Strona główna 0_Slider Pomnik księcia Bolka już w Świdnicy

Pomnik księcia Bolka już w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

0

Z Krakowa dotarł dzisiaj do Świdnicy pomnik księcia Bolka II. Figura władcy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego z lwem i psem stanęła na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.

Miejsce, do którego dzisiaj dotarł świdnicki książę, związane jest z zamkiem, po którym poza fundamentami nie pozostał żaden ślad. Samo miejsce, gdzie dziś zamontowana została rzeźba średniowiecznego władcy, w wieku XIX przeznaczone było w niemieckiej Schweidnitz do upamiętnienia innej postaci – marszałka Helmutha von Moltke. Dzieło Ernsta Segera odsłonięto 29 października 1899 r. Cesarz Wilhelm II Hohenzollern przeznaczył na wykonanie figury 1000 kg brązu ze zdobytych dział.

fot. ze strony polska-org.pl

Po II wojnie światowej rzeźba została usunięta jak większość niemieckich pomników. Na częsci zachowanej granitowej platformy w 1959 roku został ustawiony myśliwski samolot odrzutowy produkcji radzieckiej Jakowlew Jak-23, który w kodzie Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) miał oznaczenie „Flora”, o czym szerzej napisał Marian Twardowski w portalu Świdnica Moje Miasto.

fot. Jan Kabanienko, kolekcja portal Świdnica Moje Miasto

Samolot sprawiał wiele problemów i został przeniesiony na plac za Schroniskiem dla nieletnich w Świdnicy, gdzie pozostawał do lat 70. XX wieku. Wreszcie został sprzedany na złom.

Przez kolejne lata na skwerze były sadzone kwiaty, a w 2010 roku lokalne Prawo i Sprawiedliwość wpadło na pomysł, by postawić tu pomnik ofiar katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Inicjatywa wywołała sprzeciw lokalnej społeczności. Mimo podejmowanych prób, pomnik nie powstał. W tym miejscu każdego 10 kwietnia radny Krzysztof Lewandowski ustawiał brzozowy krzyż i zdjęcia upamiętniające ofiary katastrofy.


Z inicjatywą budowy pomnika świdnickiego księcia wystąpiło ponad 5 lat temu Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Wraz z tym pomysłem odżył temat budowy  pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Znów zawiązał się komitet budowy, do którego dołączyli prominentni politycy PiS-u, m.in. poseł Ireneusz Zyska i dzisiaj europosłanka Anna Zalewska. Decyzję władze miasta oddały mieszkańcom.

Za upamiętnieniem w tym miejscu świdnickiego władcy świdniczanie opowiedzieli się podczas przeprowadzonych w 2020 roku konsultacji społecznych, które dotyczyły zagospodarowania zielonego terenu u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. Politycy  Prawa i Sprawiedliwości interweniowali u prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, występowali na sesji Rady Miejskiej. Protesty ucichły w 2023 roku, gdy już bez konsultacji prezydent miasta podjęła decyzję o budowie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy na placu Grunwaldzkim. Pieniądze na modernizację placu i skweru Lecha Kaczyńskiego zostały przyznane za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiaj są w toku.

Projekt pomnika, którego autorem jest Aleksander Mazij, zaprezentowano na początku 2022 roku. Został on wyłoniony w drodze konkursu. – Jest to pomnik stojącego księcia świdnicko-jaworskiego w otoczeniu lwa i psa. W postaci tych zwierząt ukazane są dwie cechy księcia Bolka II. Lew ukazuje siłę oraz odwagę księcia, natomiast pies jest oznaką jego uczciwości, przywiązania oraz wierności do króla Polski. Pomnik o wysokości 3,5 metra będzie odlany ze spiżu, czyli brązu. Jest to ładna postać pokazująca rycerza w stroju paradnym, z peleryną na ramionach, w zbroi i z mieczem, z włosami do ramion. Zostanie ustawiony na granitowym postumencie – opisywała Urszula Pawłowska z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Towarzystwo przez kilka lat bezskutecznie próbowało zgromadzić środki na pomnik. Wystarczyło na granitowy cokół.

W ubiegłym roku w ramach szóstej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład Świdnica otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,8 mln złotych na przebudowę skweru Lecha Kaczyńskiego. W połowie czerwca 2024 roku świdnicki magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację skweru, a także dostawę i montaż pomnika księcia Bolka II Małego. Na początku lipca poinformowano, że realizacją tego zadania zainteresowane były trzy firmy, które złożyły oferty opiewające na kwoty od 1 mln 965 tys. złotych do ponad 1 mln 988 tys. złotych. Ostateczne wykonanie prac powierzono strzegomskiej spółce Granit Dariusz Pylak, która złożyła najtańszą ofertę. Firma będzie musiała ukończyć rewitalizację do końca sierpnia 2025 roku.

Pomnik powstał w krakowskiej pracowni. Został przywieziony dzisiaj o godzinie 9.00 i przytwierdzono go do granitowego cokołu. Pracom przyglądała się m.in. Urszula Pawłowska, orędowniczka budowy pomnika.

/asz, mn/

Poprzedni artykułKradzież sadzonek i brawurowa ucieczka. Na oczach policyjnego patrolu
Następny artykułJechała 95 km/h przez Gogołów. Pośpiech przypłaciła mandatem i utratą prawa jazdy