Strona główna 0_Slider Były proboszcz kontra biskup. Sprawa znalazła swój finał przed Sądem Najwyższym

Były proboszcz kontra biskup. Sprawa znalazła swój finał przed Sądem Najwyższym

0

Sąd Najwyższy oddalił kasację od wyroku dotyczącego biskupa seniora Ignacego Deca, który zobligowany został do zapłaty zadośćuczynienia oraz przeproszenia za zniesławienie ks. Krzysztofa Trybulca, byłego proboszcza parafii w Szalejowie Górnym – informuje dziennik „Fakt”.

Historia konfliktu między duchownymi sięga 2016 roku. Wtedy to proboszcz parafii w Szalejowie Górnym ks. Krzysztof Trybulec wraz z członkami Rady Parafialnej zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach przy remoncie zabytkowej wieży kościoła. Zaraz potem miały zacząć się naciski, łącznie z interwencją samego biskupa, by zawiadomienie wycofać. Ksiądz się nie zgodził i wkrótce został odwołany z funkcji proboszcza. Od tej decyzji odwołał się do Watykanu, jednak Stolica Apostolska podtrzymała decyzję biskupa.

Murem za swoim duchownym stanęli parafianie. Jak twierdzili, bp Ignacy Dec miał użyć fałszywego argumentu, podając, że ksiądz proboszcz ma nieślubne dziecko z gospodynią. Sfinansowali nawet badania DNA, by udowodnić, że to nieprawda. Wynik wykluczył ojcostwo księdza. Przekonując, że słowa biskupa o nieślubnym dziecku księdza znalazły się w piśmie do Watykanu, wierni na drodze sądowej postanowili domagać się od biskupa przeprosin. Biskup Dec nie zabierał w tej sprawie głosu, świdnicka kuria wydała oświadczenie zaprzeczające wszystkim zarzutom, zaś sąd odrzucił pozew parafian, wskazując, że nie mieli oni mandatu prawnego, by występować o naruszenie dóbr osobistych parafii.

Sprawę ostatecznie wniósł do sądu cywilnego sam ks. Trybulec, który pozwał bp. Ignacego Deca oraz diecezję świdnicką. W sądzie pierwszej instancji jego powództwo zostało oddalone, jednak inaczej całą sprawę ocenił Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. 9 lipca 2021 roku zapadł prawomocny wyrok. – Każdy z pozwanych ma obowiązek wystosowania do powoda prywatnego listu z przeprosinami. Zasądzono także solidarnie od pozwanych na rzecz powoda 10 tys. złotych z odsetkami od 17 października 2018 roku do dnia zapłaty – wyliczała Małgorzata Lamparska, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. – Z postępowania dowodowego przeprowadzonego przed Sądem Apelacyjnym wynika, że część powodów, które zostały podane jako podstawa odwołania księdza z funkcji proboszcza, była nieprawdziwa, w związku z czym zostały uznane za bezprawne i naruszające jego dobra osobiste – wskazywała  Lamparska, przywołując uzasadnienie wyroku.

W 2022 roku biskup Dec oraz świdnicka kuria wnieśli kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Jak informuje teraz dziennik „Fakt”, 28 lutego Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną, utrzymując tym samym wyrok nakazujący przeproszenie byłego proboszcza i ostatecznie kończąc kilkuletnią batalię sądową.

/Fakt, opr. mn/

Poprzedni artykułSadzenie czereśni wiosną vs jesienią – porównanie i wskazówki praktyczne
Następny artykułJak prawidłowo konserwować trampolinę ogrodową? Poradnik dla każdego