Trwająca zima i panujące niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Świdniccy strażnicy miejscy, policjanci oraz pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej doglądają miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. – Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie. Starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie – apelują świdniccy mundurowi.
– Nawet niewielki mróz może być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane – przypomina asp. Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
– Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach – wskazuje Ząbek. – Warto przy tym pamiętać, że Policja nie działa w tej kwestii samodzielnie. Aby nasza praca była jeszcze bardziej skuteczna ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby będące w potrzebie. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców naszego powiatu – podkreśla Ząbek.
Jak można pomóc? – Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, odpowiednie służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W przypadkach, gdy życie ludzkie jest zagrożone ze względu na przebywanie w niskiej temperaturze, osoba taka znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie – apeluje rzecznik świdnickiej komendy.
Problemy osób bezdomnych można zasygnalizować również poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. – KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń udostępnia kategorię „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych i potrzebujących pomocy. Apelujemy, by wykorzystywać możliwości jakie daje KMZB i jeśli jest to możliwe dodawać opis, bo to ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących. Pamiętajmy też, że interwencje wymagające natychmiastowego działania należy przekazywać dzwoniąc na numer alarmowy 112 – dodaje Ząbek.
– Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej – apeluje rzecznik.
W sprawie pomocy dla osób zagrożonych niskimi temperaturami można także kontaktować się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy (ul. Franciszkańska 7, pon.–pt. 7.30–15.30, tel. 74 852-13-27 lub 74 853-71-39, e-mail: [email protected]). Działania realizowane przez MOPS: 1) udzielanie pomocy materialnej w formie zasiłków stałych, okresowych, celowych (m.in. na zakup opału, obuwia, odzieży); 2) zlecanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (pobytu) osobom starszym i chorym; 3) kierowanie osób do schronisk dla bezdomnych, jadłodajni; 4) wydawanie zleceń na korzystanie z pomocy w naturze (odzież używana z PCK, PKPS); 5) udzielanie poradnictwa prawnego, psychologicznego i praca socjalna; 6) pomoc wolontariuszy. – Osoby w kryzysie bezdomności, mają zapewnione miejsca w schroniskach, mogą skorzystać z samej kąpieli, wymiany odzieży, posiłków, a nawet otrzymać śpiwór i karimatę – wskazują pracownicy ośrodka.
Na terenie Świdnicy działa miejskie schronisko dla osób bezdomnych (ul. Westerplatte 47), a także trzy placówki prowadzone przez świdnickie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta: schronisko dla mężczyzn (80 miejsc, ul. Westerplatte 51, tel. 74 856 97 70), schronisko dla kobiet (30 miejsc, ul. św. Brata Alberta 5, tel. 781 060 014), schronisko dla osób niepełnosprawnych z usługami opiekuńczymi (68 miejsc, ul. św. Brata Alberta 5, tel. 781 060 201). Jak informuje kierownik schroniska przy Westerplatte 51, w prowadzonych przez Towarzystwo schroniskach dla mężczyzn oraz kobiet są jeszcze wolne miejsca. Dodaje przy tym, że w celu przyjęcia do schronisk Towarzystwa potrzebne jest skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, przy czym pomoc w schronisku dla mężczyzn zostanie też udzielona w sytuacji kryzysowej i nagłej.
/MOPS Świdnica, KPP Świdnica, opr. mn/