktycznych umiejętności pod okiem doświadczonych dogoterapeutów. Jak sami skazani zgodnie podkreślają, „obcowanie ze zwierzętami to coś wyjątkowego – daje bezwarunkową akceptację i radość, buduje poczucie odpowiedzialności i własnej wartości, a jednocześnie wycisza i pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość czy frustracja”.
Program „Psy na spacerniaku” w Świdnicy stanowi przykład innowacyjnego podejścia do resocjalizacji, pokazując, jak terapeutyczna moc zwierząt może wspierać proces powrotu do społeczeństwa.
/Źródło i zdjęcia Areszt Śledczy w Świdnicy/
![Dał „nauczkę” nauce jazdy. „Takich cudownych kierowców mamy” [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Clipboard01-238x178.jpg)

![W świdnickim schronisku świętują Dzień Kundelka i jubileusz [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Dzien-Kundelka-i-10-lat-FMP-schronisko-Swidnica-25-10-2025-52-238x178.jpg)
![Dał „nauczkę” nauce jazdy. „Takich cudownych kierowców mamy” [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Clipboard01-100x75.jpg)


![Strażacy próbują pomóc rannemu łabędziowi [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2024/04/straz-pozarna-100x75.jpg)


![Wyjątkowa Świdnica. Zobacz zdjęcia czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Altana-w-Parku-Mlodziezowym-w-Swidnicy-2025-fot.-Marlena-Jozefow-100x75.jpg)
![Jesień w Świdnicy i okolicy na fotografiach czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/page-jesien-na-fotografiach-czytelnikow-2025-100x75.jpg)