Świdnica zachwyca i mieszkańców, i turystów, ale jak wszędzie są miejsca zaniedbane i brudne, także w centrum miasta. Od lat przy odnowionym Parku Ułańskim (ul. Gdyńska) straszą rozpadające się komórki. Niekończącą się historią jest brud i smród w przejściu podziemnym na ul. Komunardów, a nie lepiej bywa tuż obok. Kto powinien zadbać o te miejsca?
TEGO NIE PRZECZYTASZ W „MEDIACH” SAMORZĄDOWYCH
Ulica Gdyńska mieszkańcom Świdnicy kojarzy się przede wszystkim z problemami komunikacyjnymi i brakiem miejsc postojowych. To jednak nie wszystko. W coraz gorszym stanie są komórki, znajdujące się obok budynków z mieszkaniami socjalnymi. Pod koniec lutego miejsce to przypominało śmietnik, który sąsiaduje bezpośrednio z alejkami Parku Ułańskiego.
– Komórki, będące własnością miasta przeznaczone są do przechowywanie opału (budynki przy ul. Gdyńskiej są w większości niepodpiwniczone). Przy ul. Gdyńskiej planowana jest termomodernizacja budynków gminnych wraz ze zmianą sposobu ogrzewania. W związku z tym rozbiórka komórek zostanie wykonana po zakończeniu tej inwestycji. Za porządek przy komórkach odpowiadają ich najemcy. Zlecono posprzątanie terenu wokół komórek – na interwencję Swidnica24.pl odpowiada rzeczniczka UM w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska.
Nie zawsze za utrzymanie porządku w przestrzeni publicznej odpowiada gmina. Przechodniów w oczy kłuł stan chodnika, bezpośrednio sąsiadującego z przejściem podziemnym na ul. Komunardów. Utrzymanie przejścia jest obowiązkiem właściciela, czyli PKP. Kto powinien zadbać o przyległy chodnik w tym ruchliwym miejscu?
– Chodnik nie jest objęty bieżącym utrzymaniem przez Gminę Miasto Świdnica, ponieważ, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oczyszczanie chodnika jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, która do chodnika przylega. Chodnik sprzątany jest interwencyjnie – odpowiada rzeczniczka miasta. Nie informuje, kto jest właścicielem nieruchomości.
Kwestię reguluje art. 5.1 w rozdziale 3 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Na mocy tego przepisu możliwe jest wyciąganie konsekwencji wobec właściciela nieruchomości. Na pytanie, czy takie działania zostały podjęte na ul. Komunardów, rzeczniczka nie odpowiedziała. Po naszych pytaniach chodnik został posprzątany.
/red./
fot. Dariusz Nowaczyński