Strona główna 0_Slider Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co najczęściej zgłaszali mieszkańcy powiatu w 2024 roku?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co najczęściej zgłaszali mieszkańcy powiatu w 2024 roku?

0

Świdniccy policjanci podsumowali kolejny rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2024 roku odnotowano ponad 2 tysiące zgłoszeń, z których spora część dotyczyła przypadków przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Dzięki wieloletniej analizie zgłoszeń lokalnej społeczności naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wiemy już, że spełnia ona swoje zadanie, a policjantom pozwala szybko i trafnie diagnozować oraz eliminować zagrożenia, co realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świdnickiego. Od początku 2024 roku świdniccy policjanci odnotowali 2141 zgłoszeń dotyczących zagrożeń (dla porównania w 2023 roku było ich 1725), gdzie w 601 przypadkach fakt zaistnienia zagrożenia został potwierdzony, a w 484 przypadkach zgłoszeń zagrożenie zostało wyeliminowane – informuje asp. Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Od początku 2024 roku na terenie powiatu świdnickiego najwięcej zgłoszeń dokonanych za pośrednictwem mapy zagrożeń dotyczyło:

  • przekraczania dozwolonej prędkości (861),
  • nieprawidłowego parkowania (254),
  • spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (248)
  • nieprawidłowej infrastruktury drogowej (192),
  • miejsc, niebezpiecznych na wodach (105),
  • nielegalnych rajdów samochodowych (93)

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie naszego miasta oraz całego powiatu wałbrzyskiego. Jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112 – przypomina Ząbek.

Jak dokonać zgłoszenia?

Sama aplikacja została zbudowana w taki sposób, aby użytkownik w prosty sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Dostęp do KMZB jest możliwy poprzez portal policja.pl jak też przez strony internetowe jednostek organizacyjnych Policji. Bezpośredni odnośnik: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Proces naniesienia zagrożenia na mapę jest anonimowy i nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście sekund. Użytkownik po wybraniu jednego z 24 zagrożeń dostępnych w katalogu wskazuje kursorem lokalizację, w której ono występuje, a następnie przyciskiem „ZGŁOŚ” dokonuje naniesienia zagrożenia na mapę. Zgłaszający może dodatkowo wskazać datę i czas wystąpienia zagrożenia. Może również dodać opis tekstowy sytuacji (do 500 znaków), jak też ma możliwość dołączenia załączników do 5MB. Warto podkreślić, że podczas zgłoszenia wyświetlany jest komunikat informujący użytkownika, że nie jest to zgłoszenie alarmowe. Aplikacja na urządzeniu mobilnym umożliwia skorzystanie z funkcjonalności aktualnej lokalizacji. Użytkownik również może świadomie wybrać inny punkt na mapie, różny od obecnego miejsca przebywania – informują policjanci.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułSprawdź swoje umiejętności na torze M3Racing – gokarty dla każdego!
Następny artykułFerie zimowe w muzeum? Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza w swoje progi