Kuszą znakomitą lokalizacją, wyjątkowo atrakcyjną ceną, a także zdjęciami wspaniałych apartamentów, urokliwych domków lub zapierających dech widoków z okien. Szukając idealnej oferty wypoczynku łatwo można natknąć się na oszustów. Ostatnio ich ofiarą padła 34-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która planowała spędzić długi majowy weekend w Zakopanem. Kobieta straciła kilkaset złotych. Świdniccy policjanci apelują o ostrożność i przypominają o kilku podstawowych zasadach.
– Na jednej z platform ogłoszeniowych 34-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego znalazła ofertę wynajmu apartamentu na długi weekend majowy. Kobieta sprawdziła, że pod podanym w ogłoszeniu adresem rzeczywiście oferowane są kwatery do wynajęcia, wobec czego nawiązała kontakt z oferującym lokal. Ustaliła z nim wysokość zaliczki, którą następnie wpłaciła na podane przez niego konto – relacjonuje asp. Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Pomimo podjętych przez 34-latkę kroków mających na celu zweryfikowanie informacji podanych w ogłoszeniu, okazało się, że kobieta trafiła na oszusta. – Po wpłacie zaliczki w wysokości 300 złotych kontakt z oferującym lokal się urwał – kobieta została przez niego zablokowana. Wówczas zrozumiała, że została oszukana – mówi Ząbek.
Świdniccy policjanci apelują o ostrożność i radzą, jak nie dać się oszukać. – Warto sprawdzić, czy dany obiekt figuruje w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich. Kolejnym miejscem są urzędy gmin, które prowadzą ewidencję innych obiektów, w których można świadczyć usługi hotelarskie. Z reguły urzędy gmin znają przedsiębiorców, którzy świadczą usługi noclegowe na terenie danej gminy i mogą udzielić takiej informacji – wskazuje rzecznik świdnickiej policji.
Mundurowi wyliczają zasady, których warto przestrzegać:
- Poszukując mieszkania na wynajem korzystajmy z pomocy zaufanych pośredników nieruchomości, a jeśli szukamy na własną rękę ze sprawdzonych portali lub grup internetowych.
- Zachowajmy ostrożność widząc wyjątkowo intratne ogłoszenia, w których cena za wynajem mieszkania/pokoju jest znacznie zaniżona, w porównaniu do obowiązujących cen rynkowych.
- Nie podejmujmy decyzji o wynajmie lokalu tylko na podstawie przesłanych informacji lub zdjęć. Zawsze zobaczmy „na żywo” mieszkanie zanim dopełnimy formalności.
- Nie ulegajmy presji czasu! Oszuści bardzo często tworzą presję czasu, wymuszają podejmowanie natychmiastowych decyzji lub ekspresowe wpłaty zaliczek, które mają być rzekomym gwarantem „zabukowania” mieszkania. Przestępcy doskonale wiedzą, że jeśli ich ofiara działa w pośpiechu i stresie łatwiej mogą nią manipulować.
- Decyzję o wynajmie mieszkania, a także o warunkach tego wynajmu skonsultujmy z zaufanymi osobami, nie bójmy się zasięgnąć również porady prawnej w tym zakresie.
- Pod żadnym pozorem nie wysyłajmy nieznajomym osobom zdjęć/skanów/kser naszych dokumentów tożsamości oraz danych wrażliwych (personalia, wiek, numer PESEL, itp.). Nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie ekranu i do czego wykorzysta informacje o nas.
- Nie przelewajmy nieznajomym osobom pieniędzy, nie wykonujmy im wpłat BLIK oraz nie przekazujmy gotówki. Kwestie finansowe związane z wynajmem uregulujmy dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności, za pisemnym pokwitowaniem i najlepiej w obecności świadków.
- Jeśli padniemy ofiarą oszustów lub nieuczciwych wynajmujących niezwłocznie zgłośmy sprawę w najbliższej jednostce Policji.
/KPP Świdnica, opr. mn/