Przed dwoma laty minęło 120 lat od chwili, gdy przy obecnej ul. Równej 11 zabrzmiał pierwszy dzwonek. W 1903 roku w okazałym budynku naukę zaczęły dziewczęta w szkole ewangelickiej. Po II wojnie światowej niemiecka placówka została błyskawicznie zagospodarowana przez polskich osadników i tu właśnie najpierw funkcjonowało I LO, a od lat 50. XX wieku szkoła, która dała podwaliny pod II Liceum Ogólnokształcące. W tym roku liceum świętuje jubileusz 75-lecia, ale to nie jedyna okazja do planowanych na jesień uroczystości.

– 4 października 2025 będziemy świętować 75. lecie powstania II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy oraz 80. lecie Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Obie szkoły praktycznie od początku istnienia mieszczą się w budynku przy ulicy Równej 11. Już po raz 11 w historii szkoły organizujemy Zjazd Absolwentów wyjątkowy, gdyż po raz pierwszy liceum otwiera swe podwoje dla absolwentów, nosząc imię matematyka ze Szkoły Lwowskiej – profesora Stefana Banacha) – informuje dyrektor II LO Jacek Iwancz.
– Będzie to spotkanie długo oczekiwane, bowiem pandemia z powodu COVID-19 uniemożliwiła organizację zjazdu w 2020 r. W ramach oficjalnych obchodów planujemy spotkanie w szkole poprzedzone mszą świętą tradycyjnie odprawioną przez naszych Księży Absolwentów. Cześć oficjalna będzie okazją do syntetycznego przypomnienia historii placówki, ukazania roli II LO w mieście i powiecie, uczczenia minutą ciszy nauczycieli, którzy odeszli. Prowadzeniem części zjazdowej w auli szkoły im. Zenona Michalczyka zajmą się nasi absolwenci: Dawid Tymiński i Kacper Danisiewicz. W części artystycznej jubileuszowy (20-lecie) pokaz artystyczny grupy „Show Girls” (złożonej z byłych i obecnych nauczycieli II LO) po reaktywacji oraz występ międzypokoleniowej grupy wokalnej, wykonującej utwór napisany i skomponowany specjalnie na obchody rocznicowe szkoły – wylicza dyrektor.
Po części oficjalnej będzie możliwość zwiedzania szkoły i przygotowanych w salach lekcyjnych wystaw eksponujących osiągnięcia i aktywności uczniów w różnych dekadach istnienia liceum (kroniki, publikacje, broszury, gazetki szkolne, fotografie itp.) oraz przypomnienie w formie prezentacji multimedialnej składów personalnych poszczególnych katedr przedmiotowych, by ocalić od zapomnienia członków grona pedagogicznego związanego z Dwójką.
Na zakończenie organizatorzy proponują udział w popołudniowym spotkaniu absolwentów w restauracji „Esperanto” pod nazwą „Party u Banacha” (ze względu na patrona szkoły proponujemy stroje w stylu mody międzywojnia lub oddające lwowskie klimaty).
– Serdecznie zapraszam, będzie możliwość spotkania się z nauczycielami, koleżankami i kolegami z klasy, powspominania oraz obejrzenia zmian które zaszły w budynku i otoczeniu szkoły. Więcej szczegółowych informacji będzie pojawiać się na stronie szkoły www.lo2.swidnica.pl – zachęca Jacek Iwancz.
/opr. red./
Zdjęcia FB II LO w Świdnicy oraz archiwum Swidnica24.pl

![Budowa ronda na krajowej „piątce” zmierza ku końcowi. Powstało w miejscu niebezpiecznego skrzyżowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/DK5-budowa-ronda-Mielecin-2025.10-mix-238x178.jpg)
![Dał „nauczkę” nauce jazdy. „Takich cudownych kierowców mamy” [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Clipboard01-238x178.jpg)

![Dał „nauczkę” nauce jazdy. „Takich cudownych kierowców mamy” [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Clipboard01-100x75.jpg)


![Strażacy próbują pomóc rannemu łabędziowi [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2024/04/straz-pozarna-100x75.jpg)

![Wyjątkowa Świdnica. Zobacz zdjęcia czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Altana-w-Parku-Mlodziezowym-w-Swidnicy-2025-fot.-Marlena-Jozefow-100x75.jpg)
![Jesień w Świdnicy i okolicy na fotografiach czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/page-jesien-na-fotografiach-czytelnikow-2025-100x75.jpg)