Kolejna osoba dała się skusić na wyjątkowe zyski. Z inwestowania na giełdzie nic nie wyszło, bo zamiast na brokerów mieszkaniec powiatu świdnickiego trafił na złodziei i stracił ponad 160 tysięcy złotych.
– W połowie stycznia 69-latek przeglądając strony internetowe znalazł reklamę dotycząca możliwości inwestowania pieniędzy. Na tej stronie pozostawił swoją prośbę o kontakt. Do 69-latka oddzwoniła kobieta i poinformowała, że połączy go z konsultantem firmy zajmującej się inwestycją. Po chwili mężczyzna rozmawiał już rzekomym konsultantem inwestycyjnym, który zaproponował 69-latkowi inwestycję. Warunkiem rozpoczęcia współpracy było przelanie 1000 złotych na wskazane konto. Mężczyzna przystał na ten warunek. Od tamtej pory każdego dnia rzekomy konsultant inwestycyjny rozmawiał z 69-latkiem omawiając notowania walut. Mężczyzna otrzymał nawet swoje konto, za pośrednictwem którego mógł śledzić swoją „inwestycję”. Już po kilku dniach udało mu się zarobić ponad 100 złotych, dlatego 69-latek zdecydował się na zwiększenie inwestycji i przelanie kolejnych 10 tys. złotych – relacjonuje asp. Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
– 31 stycznia mężczyzna odebrał znów telefon od rzekomego konsultanta z informacją, że „jest koniec miesiąca i trzeba zamknąć konto”. Dotychczasowy rozmówca poinformował, że w tym celu skontaktuje 69-latka z osobą, która pokieruje go jak zamknąć miesięczną inwestycję. Tak też się stało, a z 69-latkiem kontakt nawiązał inny mężczyzna, który poinformował go, że w celu zamknięcia inwestycji potrzebna jest specjalna aplikacja, która pozwoli na przelanie zarobionej kwoty na jego konto. Za namową rozmówcy 69-latek zainstalował wskazaną aplikacje na swoim komputerze. 69-latek dostał też kolejne instrukcje, wedle których miał on zalogować się na swoje konto, a następnie miał założyć profil zaufany na wskazaną osobę, co także wykonał. Wówczas mężczyzna stracił już możliwość wykonania jakiejkolwiek czynności na tym urządzeniu. Po zalogowaniu się do bankowości z innego urządzenia zobaczył, że z jego konta ktoś wykonał dwa przelewy. 69-latek stracił ponad 160 tysięcy złotych – opisuje Ząbek.
Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę. – Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach. Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni – przypominają.
/KPP Świdnica, opr. mn/